Pirinç Örgü Nasıl Örülür ve Pirinç Örgü Çeşitleri

0
593
Pirinç örgü nasıl örülür ve pirinç örgü çeşitleri
Pirinç örgü nasıl örülür ve pirinç örgü çeşitleri

Pirinç örgü; kültürümüzde yer alan ve sıklıkla kullanılan bir örgü modeli olsa da birçok bayanın pirinç örgü nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmadığına şahit olduk. Bu yüzden pirinç örgü teknikleri hakkında bilgiler vermemizin yerinde bir kara olacağına hemfikir olduk. Pirinç örgü tekniği şişle yapılan örgüler arasında yer alır. Genel olarak ters ve düz ilmeklerin bir arada yapılmasıyla elde edilir.

Anlatımlı örgüler paylaşırken zaman zaman örgü tekniklerine de yer vermenin mantıklı olacağını düşünüyoruz. Pirinç örgü tekniği kullanılarak yapılışı hakkında bilgi verdiğimiz modellerde, bazı bayanlar bu örgü tekniğini bilmediğimden dolayı bu tarz bir örgü tekniğini içeren örgü ürünleri öremiyor. Bu da insanların gönlünün kalmasına neden oluyor. Bu tarz durumları ortadan kaldırmak adına bir örgü modelinde farklı bir teknikten bahsettiğimizde kesinlikle ilgili tekniğin nasıl yapıldığını da en kısa zaman içerisinde sayfamıza ekleyeceğiz.

Böylece yapılan anlatımların daha verimli bir hal alacağını düşünüyoruz. Zaten bundan sonra örgü ile ilgilenmeye devam edeceğim diyorsanız kesinlikle farklı örgü tekniklerini öğrenmelisiniz. Sürekli olarak pirinç örgü yapmanız ya da düz örgü yapmanız bir süre sonra sıkılmanıza neden olacaktır. Bu sıkılmışlığı üzerinizden atmak için farklı örgü teknikleri öğrenmeniz faydalı bir yaklaşım olacak.

Pirinç örgü yapılışı çok eski zamandan beri kullanıldığından dolayı birçok modelde bu örgü tekniği yer almaktadır. Kısa süre içerisinde bu tekniği nasıl uygulandığını öğrenmek istiyorsanız, kesinlikle doğru adreste olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle yapacağımız video anlatım sayesinde pirinç örgü nasıl yapılır konusunda yeterli düzeyde bilgiye ulaşacağınızı düşünüyoruz. Bu örgü tekniğinin çok sayıda farklı çeşidi vardır. Bizler elimizden geldiğince tüm çeşitlere yer vermeye çalışacağız.

Pirinç Örgü Yapılışı Yazılı ve Resimli Anlatım

İpin yönü bize doğru bakarken 1 ilmeği ters olarak alın ve ters ilmek örün. Daha sonra ipliğin yönünü arka kısma çevirin ve 1 düz örgü yapın. Sırayı bu uygulamayı tekrarlayarak bitirin. Sonraki sıraya geçtiğiniz zaman düz yapılan ilmeklerin üstüne ters, ters yapılan ilmeklerin üstüne düz örgü yapın. Yapacağınız bu tekrarlı uygulamalar sayesinde, pirinç örgü modelinizi oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki resimli anlatım sizlere uygulamayı daha iyi anlamanız konusunda yardımcı olacaktır.

Pirinç Örgü Yapılışı Video Anlatımlı

Pirinç örgü yapılışı teknikleri genel olarak bu şekildedir. Resimli anlatımda yer alan bilgileri detaylandırmak için sizlere resimde yer alan bilgileri sözel olarak ta aktarmaya çalışalım. Bu örgü tekniğini uygulamak için ipliğin yönü size doğru olacak şekilde bir ilmek ters atıp sonrasında ters ilmek örün. Akabinde ipliğin yönünü arka kısma çevirin ve 1 ilmek düz örün.

İlerleyen kısımlarda düzün üstüne ters tersin üstüne düz olacak şekilde örgünüzü devam ettirin. Bu sayede modeli tamamlayabilirsiniz. Pirinç örgü tekniği denildiği zaman akla ilk olarak çift pirinç örgüsü gelir. Eğer bu tekniği bilmiyorsanız çift pirinç örgü nasıl yapılır bağlantısından bu teknik hakkında da bilgiler alabilirsiniz. Birçoğumuz bir şeyler örerken daha önceden hiç görmediğimiz örgü tekniklerini kullanmayı tercih ediyoruz. Kimi zaman yaptığımız yeni uygulamalar modelin aşırı derecede kötü görünmesine neden oluyor. Hal böyle olunca emeklerimiz de ciddi anlamda ziyan oluyor. Riske girmeyi sevmeyen kişiler bu yüzden yapılışı hakkında bilgi verdiğimiz bu tarz örgü tekniklerini kullanmalıdır. Bu sayede hiç bir şekilde emeğinizi riske atmazsınız.

İki Renkli Pirinç Örneği Yapılışı

Yeni karşılaştığım pirinç örgüsü tekniklerinden birisi de iki renkli iplik kullanılarak yapılan modeldir. Bu model genellikle bebek yeleklerinde kullanılıyor. Eskiden çok sık kullanılan bir model olsa da unutulmaya yüz tutmuş durumda. Yani modelimiz kesinlikle yeni bir model değildir ancak eskisi kadar tercih edilmemektedir. Bu modeli gün yüzüne çıkararak hak ettiği değeri görmesini sağlayabilirsiniz.

Pirinç Örgü Nerelerde Kullanılır?

Pirinç örgü teknikleri yelek, eldiven, hırka, kazak, bere, boyunluk ve yelek gibi örgülerde sıklıkla kullanılan bir örgü tekniğidir. Bu örgü tekniğini yapmayı öğrendiğiniz zaman emin olun imrenerek bakmış olduğunuz birçok modeli rahatlıkla yapabilecek konuma geleceksiniz çünkü bu örgü tekniğinin kullanıldığı ve aşırı derecede güzel görünen çok sayıda örgü ürün vardır.

Pirinç örgü bebek battaniyeleri

Bu teknik bebek battaniyelerinin yapımında sıklıkla kullanılır. Modelde az sayıda deliğin olması soğuktan korunmak için yapılan örgü uygulamalarında tercih edilmesini sağlamaktadır.

Pirinç örgü hırka

Pirinç örgü bere

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu örgü tekniği kışlık ürünlerde kullanılabilir. Özellikle berelerde kullanılması aşırı derecede uygundur. Yaptığım çoğu berede bu örgü modelini kullandığımı söyleyebilirim.

Pirinç örgü bebek yelek

Bebek yelekleri için vazgeçilmez örgü tekniklerinden birisi olan pirinç örgüsü, her zaman ilk günkü ilgisini koruyor ve bebek örgülerinde annelerin tercih ettiği bir teknik olarak kalmaya devam ediyor. Kışın yaklaştığı bu günlerde bebeğiniz için bir şeyler örmeyi düşünüyorsanız kesinlikle bu örgü tekniğini kullanmayı tercih edin.

Bu örgü tekniğini öğrendiğiniz zaman kesinlikle keşke daha önce pirinç örgü nasıl yapılır konusunda bilgiler alsaydım diyeceksiniz. En sevdiğiniz örgü ürünlere bu örgü tekniğini öğrendikten sonra sahip olabilirsiniz. Basit olarak görülen şeyler de emin olun insanların beğenisini kazanma konusunda ciddi anlamda etkilidir. Bu tekniği örgü ürünlerinizde kullanmaya başladığınız zaman ne demek istediğimizi daha iyi bir şekilde anlayacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here