şişle yapılan bebek battaniyeleri

Şiş örgü battaniye modelleri, yapılışları diğer battaniyelere göre kolay olduğu için tercih ediliyor. Sizleri şişle örülen bebek battaniyesi modelleri hakkında bilgi verirken ayrıca bu battaniyelerin yapılışları ile alakalı da bilgiler paylaşacağız. Hem kız hem de erkek bebeklere uygun olan bu bebek battaniyeleri annelerin en çok sevdiği örgüler arasındır. Çiçek, hayvan ve gökyüzü gibi çeşitli desenleri içerisinde barındıran bu modeller bebeğinizi soğuktan koruyacaktır.

Şişle örülen bebek battaniyelerinin büyük bölümünde düz örgü tekniği kullanılıyor. Temel düzeyde örgü bilgisi olan yani örgü yapmaya yeni başlamış olan kişiler bile eğer düz örgüyü biliyorsa bu ürünleri hiç zorlanmadan örebilir. Sadece tek renk iplik kullanılan bebek battaniyelerinin yanı sıra kırmızı, krem, mavi, yeşil ve daha birçok rengin bir arada kullanıldığı şiş örgüsü ürünler de mevcut. Şahsen ben zamanımı çok olmadığı için ve bebekleri daha iyi soğuktan koruduğuna inandığım için bebek battaniyesi yaparken tercihimi şişle yapılanlardan kullanıyorum. Eğer görselliğin ön plana çıkması gerekiyorsa o zaman da tığla yapılanları tercih ediyorum.

Şişle örülen bebek battaniyesi modelleri

Nohut, pirinç, işkembe ve düz örgü teknikleri kullanılarak yapılan birbirinden güzel örgü bebek battaniyesi modelleri bir araya getirildi. Tek tip teknikler kullanıldığı için bu battaniyeler sizlere sade görünecektir. Bu sadeliği ortadan kaldırmak için etraflarına kenarlıklar örebilirsiniz. Ya da çeşitli figürleri örgünüzü bitirdikten sonra üzerine işlemeniz de mümkün.

Şişle yapılan bebek battaniyesi video anlatımlı

Bebek battaniyelerinin hem enleri hem de boyları geniş olduğundan dolayı bu bebek battaniyelerini yaparken kablolu şişleri kullanacağız. Bu modelimizde beyaz renkteki ipler tercih edildi. Sizler de beyaz iplik kullanırsanız hem erkek hem de kız bebekler için uygun olan bu bebek battaniyesini örebilirsiniz. Şişle yapılan bebek battaniyesi modelinde tüm detaylar video anlatımlı olarak ele alındı. Sizler de bu video anlatımları dikkatlice izledikten sonra bebek battaniyesini örmeye başlayabilirsiniz.

Şişle bebek battaniyesi yapımı anlatımlı

Diğer bebek battaniyesini yaparken kullanmış olduğumuz kablolu şişleri bu bebek battaniyesinde de kullanacağız. 6 milimetrelik kablolu şişler, kalın iplikler, makas bu bebek battaniyesini yaparken gerekli olan malzemelerdir.

şişle bebek battaniyesi yapımı

 • 1. Sırada da 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters örgü ile birlikte 1 düz örgü, son 6 ilmek kalıncaya kadar tekrarlayın ve 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters örgü yapın.
 • 2. Sırada 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz örgü ile birlikte 1 ters örgü, son 6 ilmek kalıncaya kadar tekrarlayın ve 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz örgü yapın.
 • 3. sırada 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters örgü ile birlikte 1 düz örgü, kablolu şişinize 2 ilmeği arka taraftan kaydırın, sonraki iki ilmeği kapatın ve ardından kablolu şişte yer alan iki ilmeği kapatın, 2 düz örgü, son 6 ilmek kalıncaya kadar tekrarlayın ve 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters örgü yapın.
 • 4. sırada 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz örgü ile birlikte 1 ters örgü, son 6 ilmek kalıncaya kadar tekrarlayın ve 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz örgü yapın.
 • 5. sırada 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters örgü ile birlikte bir düz örgü, son 6 ilmek kalıncaya kadar tekrarlayın ve 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters örgü yapın
  6. sırada 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz örgü ile birlikte 1 ters örgü, son 6 ilmek kalıncaya kadar tekrarlayın ve 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz örgü yapın.
 • 7. sırada 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters örgü ile birlikte 3 düz örgü, kablolu şişinize önden iki ilmek atın, sonraki iki ilmeği kapatın ve şişteki iki ilmeği kapatın, son 6 ilmek kalıncaya kadar tekrarlayın ve 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters örgü yapın.
 • 8. sırada 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz örgü ile birlikte bir ters örgü, son 6 ilmek kalıncaya kadar tekrarlayın ve 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz örgü yapın.
 • Bebek battaniyesinde istediğiniz uzunluğu elde edinceye kadar bu uygulamayı 1. Sıradan 8. Sıraya doğru tekrarlayın.

Üst kısmın yapılışı

 • 1. sırada 1 ters örgü 1 düz örgüyle birlikte yapılacak ve sıranın sonuna kadar tekrarlayın.
 • 2. sırada 1 düz örgü 1 ters örgüyle birlikte yapılacak ve sıranın sonuna kadar tekrarlanacak.
 • Bu şekilde toplamda 8 sıra yapmanız gerekiyor. Bu şekilde şişle yapılan bebek battaniyesi modeli bitirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here