Tığ işi yelek modelleri açıklamalı

0
6281
tığ işi yelek modelleri

Tığla yapılan yelek modelleri bayanlar ve bebekler için sıklıkla yapılmaktadır. Bu yüzden tığ işi yelek modelleri neredeyse tüm yelek modellerinden daha fazla ilgi görmektedir. Özellikle çeyizlerde bulunan yelekler incelenecek olursa bu yeleklerin büyük bölümünün tığ işi olduğu görülebilir. Ülkemizde çeyiz hazırlama geleneği devam ettiği müddetçe de durum böyle kalmaya devam edecektir. Bayanlar tığ işi yelekler konusunda sürekli olarak yeterli düzeyde paylaşım yapılmadığını belirtmektedir. Bu yüzden sizlere elimizden geldiğinde tığ işi yelek örnekleri sunacağız.

Tığ işi yelekler birçok yelek modeline göre yapımı zor olan yeleklerdir çünkü bu yeleklerde farklı örgü teknikleri kullanılıyor. Neredeyse her yelek modelinde farklı tığ işi teknikler kullanıldığı için bu yelekleri yapmak ciddi anlamda zorlaşıyor. Bu yüzden sizlere tığla yapılan örgü yelek modelleri yapılışları anlatımlı bir şekilde aktarılacak. Yapılışı anlatımlı olarak verilen bu yeleklerin yapılan anlatımlarını harfiyen uygulayacak olursanız bu tüm yelekleri yapabilirsiniz. Bir süre sonra kendinizi geliştireceğinizden dolayı anlatımlara gereksinim duymadan da bu yelekleri yapabilecek düzeye geleceksiniz.

Tığ işi bayan yelek modelleri

Tığ işi bayan yelek modelleri arasında bulunan modeller kesinlikle hiçbir şekilde modasını kaybetmez. Modern çizgiler bulunduğundan dolayı uzun yıllar boyunca modaya uyarak kullanılmaları mümkündür. Bazı modeller basit bir şekilde yapılırken bazı modellerin zaman alıcı olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden sizler örgü bilgilerinizi ve sabrınızı referans alarak sizler için uygun olan bir örgü yelek modelini seçmeye çalışın. Bu sayede sıkılmadan ve beğeneceğiniz tarzda bir tığ işi bayan yelek modeline sahip olabilirsiniz. Kış aylarının geldiği bu zamanlarda birçoğumuz özellikle akşamları üşümekteyiz. Çok kalın bir şey giydiğimiz zaman terleyip hasta olma ihtimalimiz olduğu için daha orta kalınlıkta bir şeyleri üzerimize giymemiz gerekmektedir. Bunlar da şüphesiz yeleklerdir. Yapmış olduğunuz yelekleri sıfır kollu olarak yapabileceğiniz gibi yarım kollu olarak da yapabilirsiniz. Tercih tamamen sizlere kalmıştır.

Tığ işi bayan yelek modelleri tek düğmeli ya da üç düğmeli olarak yapılabilir. Ayrıca bisiklet yaka ya da v yaka şeklinde de bu tarz yeleklerin yapılması mümkündür. Özellikle dekolte bırakmayı seven kişiler kesinlikle v yaka olan bayan yelek modellerini tercih etmelidir. Bu yelek modellerinde genellikle tek renkli iplik kullanılır ancak sizler modeli hareketlendirmek için daha fazla renkli iplikleri bir araya getirerek bu tarz örgü yelekleri örenebilirsiniz. Tüm malzemeleriniz hazırsa ancak bir türlü model bulamadım diyorsanız gelin tığ işi bayan yelek modelleri nelermiş birlikte göz atalım. Daha fazla bayan yeleği hakkında bilgi almak isterseniz bayan yelekleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tığ işi bebek yelek modelleri ve yapılışı

Yapılışı anlatımlı olarak ele alınan tığ işi bebek yeleği yapımı her ne kadar zor olsa da açıklamalı bir şekilde bu yelek modelinin nasıl yapıldığı anlatıldığı için yelek yapmak isteyen bayanlar zorlanmadan bu bebek yeleğini yapacaktır. Tığ işi bebek yeleği yapılışı her zaman olduğu gibi resimli anlatımlı olarak ele alındı. Sayfada yer alan modeldeki yeleğin ortalama olarak 2 ila 6 yaşındaki çocuklar için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Modeldeki anlatıma baktığımızda mavi rengin kullanıldığını görüyoruz. Bu yüzden akıllara bu bebek yeleğinin erkekler için uygun olan bir bebek yeleği olduğu gelebilir. Bazı bayanlar ip renklerini değiştirip bu bebek yeleğini kızlar için de uygun hale getirse de modeli dikkatli bir şekilde incelediğimizde gerçekten de bu örgü yelek modelinin erkekler için daha uygun olacağına karar verdik.

