Waffle Örgü Modeli Yapılışı Gofret Örneği

0
709
Waffle örgü modeli yapılışı gofret örneği
Waffle örgü modeli yapılışı gofret örneği

Benim gofret örneği olarak bildiğim, örgü dünyasında waffle örgü modeli olarak bilinen teknik son zamanlarda moda oldu. Waffle örgü modeli yapılışı bir zamanlar sır gibi saklansa da artık internet dünyasında birçok yerde yer alıyor. Sizler de adeta mozaik örgü desenlerinin bir araya geldiği bu örneği yapmak istiyorsanız, sayfamızdan hem yazılı hem de video anlatımlı olarak waffle örgü modeli yapılışı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Waffle örgü modeli kışlık ürünlerde kullanılmaya uygundur. Bu örneği seçmenizi tavsiye etmemizin en büyük nedeni kolay bir şekilde öğrenilip, pratik bir şekilde uygulamaya koyulabilmesidir.

Waffle örgü modeli yukarıda da belirttiğimim gibi gofret örgü modeli olarak da biliniyor. Bir yerde eğer gofret örneği ismini duyarsanız, bunun aslında waffle örgü olduğunu bilmenizi isteriz. Anadolu’da sepet örgüyü andırmasından dolayı ilgili örgü tekniğine sepet örgü modeli de deniliyor. Kazak, yelek ve hırka gibi ürünlerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu örneğin nasıl uygulandığını gelin öğrenelim. Bu modelin yapımını öğrendikten sonra deniz dalgası örgü modeli incelenebilir.

Waffle Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Waffle örgü modelinde diğer örgü modellerinden farklı olan bir şey var ve o da her sıranın farklı şekilde yapılıyor olmasıdır. Modelin oluşturulmasını sizlere 15 ilmekle anlatacağız. Modeli kavradıktan sonra ilmek sayısını arttırarak daha büyük örgüler yapabilirsiniz.

waffle örgü modeli
Waffle örgü modeli
  • 1. Sıra: tığla 15 tane zincir çekin. Geri dönüş yapabilmek için 3 tane ilave zincir çekin. Modeli yapılan bu 3 zincirle başlayın. 15 zinciri 3’lü trabzan yaparak doldurun. İlgili uygulamayı tekrarlayarak modelin ilk sırasını tamamlayın.
  • 2. Sıra: modelin ikinci sırasına 3 zincir çekerek başlayın. Zincire batıp 3’lü trabzan yapın. İpi tığın önüne alıp altta bulunan trabzan sütununun önünden arkasına batıp ipi alın. Bu şekilde 3’lü trabzan yapmalısınız. 3 tane trabzan yapın. Alt sıradaki trabzanın arka kısmından batıp 3’lü trabzan yapın. İlgili uygulamayı tekrarlayarak modelin ikinci sıranı tamamlayın.
  • 3. Sıra: modelin üçüncü sırasında dönüşte 3 tane zincir çekin. Alt sırada yer alan trabzan ipi tığın önüne alıp örgünün ön kısmından trabzanın arkasına batıp 3’lü trabzan yapın. Daha sonra alt sırada yer alan normal trabzanları modelin arka kısmında trabzanın arkasına batarak 3’lü trabzan yapın. Kısacası ön kısımdan 2, arka kısımdan 3 trabzan yapacaksınız.
  • 4. Sıra: modelin dördüncü sırasında ikinci sıradaki uygulamaları tekrarlayın. Modelin boyunu uzatmak için periyodik olarak 2. Ve 3. Sıraları tekrarlamanız gerekmektedir. Gofret örneği yani waffle örgü modeli yapılışı bu şekildedir.

Waffle Örgü Modeli nasıl örülür videosu

Gördüğünüz gibi gofret örneği yapılışı biraz karışık. Bu özelliğinden dolayı video anlatıma ihtiyaç duyanlarınız olacaktır. Gelin hep birlikte waffle örgü modelinin nasıl yapıldığını video anlatımdan öğrenelim.

Waffle örgü modelini layıkıyla öğrendiğinizi düşünüyorsanız, artık bu modeli örgü ürünlerinizde kullanabilirsiniz. Waffle örneği nerelerde kullanılır diyecek olursanız, bu modelin bebek battaniyelerinde, kazaklarda, hırkalarda, yeleklerde ve berelerde kullanıma uygun olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here