Sökmeli Örgü Örneği Nasıl Örülür?

0
933
sökmeli örgü örneği nasıl yapılır
Sökmeli örgü örneği nasıl yapılır

Sökmeli örgü modeli yapılışı bu örgü modelinin kazak, yelek, şal, bere ve boyunluk gibi örgü ürünlerde kullanılmasından dolayı merak edilen bir örgü tekniği haline geldi. Sökmeli örgü örneği genel olarak yapılan örgülerin daha sonradan sökülmesine dayanmaktadır. Sökülen kısımlar örgünün uzamasını sağladığı için sökmeli örgü modeli kullanılarak yapılan örgü ürünler daha kısa süre içerisinde bitiyor.

Sizler için çeşitli örgü ürünlerde kullanabileceğiniz türden bir sökmeli örgü tekniğinin nasıl yapıldığını hazırladık. Bu örgü tekniğini kullanarak birbirinden güzel örgü ürünler yapmanız mümkün. İlmek kaçırmalı örgüler olarak da nitelendirilen bu teknik, özellikle kazak ve bere yapımında sıklıkla kullanılıyor. Sökmeli bere yapılışı sayfasından bu teknik kullanılarak bir berenin nasıl yapıldığını da öğrenebilirsiniz.

Sökmeli örgü örneği tamamen düz ve ters örgülerden meydana gelmektedir. Bu özelliğinden dolayı henüz örgü yapmaya yeni başlamış olan kişiler bile bu örgü modelini rahatlıkla uygulayabilir.

Sökmeli örgü örneği modeli nasıl yapılır?

sökmeli örgü modeli nasıl yapılır
Sökmeli örgü modeli nasıl yapılır

Sökmeli örgü modeli nasıl yapılır konusunu iyi bir şekilde kavrayabilmeniz için sizlere ilk olarak bu tekniğin nasıl uygulandığını sözel anlatımlı şekilde sunacağız. Modelimizi uygularken 5 ve katları şeklinde ilerleyeceğiz. 2 kenar ilmeği atarak örgümüze başlayalım. Daha sonra 5 düz örgü ve 5 ters örgü yapalım. Bu şekilde 10 sıra boyunca tekrar yapın ve sonrasında ters olan kısımları düz, düz olan kısımları da ters olacak şekilde yaparak örgünüze devam edin. Örgü boyutu istediğiniz uzunluğa gelinceye kadar 10 sıra halinde bunu değiştirerek tekrarlamalısınız. İstediğiniz uzunluğu yakaladıktan sonra kenar ilmeğini almanız gerekmektedir.

Tüm bu uygulamalardan sonra 4 düz örgü yapın ve 5. ilmeği şişinizden çıkartın. 4 ilmeği ters örüp 5. ilmeği şişten çıkartın. İlgili uygulamayı tüm sıra sonuna kadar tekrarlamanız gerekmektedir. Örgü esnasında şişten çıkardığınız ilmekler var ya işte o ilmekleri alt sıraya kadar sökmelisiniz. Tüm ilmekleri söktükten sonra mevcut örgü modeli ortaya çıkacak. Anlatımı pekiştirmek için video açıklamayı da inceleyebilirsiniz.

Sökmeli örgü örneği uygulanırken sizlere ilk başta 5 ve katları şeklinde uygulama yapıldığını söylemiştik. Bazı ürünlerde 5 ve katları örgünüze uymayabilir. Bu tip durumlarda 6,7 hatta 8 katları dahi kullanılabilir. Görüntü açısından bir sorun oluşmayacağına emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here