Spiral Örgü Nasıl Yapılır

0
401
spiral örgü nasıl yapılır

Spiral örgü modeli dünden bu güne en çok kullanılan örgü modellerindendir. Bere, kazak, yelek hatta hırka yapımında sıklıkla kullanılan bir model olsa da spiral örgü nasıl yapılır sorusuyla sıklıkla karşılaşıyoruz. İçinizde de bu örgü tekniğinin nasıl uygulandığını merak eden kişiler olabileceğinden dolayı sizlere spiral örgü nasıl yapılır konusunda bilgiler vereceğiz.

Spiral örgü nasıl yapılır konusuna baktığımızda bu konunun biraz karmaşık olduğu hissiyatına kapıldım. Bu yüzden hem sözel hem de video anlatımın kesinlikle yapılmasının gerekli olduğuna karar verdim. Sizler örgü bilgisi yüksek olan bir kişiyseniz sadece sözel anlatım bu örgü tekniğini kavramanıza yardımcı olacaktır ancak örgü konusunda kendinizi geliştirme çabasındaysanız kesinlikle video anlatımdan da destek almanız gerekebilir.

Spiral örgü örneği nasıl yapılır?

Bu örgü modelimiz toplamda 4 turdan meydana gelmektedir. Modelin yapımına 6 + 2 ilmek olacak şekilde başlıyoruz. İlmeklerinizi attıysanız gelin tur olarak ele alıp spiral örgü örneği nasıl yapılır öğrenelim.

  • 1. Tur: bu sıramızda örgümüzün arka sırasını referans alarak sıra sonuna kadar 2 düz 4 ters örgü olacak şekilde uygulamamızı yapacağız.
  • 2. Tur: şimdi örgümüzün ön yüzünü referans alarak 2 ters örgü yapın. Sıra sonuna gelene kadar 2 ters ilmek olacak şekilde örgüye devam edin. İlmeği şişten çıkartmadan birinci ilmeği düz örün. Sonrasında uygulamanın başında birlikte örülen 2 ilmeği şişten çıkarın. Bu uygulamayı bir defa daha tekrarladıktan sonra 2 ters örgü yapın.
  • 3. Tur: 2 düz örgü yapın, 4 ters örgü yapın. Bu uygulamayı sıra sonuna gelene kadar tekrarlayın.
  • 4. Tur: 2 ters, 2 düz örgü yapın. Sonrasında iki ilmeği birlikte örün. İlmekleri şişten çıkarmadan birinci ilmeği tekrardan düz olarak örün ve iki ilmeği şişten çıkarın. 1 düz, 2 ters örgü yapın ve bu işlemi sıra sonuna gelene kadar tekrarlayın.

Spiral örgü modeli bu şekilde tamamlanmaktadır. Örgü boyunu uzatmak için birinci sıradan itibaren yer alan tüm uygulamaları tekrarlanmanız yeterli olacaktır. Modelin nasıl uygulandığını daha iyi anlamak için aşağıda yer alan video anlatımı inceleyebilirsiniz.

Spiral örgü yapılışı video anlatımlı

Her ne kadar birçok kişinin bildiği bir örgü modeli olsa da kimi zaman bu tarz şeyleri uygulamaya koymak gerçekten de zor olabiliyor. Bu yüzden sizlere spiral örgü yapılışı video anlatımlı olarak sunulacak ve aklınızdaki tüm soru işaretleri giderilecek. Eğer daha farklı bir örgü modelinin nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz kuru üzüm örgü modeli sayfasındaki modeli de incelemenizi tavsiye ederiz.

Spiral örgü modeli nerelerde kullanılır diye baktığımızda bu modelin berelerde, atkılarda, yeleklerde, kazaklarda ve hırkalarda rahat bir şekilde kullanılabileceğini düşünüyoruz. Modelde örgü açıklıkları olmadığı için kışın soğuğundan korunmak adına ideal bir modeldir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here