Yakadan Başlamalı Bebek Yeleği Tarifi

6095
Yakadan başlamalı bebek yeleği modelleri ve yapılışı
Yakadan başlamalı bebek yeleği modelleri ve yapılışı

Yakadan başlamalı bebek yelekleri her zaman biz annelerin ilgisini çekse de bu yeleklerin yapımına yakadan başlandığı için zorlanmamıza neden oluyor. Yakadan başlamalı bebek yeleği yapılışı bu yüzden anlatımlı olarak ele alınmalıdır. Yakadan başlamalı bebek yeleği nasıl örülür diyen her bayan hazırlamış olduğumuz bilgiler sayesinde artık kolay bir şekilde bu yelekleri bebeklerine yapabilecek. Sizler de dışarıdan bakıldığı zaman bir montu andıran bu yelekleri yapmak istiyorsanız yapılışı hakkında bilgi verdiğimiz yeleklere bakabilirsiniz.

Yakadan başlamalı bebek yeleği az da olsa makine örgüsü olarak nitelendirilen yelekleri andırıyor. Bu yelekler hem erkek hem de kız bebekler için yapılabilir. Yetişkinler içinse kesinlikle uygun değildir. Bu yüzden bu yelek modellerinin sadece bebekler için yapılması gerekiyor. Yakadan başlamalı bebek yeleği yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kısımlar vardır. Sizleri dikkat gerektiren bu kısımların neler oldukları hakkında da bilgiler vereceğiz. Satılan bebek yeleklerine baktığımızda normal bebek yeleklerinin 50 TL gibi rakamlara satıldığını örüyoruz ancak en basit yakadan başlamalı bebek yeleğinin bile 100 TL gibi rakamlara satıldığını belirtmek isteriz.

Yakadan başlamalı bebek yeleği modelleri

Bebek yelekleri yapılışlarına göre bir grup altında toplanacak olursa yakadan başlamalı bebek yelekleri en çok yapılan bebek yelekleri olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar durum böyle olsa da yakadan başlamalı bebek yelekleri denildiği zaman bayanlar bir duraksama yaşamaktadır. Bu konuda sizleri bilgilendirmek ve yakadan başlamalı bebek yelekleri denildiğinde söyleyecek birkaç cümlenizin olmasına vesile olmak adına dünden bu güne en çok sevilen bebek yelekleri arasında bulunan yakadan başlamalı bebek yelekleri konusunda en güzel paylaşımları sizler için yapacağız. Bir bebek için yelek örmeyi düşünüyorsanız kesinlikle tercihiniz yakadan başlamalı bebek yelekleri olmalı çünkü bu yeleklerin formaları gerçekten de herkes tarafından aşırı derecede seviliyor.

Yakadan başlamalı bebek yeleği modeli
Yakadan başlamalı bebek yeleği modeli

Kırmızı, mavi, yeşil, pembe, sarı, lacivert, turuncu ve mor gibi renkler kullanılarak yeleklerin yapıldıklarını çoğumuz biliriz. Bu yüzden adet yerini bulsun diye sizler de bu renkteki iplikleri bebek yeleklerini yaparken kullanabilirsiniz. Bu yeleklerin normal yeleklerden en önemli farkı yapılışları esnasında kullanılan tekniklerdir. Sizlerin de bildiğiniz gibi birçok yeleğin yapımına bel kısmından başlanmaktadır. Bu yeleklerde ise durum tamamen farklı çünkü bu yeleklerin yapımına yaka kısmından başlanmaktadır.

Yakadan başlamalı bebek yelekleri hem kız hem de erkek çocuklar için yapılmaktadır. Bu yelekleri yapacaksanız sizlere en can alıcı noktanın ne olduğunu söylemek isteriz. Bu yelekleri daha güzel hale getiren en önemli şey yeleklerde kullanılan düğmelerdir. Eğer yeleklerde yer alan düğmeleri güzel seçebilirseniz bebek yeleğiniz aşırı derecede güzel görünür.

