Tığ İşi Hırka Modelleri Yapımı Anlatımlı Yeni Örnekler

1398
Tığ işi hırka modelleri yapımı anlatımlı yeni örnekler

Tığ işi hırka modelleri genellikle çeyizlik hırkalar sınıfında yer alır. Bu yüzden çoğu kişi çeyizindeki eksikleri gidermek adına açıklamalı bir şekilde yapılışları hakkında bilgi vermemizi istemektedir. Bu yüzden tığ işi hırka modelleri yapılışları açıklamalı olarak sayfamızda ele alınacak.

Tığ işi örgü teknikleri aşırı derecede fazladır. Bu yüzden neredeyse her hırka modelinde kullanılan teknik diğerinden farklıdır. Eğer sizler tığ işi hırka yapmak istiyorsanız öncelikli olarak kendinizi tığ işi örgüler konusunda geliştirmelisiniz. Yoksa her modeli yapabilmeniz mümkün olmayacaktır. Tığ işi hırkalar arasında bebek ve bayan hırkaları yer alıyor. Derya Baykal bu tarz hırkaların nasıl yapıldıklarını açıklamalı bir şekilde ele aldığından dolayı sizlere yapılışları hakkında bilgi vereceğimiz hırka modellerinin büyük bölümü Derya Baykal tarafından anlatılan hırkalardır. Bu hırkaların nasıl yapıldıkları hakkında bilgi almadan önce gelin yeni yılın yeni tasarımları nelermiş göz atalım.

Tığ işi hırka modelleri

Tığ işi bayan hırka modelleri genellikle ince iplikler kullanılarak yapılmaktadır. Hırkalarda her ne kadar ince iplikler kullanılıyor olsa da örgüler aşırı derecede sıkı olduğu için soğuktan gerçekten de iyi korunmanıza yardımcı olur. İnce ipliklerin tercih edilmesindeki en büyük neden hırkaların üzerinde bulunan motiflerin kendisini daha iyi göstermesidir. Sizler de tığ işi hırka modelleri arasından bir model beğenip bu modeli yapacaksınız tercihiniz kesinlikle ince iplikler olmalıdır.

Oldum olası tığ işi hırka modelleri ilgimi çekmiştir ve bu yüzden birçok örgü ürünümün hırkalardan oluştuğunu söyleyebilirim. Ben daha çok ajurlu modelleri seviyorum. Eğer sizler de hırkalarda ajurlardan hoşlanıyorsanız size tavsiye olarak vereceğim hırkayı yapmayı deneyebilirsiniz.

Tığ işi hırka modeli tavsiye
Tığ işi hırka modeli tavsiye

Çok sayıda beğendiğim hırka modeli var. Örgü hırkalar yapıp olumlu sonuçlar aldıkça sizlere yaptığım modelleri de sunacağım. Bu sayede internet dünyasındaki en geniş hırka arşivine ulaşmayı umut ediyorum. Eğer sizler de ahurlu hırkaları seviyorsanız ajurlu hırka modelleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Tığ işi bayan hırka yapılışı video anlatımlı

Yapılışı video anlatımlı olarak verilen bu tığ işi bayan hırka modelinin büyük kısmında trabzan kullanılmaktadır. Eğer trabzan yapmayı biliyorsanız bu tığ işi bayan hırka modelini rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Normalde hırkalar diker olarak yapılır. Bu kır modelinde ise önden başlayıp yana doğru örgü yapılacak. Tek aklınıza yatmayan kısım bu olabilir. Video anlarımı incelediğiniz zaman bunu daha iyi anlayacaksınız.

Tığ işi bayan hırka yapılışı video anlatımlı olarak ele alındı. Ben bir de yelek örmek istiyorum diyen kişiler tığ işi bayan yelekleri sayfasından hem model beğenebilir hem de modellerin yapılışları hakkında bilgi alabilir.

Tığ işi bebek hırka modelleri

Bebeğini süslemeyi seven bayanlar çoğu zaman bebeklerine örgü ürün yaparken tığ işi örgüleri tercih eder. Tığ işi bebek hırka modelleri de bunlardan birisidir. Kız çocukları için yapılan bu hırkalar kesinlikle erkek bebekler için uygun değildir. Bu yüzden erkek bebekler için hırka yapacak olan kişiler şişle yapılan hırkaları tercih etmelidir. Tığ işi bebek hırka modelleri incelendiğinde birçoğunun çiçek motifleri ile süslendiğini görüyoruz. Ayrıca kullanılan kurdeleler de bebek hırkalarının daha güzel görünmesini sağlıyor. Tığ işi örgü teknikleri konusunda kendime güveniyorum diyorsanız gelin bebekler için hangi örnekler varmış göz atalım.