Bebek yeleklerini yaparken tek parça şekilde bu yelekler örülemediği için bayanlar kendilerine birisi bebek yeleği hediye ettiğinde diğer örgülere oranla daha fazla mutlu oluyor. Bunun bilincinde olduğumdan dolayı ne zaman etrafında bir bayan bebek sahibi olursa kendisine çok sayıda parçadan oluşan tığ işi bebek yeleklerini hediye etmeyi tercih ediyorum. Torunlarıma, akrabalarımın çocuklarına, kardeşlerimin torunlarına ve daha birçok kişiye bu tarz bebek yeleklerini yaparak hediye ettim ve karşılık olarak büyük oranda güler yüz aldım. Sizler de yüzlerin bilmesine önem veriyorsanız kesinlikle bu tarz bebek yeleklerini hediyelik olarak örerek insanların yüzünün gülmesini sağlayabilirsiniz. Öncelikli olarak tığ işi olan birkaç bebek yeleğine bakalım ve sonrasında bir bebek yeleğinin yapılışı hakkında bilgi alalım.

Tığ işi bebek yelekleri

Tığ işi bebek yeleği yapılışı

Bu bebek yeleğini yaparken ip kalınlığının orta kalınlıkta olmasına özen gösterdim. Aşırı kalın iplikler ile bu bebek yeleğini yapacak olursanız büyük ihtimalle aşırı derecede kaba bir görüntü elde edeceksiniz. Bu yüzden sizler de benim gibi orta kalınlıkta olan ve %100 pamuktan imal edilmiş yapıdaki iplikleri tercih edebilirsiniz. İp satan yerlerde içeriğinde plastik oranı yüksek olan iplikler ucuzdur. Bu tarz iplikler kesinlikle bebekler için kullanılmamalıdır. Bu tarz ipliklerde petrol ve türevi ürünler yer aldığı için bebeklerin cildinin zedelenmesine neden oluyor. Çoğu zaman denemek adına bu tarz iplikleri alan ve sonrasında yapmış olduğu örgüleri atmak zorunda kalan bayanlara rastladım. Sizler de emeğinizin ziyan olmasını istemiyorsanız bir kaç TL’den kaçmak yerine kaliteli iplikleri almanızda fayda var. Zaten yapmış olduğumuz örgülerdeki temel gaye de bu aslında. Yapmış olduğumuz örgüler sağlıklı olmadıktan sonra bunları örmemizde ne anlamı var ki. Bu yüzden yaptığınız örgülerin insan sağlığı açısından uygun malzemeler kullanılarak yapılmış olmasına özen gösterin. Modelin anlatımı resimli olarak aşağıda yer almaktadır. Düz örgü tekniği kullanılarak yapıldığı için resimli anlatım dışında açıklamalı bir anlatıma başvurulmamıştır fakat bu yeleği yaparken zorlanacak olursanız tabii ki aklınızda yer alanları bizlere sorabilirsiniz. Daha fazla bebek yeleğine ulaşmak için bebek yelekleri sayfasını ziyaret edin.

Derya Baykal tığ işi yelekler

Tığ işi yelekler denildiği zaman akla ilk olarak Derya Baykal gelir. Kendisi gerçekten de başka hiçbir yerde olmayan tığ işi yelekleri buluyor ve izleyiciler ile paylaşıyor. Derya Baykal tığ işi yelekler tek bir gün içerisinde paylaşılmadığı için sizlere daha önceden paylaşılmış olan yelekleri de sunacağız. Bu sayede yeni tasarım olan birçok yelek modeline ulaşacaksınız. Bu yelekleri belki de ilk defa göreceksiniz. Yeleklerde farklı örgü teknikleri de kullanılmış. Bu yüzden modellere bakarak örnek çıkarmak zorlanmanıza neden olabilir. Her şeye rağmen kesinlikle bu yelek modellerini yapmanızı tavsiye ediyoruz. Derya Baykal tığ işi yelekler eminiz ki sizler tarafından da beğenilecektir. Kendisinin yapmış olduğu programı yeni takipe etmeye başladık. Kendisi tarafından yeni modeller izleyiciler ile paylaşıldıkça bu modelleri sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Tığla yapılan örgü yelek örnekleri yapılışları anlatımlı

Tığla yapılan örgü yelek örnekleri diğer örgü teknikleri kullanılarak yapılan yeleklere göre daha kapsamlıdır. Durumun böyle olmasının en büyük nedeni tığ işi örgü tekniklerinin daha fazla gelişmiş olmasıdır. Sizlerin seçim aralığınızı arttırmak istediğimizden dolayı son zamanların popüler yeleklerinden birisi olan kelebek desenli tığ işi bayan yelek modelinin nasıl yapıldığını ele alacağız. Bu model birçok modele göre daha kapsamlı olduğu için resimli anlatımlı olarak ele alınması gerçekten de zor. Bu yüzden bu yeleğin yapılışı ile alakalı bilgiler video anlatımlı olarak sizlere sunulacak. Bu yeleğin üzerinde yer alan desenler bir kelebeği andırdığından dolayı ilgili yelek modeline bu isim verilmiştir. Bazı kişilerin fiyonklu yelek modeli de dediği biliniyor.

tığla yapılan yelek örneği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here