Üç Katlı Örgü Yapraklı Çiçek Yapılışı

0
387
Üç katlı örgü yapraklı çiçek yapılışı

Çiçekler her zaman örgü işlerinde süsleme ve dekorasyon amacıyla kullanılmıştır. Üç katlı örgü yapraklı çiçek modeli de şüphesiz bunlardan sadece birisidir. Birçok örgü üründe tamamlayıcı olarak örgü çiçekler kullanılır. Sıradan bir örgüye bile hayat veren bu çiçekler güzel oldukları zaman örgülerin albenisini arttırır. Kazaklarda, yeleklerde, berelerde ve şapkalarda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir çiçek modeli olan üç katlı örgü yapraklı çiçek kesinlikle favoriniz olmaya aday.

Üç katlı örgü yapraklı çiçek yapılışı hem sözel hem de resimli anlatımlı olarak web sitemizde ele alınacak. Daha farklı çiçek motiflerine ihtiyacınız olursa tığ ile yapılan çiçek motifleri sayfasındaki modelleri de inceleyebilirsiniz.

Üç katlı örgü yapraklı çiçek nasıl yapılır?

üç katlı örgü yapraklı çiçek nasıl yapılır

Çiçeğin yapımına 4 zincir çekip bu zincirle halka oluşturarak başlıyoruz. Oluşturduğumuz halkanın içine 7 tane sık iğne yapın. İkinci sıraya geçince her sıraya 2 defa batarak sayıyı 14 yapalım. Bu uygulama sonrasında ip rengini değiştirin. İp rengini taç yaprakları değiştirmek için yapıyoruz. Aldığınız ipi örgünün tam merkezine sabitleyin ve sık iğnelerin içine 4 adet trabzan yapın. Sonraki sırada sık iğne yaparak ilk taç yaprağını oluşturun. Aynı uygulamayı sıra sonuna gelinceye kadar yapmanız gerekmektedir.

Yaptığımız bu uygulamalar sonrasında üç katlı çiçeğin ilk katmanı tamamlanmış olacak. Şimdi yeni renkteki ipi alın ve çiçeğin ters tarafına sabitleyin. 3 adet zincir çekin ve bunu bir sonraki yaprağın üstüne sabitleyin. Bu uygulamayı sıra sonuna kadar yapmalısınız. Bundan sonra yaprakları oluşturmaya başlayalım. Oluşan ilk yuvaya sık iğne 6 trabzan ve sık iğne yapın. Bu uygulamayı diğer yuvalara da yapacaksınız. Tüm bu işlemleri farklı renkte bir iplik daha alarak tekrardan yapalım. Burada dikkat etmeniz gereken şey 4 adet zincir çekmenizin gerekli olduğudur. Ayrıca yuvalara 7 adet trabzan yapacaksınız.

Bu işlemler sonrasında üç katlı örgü yapraklı çiçek modelinin son aşamasına geçeceğiz. Farklı renkte bir iplik alarak son yapılan taç yaprakların arka lop üstüne sık iğne yapacaksınız. Bu işlem sonrasında ipi sabitleyip koparın. Artık üç katlı örgü yapraklı çiçek modeli kullanıma hazır hale gelmiş durumdadır. Sözel anlatımı pekiştirmek için makalemizin devamında yer alan resimli anlatımı da incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca sözel anlatımı pekiştirmek için aşağıda yer alan resimli anlatımı da inceleyebilirsiniz.

üç katlı örgü yapraklı çiçek nasıl yapılır resimli anlatımlı

Örgü yaprak nasıl yapılır?

Çiçeğimizin daha da güzel hale gelmesini sağlayacak en önemli şey çiçeğin üzerine eklenen yapraklardır. Yaprakların yapımına 10 zincir çekerek başlayın. Zincirin üzerine 9 ilmek kaydırma yapın. Açık yeşil tonlarda olan ipi yaprağın ortasına sabitleyin. Hemen yanına bir tane tekli ve bir tane ikili trabzan yapın. Daha sonra 4 adet sık iğnenin üstüne üçlü trabzan yapacaksınız. İkili trabzan tekli trabzan ve sık iğne olacak şekilde örgümüzü bitirelim. Tüm bu işlemlerin yaprağın diğer kısmı içinde yapılması gerekmektedir. Sonrasında bir zincir çekip yaprağın yapımını yamalmayın. Yaprakların nasıl yapıldığını anlamak için aşağıdaki resimli anlatımı inceleyebilirsiniz.

üç katlı örgü yapraklı çiçek

Üç katlı örgü yapraklı çiçek yapılışı bira uzun olsa da çok güzel olduğu için gerçekten de uğraşmaya değer. Sizler de bu üç katlı örgü yapraklı çiçek yapılışı ile alakalı bilgileri uygulamaya koyarsanız emeğinizin karşılığını alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here