Yakadan başlamalı bebek yeleği tavsiye örnek
Yakadan başlamalı bebek yeleği tavsiye örnek

Yakadan başlamalı bebek yelekleri adı altında yapmış olduğum örgü ürünlere baktığımda birçoğunu sadece tek renkte iplik kullanarak yaptığımı görüyorum. Tek renkte iplik kullanmış olmama rağmen modeller aşırı derecede güzel ve bunun en büyük nedeni kullanmış olduğum düğmeler. Düğmelerde güzellik arttıkça düğme fiyatları artsa da zaten bu tarz yeleklerde toplamda 3 düğme kullanıyoruz. Bu yüzden düğmelere para ödemeye kesinlikle çekinmeyin. Elde edeceğiniz sonuçlar sizlerin mutlu olmasını zaten sağlayacak. Sizler de bu tarz bir bebek yeleği yapmayı düşünüyorsanız yılın modası olan yakadan başlamalı bebek yeleklerine birlikte göz atalım.

Yakadan başlamalı olan bu yelekleri beğendiyseniz, yakadan başlamalı bebek hırkası sayfasındaki modelleri de beğenme ihtimaliniz olduğu için incelemenizi tavsiye ederim.

Yakadan başlamalı bebek yeleği kaç ilmekle başlanır

Yakadan başlamalı bebek yeleği ilmek sayısı çoğu zaman farklılık gösterdiğinden dolayı bu tür yelekleri örmek isteyen bayanlar yakadan başlamalı bebek yeleği kaç ilmekle başlanır sorusunu sormaktadır. Öncelikle sizlere yapacağınız yelek modeline göre ilmek sayısında değişikliklerin olduğunu söyleyebiliriz. Dünden bugüne yapmış olduğum yakadan başlamalı bebek yeleklerine baktığımda 75 ile 100 arasında ilmekleri kullandığımı görüyorum. Eğer bize ideal bir sayı verin diyorsanız 85 ilmek ile yakadan başlamalı bebek yeleğine başlamanız yerinde bir karar olacaktır.

Yakadan başlamalı bebek yeleklerinin bu kadar fazla tercih edilmesindeki en büyük neden yapıldıktan sonra ceketi andırıyor olmalarıdır. Hazır ürünmüş izlenimi verdiği için birçok bayan çocuğuna en güzel örgü ürünleri giydirmek adına yakadan başlamalı bebek yeleklerini yapmaktadır. Sizler de bu tarz bir bebek yeleğini yapacaksınız vermiş olduğumuz ilmek sayısını referans alarak ilgili bebek yeleklerini yapabilirsiniz.

Yakadan Başlamalı Bebek Yeleği Video Anlatımlı

Daha dün sizlere yakadan başlamalı bebek yeleği yapılışı ile alakalı çok az sayıda paylaşımın olduğunu söylemiştik. Bu yüzden sizlere yakadan başlamalı bebek yeleği video anlatımlı olarak aktarılacak. Bu sayede artık örgü konusunda çalışma yapan her bayan sadece video anlatımda yer alan bilgilere sadık kalarak bu bebek yeleğini rahat bir şekilde örebilecek. Yapılışı hakkında video anlatımlı olarak bilgiler vereceğimiz bu bebek yeleği lacivert renkte olup erkek bebekler için uygundur. Elbette iplik renklerini daha pastel renklerden yana kullanacak olursanız bu bebek yeleğini kız bebekler için de uygun olan forma getirebilirsiniz. Yakadan başlamalı bebek yeleği nasıl örülür diyen herkes bu makaleyi gördükten sonra artık yelek yapma konusunda kesinlikle uzmanlaşacak.

yakadan başlamalı bebek yeleği

Yakadan başlamalı bebek yeleği video anlatımlı olarak aktarılmış olsa da sizlere yelek ile alakalı ön bilgiler vermek istiyoruz. Bu yeleğin yapımında 3,5 numara şiş kullanılmaktadır. Modelde 10 sıra boyunca haraşo yapıldıktan sonra ilmek arttırması yaparak örgüye devam edilmektedir. Örgüye ilk etapta 87 ilmek atılarak başlanıyor. Daha sonrasında yani ilmek arttırması yapıldıktan hemen sonra ilmek sayısı 103’e çıkmaktadır. Örgü ile alakalı dikkat etmeniz gereken en önemli kısım ilmek arttırmasıdır. Bunda hata yapmadığınız müddetçe başka hata yapmayacağınızı düşünüyorum.

