Tığ İşi Bere Modelleri Yapımı Süslemeli Anlatımlı

0
7363
Tığ işi bere modelleri yapımı süslemeli anlatımlı

Derya Baykal tığ işi bere yapımı konusunda bilgi verdiği günden beri birçok bayan yapılışları hakkında bilgi aldığından dolayı bu tarz bereleri yapmayı tercih ediyor. Tığ işi bere modelleri diğer bere modellerine göre daha modern görünüme sahiptir çünkü tığ işi ürünlerde tasarım yapmak daha kolaydır. Sizlerin de tığ işi bere modellerini daha fazla seveceğinizi düşündüğümüzden dolayı sizlere tığ işi bere modelleri yapımı hakkında bilgi vereceğiz.

Kış mevsimini bere kullanmadan geçirmek olmaz. Tığ işi bere modelleri kış mevsiminde bizleri soğuktan yeterinde koruyacaktır. İşinizi büyük oranda görecek olan yeni tığ işi bere modelleri hakkında sayfamızdan bilgi alabileceğiniz gibi bu bere modellerinin nasıl yapıldığını da öğreneceksiniz. Tığla yapılan bereler daha çok bayanlar için uygundur. Eğer erkekler için bere yapmayı düşünüyorsanız şişle yapılan erkek bereleri tercihiniz olmalı. Model konusunda sıkıntı çeken kişiler örgü erkek bereleri hakkında vermiş olduğumuz bilgilere kesinlikle bakmalıdır. Bu bilgileri işlerinizin büyük oranda hafiflemesini sağlayacak.

Tığ işi bere modelleri

Tığ işi bere modelleri arasında bulunan bayan ve bebek bereleri arasına her gün yeni bir model ekleniyor. Bu yüzden sizlere en güzel ve yeni tasarım olan tığ işi bere modelleri hakkında bilgi vermeye karar verdik. Kırmızı, beyaz, yeşil ve turuncu gibi daha birçok renkte iplik ile yapılan bu bereler kesinlikle yapmak isteyeceğiniz örgüler arasında yer alacaktır. Maharetli bir bayansanız sadece verilen modellere bakarak örnek çıkarabilirsiniz. Eğer berenin nasıl yapıldığının anlatılmasına ihtiyaç duyuyorum diyorsanız aşağıda yer alan resimli ve video anlatımları inceleyebilirsiniz.

Tığla yapılan bereler her zaman diğer teknikler kullanılarak yapılan berelere göre daha güzel olmuştur. Bu durumun böyle olmasının tek nedeni tığ işi örgü tekniklerinin tasarım yapmaya daha elverişli olmasıdır. Sürekli olarak yeni tasarımlar örgü severlerle buluşturulsa da birçok model aşırı derecede ağır olduğundan dolayı yapamıyoruz. Bunu bildiğimiz için güzel ve yapılışı kolay olan tığ işi berelere yöneliyoruz. Benim de sürekli olarak yaptığım kolay olan bir bere modeli var ve bu bere modelini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tığ işi bere modeli tavsiye
Tığ işi bere modeli tavsiye

Bu tığ işi bere modelinin en güzel yani sadece rengi değiştirerek hem erkek hem de kızlar için uygun hale gelmesidir. Kesinlikle kolay olan bu çok fonksiyonlu bereyi sizler de seveceksiniz.

Derya Baykal tığ işi bere yapımı

Hem sözel hem de resimli anlatımlı olan Derya Baykal örgü bere modelini yapmak için 200 gram Nako orta kalınlıkta 2 yumak yüne gereksiniminiz vardır. Bu bere tığ işi bir bere olduğundan dolayı bereyi yaparken 5 numaralı tığ kullanmanız gerekiyor. İlgili malzemeleri hazırladıysanız öncelikli olarak berenin nasıl yapıldığını gelin sizlere sözel anlatımlar ile anlatmaya çalışalım.

Derya Baykal örgü bere yapılışı örgüye 5 zincir çekilerek başlanmaktadır ve çekilen bu zincir yuvarlak yapılır. Daha sonrasında 16 tane iki defa dolamak koşuluyla dörtlü tırabzan örülür. Akabinde 4 zincir çekilir ve toplamda 16 tane yuva yapılır. Bir yuvaya dörtlü tırabzan sık iğne olarak yapıldıktan sonra toplamda tüm yuvalara 24 tane kurtçuk yapılır. Bunları yaptıktan sonra tüm detayları elde edebilmek için de bere formunu yakalayıncaya kadar çoğaltma işlemi yapılarak tüm bu işlemler tekrarlanır. İstenilen büyüklüğe ulaşıldığında alın kısmı örülerek bere yapımı sonlandırılır. Sözel anlatımda yer alan bilgileri pekiştirmek için gelin resimli anlatıma da göz atalım.

Yapılışı hakkında hem sözel hem de resimli olarak bilgi verilen Derya Baykal örgü bere modeli sıkı yapıda olduğundan dolayı soğuk geçirme ihtimali aşırı derecede düşüktür. Bu yüzden bu bere modelinin özellikle bebekler için uygun olduğu söylenebilir. Dış yapısı aşırı derecede sevimli göründüğünden dolayı uygun renklerin seçilmesi durumunda yetişkinler için de bu bere modelinin yapılabileceğini düşünüyoruz. Bereyi örüp tamamladıktan sonra bereye hareket vermek için uç kısmına bir pompom yapabilirsiniz. Yapacağınız bu pompom berenin ciddi anlamda hareketli bir form yakalamasını sağlayacak.

Tığ işi bere yapılışı video anlatımlı

Tığ işi bereleri yaparken kullanılan örgü teknikleri kimi zaman anlaşılması zor bir duruma gelebiliyor. Bu tip durumlarda şüphesiz video anlatımlı olarak paylaşılan tığ işi bere modellerini yapmak daha kolay hala geliyor. Birçok takipçimiz video anlatımlı olarak da tığ işi bere yapılışı hakkında bilgi vermemizi istediğinden dolayı sizlere güzel bir video anlatımı sunacağım.

Tığ işi bere yapılışı video anlatımlı olarak sizlere sunuldu. İlerleyen günlerde yeni modelleri deneyip yapılışlarının sizler için uygun olduğuna karar verdiğimde daha farklı modellere de yer vermeye çalışacağım.

Tığ işi kulaklı bere yapımı

Yapılışı ile alakalı bilgi verilen kulaklı berelerin büyük kısmı detayları içerisinde barındırmıyor. Farklılık yaratıp sizlere birçok detayı olan tığ işi kulaklı bere yapımı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Tığ işi kulaklı bere yapımı resimli anlatımlı olarak ele alınacak. Bu bere modeli kız çocuklarına ve bebeklerine uygundur. Dışarıdan bakıldığı zaman çileği andıran bu bere modelinin nasıl yapıldığını sadece resimlere bakarak anlayamayacağınızdan dolayı sözel anlatıma da yer vermek istiyoruz.

Tığ işi kulaklı bere yapımı

Örgümüze 5 zincir çekerek başlıyoruz ve çektiğimiz bu zincirleri kapatıyoruz. Akabinde 14 adet ikili trabzan yapın. İkinci sırada her ilmek çift batırılmalıdır. Üçüncü sıramızda 1 ilmek tek 1 ilmek çift olacak şekilde batma yapılacak. Dördüncü sıraya geçildiğinde 4 adet 2’li trabzan, 4 adet dolamalı badem yapılacak. Beşinci sırada 5 adet 2’li trabzan, 5 dolamalı badem olacak.

Tığ işi kulaklı bere yapımı

Altıncı sırada 6 adet 2’li trabzan, 6 dolamalı badem olacak. Yedinci sırada 6 adet dolamalı badem, 7 adet ikili trabzan yapın. Sekizinci sırada 8 adet 2’li trabzan yapılacak. Dokuz, on ve on birinci sıralarda 8 ikili trabzan ve 7 dolamalı badem olacak. Bu işlemler sonrasında son sıraya gelinip sadece 2 trabzan yapılmalıdır.

Tığ işi kulaklı bere yapımı

Bu uygulamaları yaptıysanız bereyi ikiye katlayın ve sonrasında 12 trabzandan sonrası ele alınarak 18 adet 2’li trabzan yapın. Her sıra balına geldiğinizde 2 eksiltme yaparak toplamda bunu 6 sıra boyunca uygulayın. Bu uygulamalarda olduğu gibi diğer tarafa da kulak yapılması gerekmektedir.

Tığ işi kulaklı bere yapımı

Kulaklar yapıldıktan sonra çevre kısmına farklı renkte iplik ile sık ine olacak şekilde kenarlık yapılır. Farklı renkli ipimiz ile 5 zincir çekip kapatma yapacağız. Sonrasında 14 adet ikili trabzan yapılıp 2 sırada bir ilmek çift şekilde batırılır. Bunları bitirdikten sonra 7 trabzanla başlayarak kulaklı bere modelinde yer alan yaprakları yapabilirsiniz.

Tığla yapılan bere modeli anlatımlı

Tığla yapılan bere modeli anlatımlı
Tığla yapılan bere modeli anlatımlı

Tığla yapılan bere modeli anlatımlı olarak paylaşılmış olsa da sizler bereyi yaparken kesinlikle bu bereyi öreceğiniz kişinin kafa ölçüsünü almalısınız. Sizlerin de bildiğiniz gibi herkesin kafa boyutu aynı değildir. Bu yüzden eğer yapılan bere aşırı derecede lastik barındırmıyorsa kesinlikle kafa ölçüsünün alınması gerekmektedir.

Tığla yapılan bere modeli anlatımlı

Berenin yapımına 9 zincir çekerek başlıyoruz. Daha sonra yapılan bu zinciri uç kısımlarından birleştirerek bir halka oluşturun. Oluşturulan halkayı referans alıp ikili trabzan olarak örgüye devam edin. İkili trabzanı yapmak adına ipi tığa bir kere dolayın ve iki seferde çıkarın. Oluşturulan halkanın iç kısmını ikili trabzan olarak doldurun. Toplamda 29 trabzan yapmanız gerekiyor.

Tığla yapılan bere modeli anlatımlı

Üst sırayı ikili trabzan olarak yapın ve bu trabzanların aralarına zincir çekin. Çektiğiniz zincirlerin arana iki tane ikili trabzan yapın. Üçüncü uygulamayı yapmak için ipi tığa bir defa dolayın, sonraki trabzanın arana değil de bir önceki trabzanın arasına geçirin. İlmekleri uzatıp tek seferde çıkarın.

Tığla yapılan bere modeli anlatımlı

Sürekli olarak bir önceki trabzanın arasından geçiş yapıldığı için modelimiz spiral şeklinde durmaktadır. İkili trabzanları bitirdiğiniz zaman bu şekli daha net olarak göreceksiniz. Üçüncü trabzanların geride kalan trabzanların arasından geçmesi gerekmektedir. Daha sonra üç ilmek birlikte uzatılacak ve tek seferde çıkarılacak. Zincir çekerek modelin kilitlemesini yapın.

Tığla yapılan bere modeli anlatımlı

Örgüye devam ettikçe model kendisini daha net bir şekilde gösterecektir. Sıraya devam ettiğiniz müddetçe arttırma ya da eksiltme yapılmadığını bilmelisiniz. Tığ işi beremizin boyu istenilen ölçülere geldiği zaman uç kısımlarına sık iğne yapılması gerekiyor. Ortalama 3 sıra sık iğne yapmanız yeterlidir. Sık iğneleri ipi tığa dolamadan her sıraya batmak koşuluyla yapmalısınız. Bereyi bitirdikten sonra üzerine çiçekler yaparak ve düğmeler ekleyerek bereyi süsleyebilirsiniz. Süsleme işini tamamen sizlerin tercihine bırakıyorum. Berenin yapımıyla alakalı bilgileri paylaşan chicolatta ailesine teşekkür ederiz.

Tığ işi bere modelleri anlatımlı olarak sizlere sunuldu. Bu bereyi birçoğunuz çok sevecek ve kesinlikle kış gelmeden örecektir. Bu tığla örülen bere modeli her ne kadar kolay olsa da hata affetmemektedir. Bu yüzden uygulama esnasında dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here