Şişle Örülen Hırka Modelleri Yapılışları

872
şişle örülen hırka modelleri yapılışları

Şişle örülen hırkalar özellikle kalın iplik kullanılarak yapılmaktadır. İp yapısı kalınlaştığı zaman örgü ürünün soğuktan koruyuculuğu da artar. Bu yüzden sizlere şişle örülen hırka modelleri hakkında bilgi verirken özellikle kalın şişle örülen hırka modelleri üzerinde daha fazla duracağız. Hırka yapılışları ile alakalı birçok bilgiye de sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Şişle örülen hırka modelleri ve yapılışları resimli, sözel ve videolu anlatımlı olarak ele alınmaya çalışılacak. Sizler de yapılışları hakkında bilgi verdiğimiz bu hırkaları anlatılanları iyi bir şekilde kavradıktan sonra yapabilirsiniz. Şişle yapılan hırkalar temel düzeyde örgü bilgisi gerektirse de bazı modellerde uygulanan teknikler zorlanmanıza neden olabilir. Bu yüzden sizlere daha önceden bilgi verdiğimiz örgü teknikleri konularına da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Hırkalar erkek, bayan ve bebekler için yapılmaktadır. Yani üşümemek adına her cinsiyet ve yaş gurubundaki kişiler şişle örülen hırkaları kullanmaktadır.

Şişle örülen hırka modelleri

Bu yıl kış gerçekten de aşırı derecede soğuk geçiyor. Bedenimizi soğuktan korumak için yapmadığımız şey kalmıyor dersek doğru olur. Tabi ki soğuktan korunmayım derken kesinlikle tarzımızdan taviz vermemeliyiz. Bu yüzden sizlere hem tarzınızı koruyacağına hem de kolay bir şekilde yapabileceğinize inanmış olduğumuz örgü hırka modellerini aktaracağız. İllaki şişle örülen hırka modelleri arasında yer alan bir modeli beğeneceğinizi düşünüyoruz.Ben yelek de örmek istiyorum derseniz şişle yapılan yelek modelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Şişle bayan hırka yapılışı video anlatımlı

Hırka yapılışları konusunda bir üst noktaya geçerek sizlere bir bayan hırkasının nasıl şişle yapıldığını anlatacağız. Bu bayan hırkası düz bir model olsa da hırkada kullanılan düğmeler örgü bayan hırkasının ciddi anlamda hareketlenmesini sağlamaktadır. Bu yüzden sizler de düğme seçimine dikkat edin.

Şişle bayan hırkası yapılışı video anlatımlı olarak sizlere aktarıldı. Video anlatım içerisinde yapılışı hakkında bilgi verilen hırka sizlerin de gördüğünüz gibi beyaz iplikler kullanılarak yapıldı. Bu modelde ayrıca kırmızı, siyah, lacivert ve turuncu gibi ip renkleri de rahatlıkla kullanılabilir. Bu şişle yapılan hırka ajurlu bir modeldir. Bu yüzden düz örgü teknikleri kullanılarak yapılan hırkalara göre daha modern bir görünüme sahiptir.

Şişle örgü çocuk hırkası yapımı resimli anlatımlı

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Bu çocuk hırkasının yapımı sırasında ortalama olarak 3 yumak yün kullanıyoruz. Hırkanın yapımında 2,5 numara şiş kullanmanız yeterli olacaktır. Yeleğin örüldükten sonra kullanım esnasında ve yıkama işlemlerinin akabinde sarkmaması için kesinlikle ilmeklerinizi sıkı bir şekilde atmanızı tavsiye ederiz.

Şişle örgü çocuk hırkası yapımı kol kısmından başlayarak anlatılacak. Sizler de karmaşa yaşamamak için modelin uygulamasına kol kısmından başlayabilirsiniz.

Şişle örülen çocuk hırkasının kolunun yapılışı

Şişle çocuk hırkası yapılışı

53 ilmekle kolu örmeye başlıyoruz. Daha sonra 2 ters 4 düz 1 ters 4düz 1 ters olacak şekilde tüm sırayı tamamlayın. Sıranın tamamını bu verdiğimiz düz ve ters ilmek sayılarına göre tamamlamanız gerekmektedir.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Ters örgüleri ters, düz örgüleri de düz olacak şekilde örmeniz gerekmektedir ve bu şekilde toplamda 4 sıra boyunca örgü yapmanız gerekiyor.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Düz olarak örülmüş 4 ilmeği burgu yapın. Ara kısımlarda her zaman 1 ters örgü olması gerekiyor. Bu şekilde 5 sıra boyunca örgü yapılıp burguların oluşturulması gerekmektedir.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Toplamda 4 sıra burgu oluşturmak için 5 sıra örüp burgu yapmaya devam etmeniz gerekmektedir. 4 burguyu tamamladığınız zaman yukarıdaki görseldeki gibi bir görüntü elde etmiş olacaksınız.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Yapılan son burgunun üstüne 4 sıra boyunca örgü yapmaya devam ettikten sonra haraşo yapılması gerekmektedir.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Kollardaki arttırmaları kenar ilmeklerinin 2 ilmek içerisinden ve her iki uçtan yapmanız gerekiyor.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Uygulama sırasında 40 diş haraşoya ulaştığınız zaman omuz kesimlerini yapmaya başlayacaksınız. Bu esnada şiş üzerinde 67 tane ilmeğin olması gerekmektedir.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Toplamda 40 diş haraşo örüldüğü zaman her sıranın başında 5 3 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4 4 4 4 6 olacak şekilde her iki baştan kesme yapılır ve takma kol kısmı tamamlanmış olur.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Yapılan kol örneğini katlayıp diktiğiniz zaman yukarıdaki gibi bir görüntü elde edeceksiniz.

Şişle örülen çocuk hırkasının ön kısmının yapılışı

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Hırkanın ön kısmını yapmaya toplamda 58 ilmek yaparak başlıyoruz. Daha sonra 55 diş haraşo örülmesi gerekiyor.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Düğme iliklerini yapmak için 10 haraşo olarak ili yerinin ayrılması gerekiyor. Diğer kısımlarda 9 tane burgu olacak ve bu burguların ara kısımlarında 1 ters örgü yer alacak. Burgulardan başlamak koşuluyla 24 haraşo sonrasında boyun oyuntusu 10 4 3 2 1 1 1 şeklinde yapılacak. Sonlara doğru gelindiğinde şişte 25 ilmeğin kalması gerekiyor. Bu aşamaya geldiyseniz 7 sıra daha örgü yaparak ön kısmı sonlandırın. Koltuk kısmı oyuğu için 16 sıra burgulu örgü yapıldıktan sonra kol kesimi yapılır. Yukarıdaki resimli anlarıma bakarak uygulamayı daha iyi kavrayabilirsiniz.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Dikkat: sağ ön kısmı yaparken 3 tane deliğin açılması gerekmektedir. Bu ilikleri 11 haraşo arayla yapmanız uygun olacaktır.

Şişle örülen çocuk hırkasının arka kısmının yapılışı

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Yeleğimizin arka kısmına 95 ilmek yaparak başlıyoruz. Daha sonra 55 diş haraşo yapın. Kenar kısımlardan kenar ilmeği bırakmayı unutmayın. Sonrasında 18 burgu yapılacak ve ara kısımlarda birer tane ters ilmek olacak. Kol oyuntuları gibi kısımlar için ön kısımda yaptığımız uygulamaları arka kısımda da yaparak arka kısmı örmelisiniz.

Şişle çocuk hırkası yapılışı

Şişle çocuk hırkası yapılışı sizlere resimli anlatım desteğiyle aktarıldı. Güzel düğmeler bulup bu hırkaya dahil ederseniz daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Şişle örme hırka yapımı

Örme hırkalar yapımı zor olduğu için birçok bayan bu hırkaları örerken yapılışı ile alakalı bilgiye ihtiyaç duyar. Şişle örme hırka yapımı sayesinde sizler bir hırkanın nasıl örüldüğü ile alakalı en detaylı bilgilere ulaşacaksınız ve kendinizi geliştirerek hiçbir anlatıma ihtiyaç duymadan şişle örme hırka yapabileceksiniz.

Şişle örme hırka yapımı dikkat gerektirmektedir. Özellikle kol kesimlerinin yer aldığı kısımlar doğru bir şekilde yapılmayacak olursa örme hırkanız kesinlikle üstünüzde kötü durur. Bu yüzden her ne kadar kolay gibi görünse de tedbiri elden bırakmayıp örgüye odaklanmanızı tavsiye ederiz.

Kalın şişle bebek hırkası yapılışı

Makalemizin başında sizlere hırka yaparken daha çok kalın şişlerin kullanıldığını söylemiştik. Kalın şişlerin kullanılmasının tek nedeni örgünün daha kısa sürede bitmesinin istenmesidir. Eğer sizler de örgü yaparken sıkılıyorsanız ve hırka örecekseniz kesinlikle kalın iple hırka modelleri tercihiniz olmalıdır. Ayrıca kullandığınız iplerin de kalın olmasına özen gösterin.

Kalın şişle bebek hırkasının nasıl yapıldığı video anlatımlı olarak ele alındı. Hırkalar teferruatları olan örgü ürünler oldukları için bu tarz örgü ürünleri maalesef resimli anlatımlı olarak ele almak mümkün değildir. Bu yüzden zaman içerisinde sizlere yeni video anlatımları da sunacağız. Bu hırkada bon bon şeker örgü tekniğine yer verilmiştir. Eğer bu tekniği daha önceden kullanmadıysanız bonbon şeker örgü modeli sayfasından ilgili tekniğin nasıl uygulandığını daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin