Tığ İşi Türkan Şoray Kirpiği Örneği

0
1410
Tığ işi Türkan Şoray kirpiği örneği
Tığ işi Türkan Şoray kirpiği örneği

Adını ünlü sinema oyuncusu Türkan Şoray Hanımefendiden alan Türkan Şoray kirpiği örneği tığla yapılan bir örgü modeli olup genellikle yeleklerin yapımında kullanılmaktadır. Tığ ile yapılan Türkan Şoray kirpiği örgü modeli biraz karmaşık olduğu için birçoğumuz bu örgü modelini kullanmaya çekinmekteyiz. Aslında bu durumun oluşmasındaki temel sebep bayanların sıklıkla bu örneğin aşırı derecede zor demesidir. Bu durum da ön yargı oluşmasına neden olduğundan dolayı bu tarz örgü modellerinden uzak durmayı tercih ediyoruz.

Bizler de sizler gibi bu örgü modelini yapmaya çekiniyorduk ancak cesaretimizi topladık ve bu modeli kullanarak bir yelek örmeye karar verdik. Örneği yapmaya başladıktan sonra ön yargımızın yersiz olduğunu aslında bu modelin çok kolay olduğunu gördük. Kesinlikle sizler de ön yargılarınızı bir kenara bırakın ve mutlaka Türkan Şoray kirpiği örgü modelini yapmayı deneyin. Bu sayede sizler de modelin aslında çok kolay olduğunu göreceksiniz. Sizler de bizim gibi yelek yapımında bu örgü modelini kullanacaksanız yelek modeli belirlemek için örgü bayan yelekleri sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Türkan Şoray Kimdir Kısaca

Türkan Şoray Kimdir
Türkan Şoray Kimdir

Ünlü sinema oyuncusu Türkan Şoray 28 Haziran 1945 tarihinde İstanbul ilinde dünyaya geldi. Kendisi sinema alanında oyunculuk yaparak kendisini kanıtlamış olsa da ayrıca yönetmenlik ve senaristlik yönü de bulunmaktadır. 1960 yıllarında sinema dünyasına giren Türkan Şoray sizlerin de bildiğiniz gibi “Sultan” lakabıyla tanınmaktadır. Geçmişten günümüze toplamda 222 sinema filminde rol alan oyuncuya günümüzde de çok sayıda teklifin geldiği bilinmektedir. Sinema alanında çok sayıda ödülü alan Türkan Şoray ayrıca Sinema ve Ben adlı otobiyografiyi kaleme almıştır.

Türkan Şoray Kirpiği Örneği Yazılı ve Resimli Anlatım

Türkan Şoray kirpiği örgü modeli herkes tarafından zor bulunduğundan dolayı öncelikle olarak sizlere sözel ve resimli anlatımlı olarak bu örneğin nasıl yapıldığını anlatacağız. Türkan Şoray kirpiği örneği 6 ilmek üzerine kurulmuş olan bir örnektir. 1 ters örgü yapıldıktan sonra 1 dolama yapılır. İlgili uygulamayı toplamda 6 ilmek yapmanız gerekiyor. Daha sonra örneğin ara kısımlarına 2 ters örgü yapacaksınız. Bu uygulamalar sonrasında ön kısımdan şişe alınmış olan iplik bırakılır ve örülen yan kısımdaki ilmek uzatılır. Bu uzatmanın 6 ilmek için yapılması gerekmektedir.

Uzatma işlemleri yapıldıktan sonra yapılan 6 ilmek sol şişe alınacak. İlmekleri şişten çıkarmamak koşuluyla sağ şişi kullanıp 1 ters ve 1 düz örgü yaparak toplamda 6 ilmek oluşturulacak. Örgünün arka kısmında bulunan motifi oluşturmak için 6 düz ilmek, ara kısımlarına 2 ters ilmek yapılmalıdır. 2 sıra ara vermek koşuluyla ilgili uygulama tekrarlanır ve desenlerin çapraz şekilde dizilmesine dikkat edilmelidir. Bu uygulamayı tekrarlayarak motifi bitirebilirsiniz ve istediğiniz tüm örgü ürünlerde kullanabilirsiniz. Modelin yapılışı ile alakalı görsel bilgiler yani resimli anlatım aşağıda yer almaktadır. Bu modelin anlatımında katkısı olan Nako ailesine teşekkür ederiz.

Resimli ve yazılı anlatımlı olarak Türkan Şoray kirpiği örneğinin nasıl yapıldığını aktardık. Bu rağmen modelin oluşturulmasında sorun yaşıyorsanız, aşağıda yer alan video anlatımı inceleyebilirsiniz.

Türkan Şoray Kirpiği Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Türkan Şoray kirpiği örneği
Türkan Şoray kirpiği örneği

Türkan Şoray kirpiği örgü modeli resimli anlatımlı ve sözel anlatımlı olarak yapılırken sıkıntılar yaşanabilir. Bu yüzden bu modelin nasıl yapıldığını sizlere video anlatımlı olarak da aktarmak istiyoruz. Video anlatımı dikkatli bir şekilde izlerseniz emin olun hiç zorluk çekmeden bu modeli yapabilirsiniz. Birkaç deneme sonrasında anlatıma dahi ihtiyaç duymadan bu modeli yapabilecek konuma geleceksiniz.

Video anlatımda yer alan Türkan Şoray kirpiği örgü modeli resimli anlatımdaki modelden kısmen farklı ancak temelde her iki model de aynıdır. Birinde motiflerimiz iriyken diğerinde motiflerimiz daha küçük. Böyle bir seçim aralığı oluşturduğumuz için kendimizi bilgi akışı konusunda şanslı hissediyoruz. Türkan Şoray kirpiği modeli kendisini en çok açık renkli ipliklerle yapıldığı zaman gösteriyor. Tercihinizi pastel tonlardan yana kullanırsanız daha başarılı sonuçlar almanız mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here