Tığ İşi Yuvarlak Motif Yapımı Anlatımlı

0
860
tığ işi yuvarlak motif yapımı anlatımlı

Yuvarlak motif örnekleri şal, bebek battaniyesi, hırka ve yelek gibi daha birçok tığ işi üründe kullanılır. Farklı tasarımlar oluşturabilmek için birçoğumuz sıklıkla yuvarlık tığ işi motiflere ihtiyaç duyarız. Bu yüzden tığ işi yuvarlak motif yapımı anlatımlı olarak ele alınacak. Ayrıca çok sayıda yuvarlak motif örnekleri web sitemizde yer alacak.

Yuvarlak motif nasıl yapılır denildiği zaman akla kesinlikle sadece tığ işi teknikler gelmemeli çünkü şişle yapılan yuvarlak motifler de var. Bayanlar daha yok tığ işi olanları tercih ettiğinden dolayı bizler bu makalemizde tığ işi yuvarlak motiflere yer vermeye çalışacağız. Tığ şal, tığ işi kırlent, hatta tığ işi bebek battaniyesinde rahatlıkla kullanılabilecek türden olan bir modeli ve yapılışını sizlerle paylaşmak istiyorum. Vereceğimiz motif birçok örgü ürünle uyum sağladığı için sizler dilediğiniz yerde bu modeli kullanabilirsiniz. Ben bu motifi kullanırken tek renk ipleri tercih ediyorum fakat sizler eğer bunu bebek battaniyesini yaparken kullanacaksanız her bir motifi ayrı renkte yaparak örgü ürünlerinizin farklı görünümde olmasını sağlayabilirsiniz.

Tığ işi yuvarlak motif örnekleri

Daha önceden tığ işi örgü teknikleri konusunda kendinizi geliştirdiyseniz sizleri de unutmadık ve çok sayıda tığ işi yuvarlak motif örneklerinin burada bir araya getirdik. Sadece örneklere bakarak model çıkarabilir ve bunları bebek battaniyesi ve yelek gibi birçok alanda kullanabilirsiniz.

Yuvarlak motif nasıl yapılır video açıklamalı

Tığ işi yuvarlak motif örnekleri hakkında bilgi aldıktan sonra sıra bu motiflerin nasıl yapıldığını öğrenmeye geldi. Video açıklamalı olarak yapılışı hakkında bilgi verilen bu modelde iki farklı renkte iplik kullanılıyor olsa da isteyen kişiler ilgili motifi tek renk iplik kullanarak da yapabilir. Bu motif masa örtüsüne çok yakışıyor. Sizler de motifi beğenirseniz kesinlikle masa örtülerinde denemelisiniz.

Tığ işi yuvarlak motif yapımı

tığ işi yuvarlak motif yapımı

Motifin yapımına 12 zincir çekerek başlıyoruz. Çekilen bu 12 zinciri birleştirerek bir daire yapın. Sonrasında 3 zincir çekin ve 23 trabzan yapın. 6 zincir çekin, 2. trabzanın üst noktasına batın. Ara kısımlara 3 zincir çekin ve ikinci trabzanın üst noktasına batın. Bu uygulamayı tekrarlayarak 1”2 yuva oluşturun. 3 zincir çekin, zincirlerin hemen yan kısmına 3 trabzan yapın, 6 zincir çekin ve trabzanın üst noktasına batın. Bunu sıra sonuna kadar tekrarlamanız gerekmektedir.

6 zincir çekerek oluşturduğumuz halkaya 15 trabzan yapacaksınız. Ara kısımlara sık iğne yaparak bunları birbirine bağlamanız gerekiyor. 18 zincir çekin, yapraktan sonra yer alan bölüme ipi tığa iki defa doladıktan sonra trabzan yaparak birleştirin. Bir önceki uygulamada olduğu gibi bunu sıra sonuna kadar tekrarlayacaksınız. 5 zincir çekin, 6 zincir çekin ve zincirin üst noktasına batın. Sonrasında 5 zincir çekin ve bir önceki uygulamada yaptığımız 18 zincirin hemen orta kısmına batın. 6 zincir çekerek oluşturduğunuz halkaya 12 trabzan yapın. Gerekli kesme işlemleri yaptıktan sonra tığ işi yuvarlak motif bitmiş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here