Tavuk Ayağı Örgü Modeli İki Renkli

Sevilen örgü tekniklerinden birisi olan tavuk ayağı örgü modeli sizlere hem sözel açıklamalı hem de video anlatımlı olarak sunulacak. Ayrıca bu örgü modelinin kullanıldığı yerler hakkında bilgi alacaksınız.

0
1129
Tavuk ayağı örgü modeli iki renkli

Farklı renkte iki iplik kullanılarak yapılan tavuk ayağı örgü modeli en kullanışlı örgü örnekleri arasında yer almaktadır. Ben bu örgü tekniğini öğrendiğim günden bu yana sıklıkla kullanıyorum. Tavuk ayağı örgü modeli video anlatımlı olarak ele alınacak ve sizler de bu sayede bu örgü modelinin nasıl yapıldığını öğreneceksiniz.

Tavuk ayağı örgü modeli yapılışı kısmen zor gibi görünebilir ancak tekniğin nasıl uygulandığını anladıktan sonra en rahat yaptığınız örneklerden birisi haline gelecek. Üzerinde deliklerin olmaması nedeniyle kışlık örgü ürünlerde kullanmaya uygundur. Kaşkol, kazak, bere, atkı, yelek ve bebek battaniyesi gibi ürünlerde bu örgü tekniği kullanılabilir.

Tavuk ayağı örgü modeli yapılışı hem sözel hem de video anlatımlı olarak ele alınacak. Ayrıca bu örgü tekniği kullanılarak yapılan örgü ürünlere de yer vermeye çalışacağım.

Tavuk ayağı örgü modeli açıklaması

Bu model 4’ün katları olacak şekilde kurulmaktadır. Toplamda 5 turdan oluşan modeli uzatmak için tüm turları baştan sona tekrarlamanız yeterli olacaktır.

  • 1. Tur: örgümüze ilk ilmeği düz olarak örerek başlıyoruz. Daha sonra diğer renkteki ipe geçiş yapın ve 1 düz örgü örün. İlk kullanılan renkteki ipe geçin ve 3 düz örgü yapın. İkinci renge geçip 1 düz örgü yapın. İlgili uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.
  • 2. Tur: ikin kullandığınız ipi alıp 3 ters örgü yapın. Daha sonra ilk kullanılan iple 1 ters örgü yapın. Yapılan bu uygulamaları sıra sonuna kadar tekrarlayarak sırayı tamamlayın.
  • 3. Tur: ikinci ipi alıp 3 tane düz örgü yapın. Birinci iple 1 düz örgü yapın ve bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.
  • 4. Tur: ilk iplikle 1 ters örgü yapın. İkinci iplikle 1 ters örgü yapın. İlk iplikle 3 ters örgü, ikinci iplikle 1 ters örgü yapın ve bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.
  • 5. Tur: ilk iplikle 1 düz örgü, ikinci iplikle 1 düz örgü, ilk iplikle 3 düz örgü, ikinci iplikle 1 ters örgü yapın ve bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın. İlk 4 turu tekrarlayarak örgü boyunuzu uzatabilirsiniz. Eğer sözel anlatımı anlamadıysanız aşağıda yer alan video anlatımdan tavuk ayağı örgü modeli yapılışı hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Eğer bu örgü modelini yaparken keyif aldıysanız, baklava örneği nasıl yapılır makalesinde yer alan modeli de incelemenizi tavsiye ederiz.

Tavuk ayağı örgü örneği yapılışı video anlatımlı

Tavuk ayağı örgü modeli çok uzun zamandan beri örgü dünyasında yer alan bir modeldir. Sizlere hem sözel hem de video anlatımlı olarak bu örgü tekniğinin nasıl uygulandığı hakkında bilgiler verdik. İlerleyen günlerde bu örgü tekniğinin kullanıldığı bazı örgü ürünleri de sizlere sunacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here