Bence yakadan başlamalı bebek yelekleri örgü yelekler arasında en güzel olan örgü ürünlerdir. Çünkü bu bebek yeleklerinin ön kısmı adeta bir ceketi andırıyor. Bir örgü yelek gördüğünüzde size sanki bu yeleğin makine örgüsüymüş gibi bir izlenim oluşmasına neden olan bir durum varsa büyük ihtimalle görmüş olduğunuz bu yelek modeli yakadan başlamalı bebek yeleği modelidir. Gerekli olan malzemeleri hazırladıysanız video anlatımdan yola çıkarak bu bebek yeleğinin nasıl yapıldığını gelin birlikte öğrenelim.

Sizlere bir tane yakadan başlamalı bebek yeleğinin nasıl yapıldığı video anlatımlı olarak sunuldu. Bir modelde sınırlı tutulmanız kesinlikle doğru olmayacaktır. Bu yüzden sizlere bir tane daha video anlatımlı bebek yeleği yapılışı hakkında bilgi vereceğim.

Yukarıdaki video anlatımda bu tarz yelekleri yaparken en çok zorlanılan kısım olan ayrım ilmekleri ile alakalı bilgiler verildi. Bu ayrım ilmeklerinin nasıl yapıldığını iyi bir şekilde öğrenince bu yelekleri daha rahat bir şekilde öreceksiniz.

Yakadan başlamalı bebek yeleği yapılışı

Yakadan başlamalı bebek yeleği yapılışı
Yakadan başlamalı bebek yeleği yapılışı

Yakadan başlanan bu bebek yeleğini örmek için 3,5 numara şiş kullanacaksınız. Modelin oluşturulmasına 80 ilmekle başlıyoruz. Sonrasında 3 diş haraşo örülecek. 2 ör 1 dola, 2 ör 1 dola şeklinde uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayacaksınız.

Ön bant için 6 haraşo, önden 9 düz, 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 11 düz örgü yapın (kol). 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 24 düz örgü yapın. 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 11 düz örgü yapın (kol). 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 9 düz örgü yapın (ön). Ön bant için 6 ilmek haraşo yapın.

Yeleğimizin arka sıralarında 6 haraşo, tüm ilmekler ters, 6 haraşo olacak şekilde yapmalısınız.

Yeleğin roba kısmı bu şekilde tekrarlanarak devam edecek. Arttırma yapmadan toplamda 17 tekrar yapın ve örnekli kısma geçin. Yeleğin kol kısımlarını yaparken 5 ilmek çıkartacaksınız. Yelek bitmeden kolları kesmeyin yani o şekilde bekletin ve yelek bitince bu kısmı haraşo olarak örün.

Bilgi: Yeleğin oluşturulmasında en çok dikkat etmeniz gereken kısım örneğin oluşturulmasıdır. Örneği aşağıdaki uygulamayı hayata geçirerek oluşturabilirsiniz.

6 haraşo, 2 düz, ipi ön kısma alıp 1 dolama yap. 1 ters, 3 birlikte olacak şekilde ters, 1 ters, ipi arka kısma al, 1 dolama yap. Bu kısmı tekrarlayarak sıra sonuna kadar gel ve son 6 ilmeği haroşa olarak ör.

6 haraşo yap. Sıra sonuna kadar tüm ilmekleri ters olarak ör ve 6 ilmek kalınca 6 haraşo yaparak sırayı tamamla. 6 haraşo yap. Sıra sonuna kadar tüm ilmekleri düz olarak ör ve 6 ilmek kalınca 6 haraşo yaparak sırayı tamamla. 6 haraşo yap. Sıra sonuna kadar tüm ilmekleri ters olarak ör ve 6 ilmek kalınca 6 haraşo yaparak sırayı tamamla.

6 haraşo, 2 düz, ipi ön kısma al, 1 dolama, 1 ters, 3 birlikte olacak şekilde ters örgü yap. 1 ters, ipi arka kısma al, 1 dolama yap. Bu sıra sonuna kadar tekrarla. 6 ilmek kalınca 6 haroşa yaparak sırayı tamamla. Modeli boyutu istediğiniz uzunluğa gelince 5 diş haraşo yaparak modeli sonlandırın.

Bebek yelekleri elbette sadece bu modellerle sınırlı değildir. Bebek yelekleri anlatımlı bağlantısını kullanacak olursanız ilgili sayfadan değişik bebek yeleği modellerine ulaşabileceğiniz gibi bazı yeleklerin nasıl yapıldıkları ile alakalı bilgiler alabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin