Tunus İşi Lif Yapılışı Açıklamalı

0
849
Tunus işi lif yapılışı açıklamalı
Tunus işi lif yapılışı açıklamalı

En farklı örgü lifler arasında yer alan Tunus işi lifler insanların Tunus işi lif tekniklerini bilmemesinden dolayı çok az kişide bulunan bir lif modelleridir. Çok sayıda takipçimiz bizlere resimli anlatımlı olarak Tunus işi lif yapılışı hakkında bilgiler vermemizi istediğinden dolayı güzel olduğunu düşünerek sizlere bir adet lifin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vermeye karar verdik. Örgü yapmayı bilen ya da örgü yapmayı bildiğini iddia eden her bayan sizlere sunacağımız Tunus işi lif modelini kolay bir şekilde yapabilir çünkü bu örgü lifi yaparken kullanılan teknikler birçoğunuzun aslında bildiği tekniklerdir. Bu yüzden bu lifi yaparken hiç zorlanmayacağınız düşünüyoruz.

Tunus işi olan liflerin nasıl yapıldığını öğrenmeden önce en çok ilgi gören liflerin neler olduğuna gelin birlikte göz atalım.

Tunus İşi Lif Örnekleri Yapımı Video Anlatımlı

Tunus işi örgü tekniklerinin kullanıldığı lif modellerine Tunus işi lif örnekleri denilmektedir. Avrupa’da aslında bizim lif olarak kullandığımız şeyler, yıkama bezi olarak kullanılmaktadır. Türk örgü kültürü çok gelişmiş olsa da sizlere Türkçe anlatımlı olarak sunabileceğimiz videolara ulaşamadık. Bu yüzden yabancı dilde anlatımı yapılan Tunus işi lifleri sizlerle paylaşacağız. İlk olarak üstünde papatya deseni yer alan bir lif modelini nasıl yapıldığını paylaşmak istiyorum.

Diğer Tunus lif modeli yuvarlak şeklinde olup bir rüzgar gülünü andırmaktadır. Eğer yukarıdaki modelden hoşlanmadıysanız, rüzgar gülü şeklinde olan bu lif modelini de yapmayı deneyebilirsiniz.

Sizlere el emeği göz nuru olan lifler sunuldu. Yabancı dili olmayan kişileri de düşündüğümüz için resimli ve yazılı açıklamalı olarak bir lif modelinin nasıl yapıldığını da ele alacağım.

Tunus İşi Lif Modeli Yapılı Yazılı ve Resimli Açıklamalı

Size anlatımlı olarak sunduğumuz Tunus işi lif modelinde turkuaz ve beyaz renkteki iplikler kullanıldı. Sizlere ilham kaynağı olması açısından daha farklı renkteki iplerin kullanılması sonucu ile elde edilen Tunus işi lif örnekleri de aktarıldı. Bu doğrultuda sizlerde kendi renklerinizi belirleyebilir ya da Tunus işi lif modelleri arasında yer alan modellerden birisinde kullanılan iplikleri tercih edebilirsiniz. Hediyelik olarak, gündelik olarak kullanılabilecek nitelikte olan Tunus işi lif modellerini diğer lif modellerinden ayıran en büyük özellik şüphesiz dayanımlarının yüksek olmasıdır. Sıkı bir şekilde örüldüklerinden dolayı uzun süre formlarını koruyabilmektedirler.

Ben de daha öncesinden hiç Tunus işi lif yapmamıştım. Bu resimli anlatım elime geçtikten sonra bu lif modelini ben de yapmaya karar verdim. Sizler de benimle aynı fikirdeyseniz malzemelerimizi hazırlayalım ve hep birlikte Tunus işi lif yapılışı hakkında bilgi alıp bu lifi örmeye başlayalım. Tunus işi tekniklerin kullanıldığı örgülerden herhangi birisini bir defa yapacak olursanız Tunus işi örgü tekniği vazgeçemeyeceğiniz bir örgü tekniği haline geleceğinden dolayı birçok modelinizde bu tekniği kullanmaya devam edeceksiniz.

Sizlere anlatımını sunmuş olduğumuz Tunus işi lif modelinde 4 numaralı tığ kullanılmaktadır. Bu lifi örgü ipliklerini kullanarak yapabileceğiniz gibi lif ipi kullanarak da yapmanız mümkündür. Her iki iplik türünden de olumlu sonuçlar alacağınıza şüpheniz olmasın. Tunus işi örgüler büyük ilgi görmeye devam ettiğinden dolayı eğer yakın zaman içerisinde elimize daha farklı görünümde olan bir Tunus işi lif modeli ve bu lifin yapılışı hakkında bilgiler geçecek olursa bunları sizlere aktararak lif arşivimizdeki model sayısını genişletmeye çalışacağımızdan şüpheniz olmasın.

En yeni lif modellerini ulaşmak için sadece web sitemizi takip etmeniz yeterli olacaktır. Örgü dünyasında o kadar fazla örgü modeli var ki bu modelleri sizlere aktarırken örgülerdeki yeniliklerin hızına yetişmekte zorlanıyoruz. Elimizden geldiğinde bu etkisinden dolayı sadece güzel olduğunu düşündüğümüz modellere yer vermeye çalışmaktayız. İpliğin sanata dönüştüğü web sitemizde bu yönde sizlere yardımcı olmaya devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here