Birçok model hakkında tavsiyeler vermişken tığ işi bebek hırkaları ile alakalı da tavsiyeler vermeye karar verdim. Zaten birçok örgü ürünü bebeklerimiz için yapıyoruz. Yaptığımız hırka ne kadar zor olursa olsun bebeğimize yakıştığı zaman bizim mutlu olmamıza yetiyor. Sizin mutlu edeceğini tahmin edeceğim tığ işi bebek hırkası modeli şu şekildedir.

Tığ işi bebek hırkası modeli tavsiye
Tığ işi bebek hırkası modeli tavsiye

Bebek hırkası yaparken aslında modelden çok yapılan hırkanın bebeği soğuktan koruyup korumayacağına dikkat edilmelidir. Fakat bizler her zaman görünüşe önem verdiğimiz için yapılan örgülerin gerçekte neden yapıldıklarını unutuyoruz. Bunu dikkate alarak model seçimi yapmanızı tavsiye ederim.

Tığ işi bebek hırkası yapılışı resimli anlatım

Tığ işi hırkalar birçoğumuzun her zaman gözünü korkutur. Hangi hırkayı yapmaya başlasak zor olduğundan dolayı modeli bitirmeden farklı şeyleri yapmaya yöneliriz. Artık birçoğunuzun yarım kalan tığ işi bebek hırkası modellerinden bıkıp usandığını düşündüğümüz için sizlere kolay ve güzel bir model olan bebek hırkasının nasıl örüldüğünü anlatacağım.

Tığ işi bebek hırkası yapılışı resimli anlatım

Hırkamızın yapımına 7 zincir çekerek başlıyoruz. Daha sonra yaptığımız bu zinciri uçlarından birleştirerek bir yuvarlak elde edelim. 3’lü trabzan tekniğiyle 2 tane dolgu yapın. 3 zincir çekip diğer dolguya geçelim. Bu uygulamayı tekrarlayarak 6 tane 2’li dolgu yapın.

Modelimizin üçüncü sırasında 3’lü trabzan tekniğini kullanarak 2 dolgu yapıyoruz. 3 zincir çekip aynı noktaya 2 dolgu yapın ve sonrasında 3 zincir çekerek diğer deliğe geçin. Bu teknik sonucu oluşan şekle su taşı denilmektedir. Aynı uygulamayı tekrarlayarak toplamda 6 tane su taşı yapılıyor.

Tığ işi bebek hırkası yapılışı resimli anlatım

Modelin dördüncü sırasına gelindiği zaman yapılan su taşlarının içine tekrardan su taşı yapılacak ve 3’lü dolgular oluşturulacak. Su taşlarını yaptıysanız arada yer alan zincire 3’lü trabzan uygulayarak 3 dolu yapın ve bunu sıra sonuna kadar uygulayın.

Verdiğimiz uygulamaları istediğiniz uzunluğu elde edene kadar tekrarlayın. 2 tane altıgen parçayı bu uygulamalarla elde edeceksiniz. Parçaları yaptıktan sonra kenar kısımlarından birbirine birleştirin. Böylelikle tığ işi bebek hırkası bitmiş olacak. Gördüğünüz gibi bebek hırkamız 2 adet altıgen parçadan meydana geliyor. Hırkanın sade bir görüntüsü olduğunu düşünüyorsanız daha sonra dilediğiniz şekilde süslemeler yaparak hırkanın albenisini arttırabilirsiniz.

Tığ işi hırka yapılışı video anlatımlı

Yapılışı kolay olan, dışarıdan bakıldığında şişle yapılmış gibi bir görüntüsü olan tığ işi hırka modelinin nasıl yapıldığını sizlere video anlatımlı olarak aktaracağız. Hırka örneğinin videolu yapılışı sayesinde temel düzeyde tığ işi örgü bilgisi olan kişiler bile bu hırkayı rahat bir şekilde yapabilecek. Eğer bu hırka modelini beğendiyseniz yelek olarak da yapabilirsiniz. Yelek olarak kullanmak için sadece kol kısımlarını yapmayacaksınız.

Video anlatımlı olarak verilen tığ işi hırka yapılışı içerisinde yer alan örnek üzerinde fazla sayıda delik var. Bu yüzden bu hırka modelini bahar aylarında serin olan gecelerde giymek için örmeniz daha mantıklı olacaktır.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin