Ponponlu Bebek Şapkası Yapılışı

0
1222
ponponlu bebek şapkaları

Bir, iki hatta üç ponponlu bebek şapkası modelleri bebekleri daha sevimli yaptığı için bizler bebek şapkalarında ponponları kullanmayı seviyoruz. Ponponlu bebek şapkası modelleri ve yapılışı konusunda neredeyse her örgü sitesinde bilgiler var ama modeller neredeyse birbirinin aynısı. Değişiklik yaratmak istediğimiz için en güzel ponponlu bebek şakalarını bizler seçip bir araya getirdik. Bu sayede sizlerin seveceği türden modelleri bir araya getirdiğimizi düşünüyoruz.

Bebek şapkalarında ponpon kullanacaksanız en çok dikkat etmeniz gereken şey şapkanın ana rengiyle ponponların farklı renkte olmasıdır. Ponponlu bebek şapkası yapılışı ile alakalı verilen bilgilerde de göreceğiniz gibi ponponlar hep farklı renkte. Mesela şapkanız pembe renkteyse krem ya da beyaz renkte ponponlar yaparsanız şapka kendisini daha fazla gösterecektir. Aynı renkteki iplikler kullanıldığı zaman ponponlar adeta kayboluyor. Buna dikkat ettiğiniz sürece tüm ponponlu şapkalardan olumlu sonuçlar alırsınız.

Ponponlu bebek şapkası modelleri

Bebek şapkalarında ne kadar fazla model olursa olsun, eskilerden gelen bir adet olsa gerek ki tüm bayanlar en az bir tane dahi olsa ponponlu bebek şapkası yapıyor. Ben de bebeklere daha fazla yakıştığını düşündüğüm için yaptığım şapkalarda ponponları kullanıyorum. Yeniden bir şapka örmek istemiyorsanız eğer sadece mevcut şapkalara da ponpon ekleyerek bu şapkaları ponponlu hale getirebilirsiniz.

Ponponlu örgü bebek şapkası yapılışı video anlatımlı

Kimisinin ponponlu kimisinin ise püsküllü şapka modeli olarak isimlendirdiği bebek şapkaları bize göre sizlerin en çok seveceği şapkalardan. Benim sıklıkla örmeyi tercih ettiğim bir ponponlu bebek şapkasının sizlere nasıl yapıldığını video anlatımlı olarak aktarmayı tercih ettim. Bu model hem kız hem de erkek bebekler için uygun. Video anlatımda gri ve yeşil iplikler kullanılarak yapılan model erkekler için uygundur. Dilerseniz yeşil yerine pembe ya da turuncu renkte iplikleri kullanıp kız bebekler için de bu şapkayı örebilirsiniz.

Ponponlu bebek şapkası yapımı

Bu örgü bebek şapkasını yaparken 4 sıra ters ve 32 sıra düz örgü yapacaksınız. Akabinde ilmekleri ikiye ayırın ve ön – arka bölümünü örün. İlmeklerin yarısını şişe aldıktan sonra her iki kısımdan 2 sırada 1 olmak üzere 2 ilmek kesimi yapın. Son olarak istenilen uzunluğu yakalayınca ilmekleri kesip son ilmeğe kadar bu şekilde örgünüzü devam ettirip bitiriyorsunuz. Bu anlattıklarımız sadece 1 parçanın nasıl yapıldığıyla alakalıydı. Diğer parçayı da bu şekilde öreceksiniz. Diğer parçayı da ördükten sonra parçaları dikin ve şapkanın uçlarını iki tane ponpon yaparak uç kısımlar abu ponponları dikmeniz gerekiyor. Bu işlemler sonrasında ponponlu bebek şapkanız bitmiş olacak.

ponponlu bebek şapkası yapımı

Selanik, pirinç, nohut, işkembe ve saç örgüsü gibi çeşitli teknikler uygulanarak örülen bebek şapkaları var. Örgü bilgisi az olan kişiler düz örgü tekniğinin kullanıldığı modelleri tercih edip bu modelleri örmeye çalışmalı. Kesinlikle basit bir örgü tekniği olduğundan dolayı ördüğünüz şapkanın kötü görüneceğini düşünmeyin. Yaptığınız şapkaya ponponlar, püsküller, düğmeler, desenler ve kurdeleler ekleyerek inanılmaz derecede güzel bir model haline getirebilirsiniz. Bu tip örgülerde en önemli şey annenin örgüyü yaparken sevgisini ortaya koymasıdır. Sevgi ile yapılan her örgü bebeğinizi soğuktan koruyacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here