Pirinç Örgü Hırka Modelleri Nasıl Örülür?

0
619
Pirinç örgü hırka modelleri nasıl örülür
Pirinç örgü hırka modelleri nasıl örülür

Pirinç örgü modelini yapmayı öğrendikten sonra sıra artık bu modeli hırkalarda uygulamaya geldi. Sizlere pirinç örgü hırka modelleri hakkında bilgi verdikten sonra pirinç örgü hırka nasıl örülür konusunda da bilgiler vereceğiz.

Elbette pirinç örgü modeli kullanılarak sadece hırkalar yapılmaz. Bu örgü tekniğini kullanarak yelekler, kazaklar hatta atkı ve bereler örülebilir. Genelde hırkalarda bu örgü tekniği tercih edildiğinden dolayı sizlere pirinç örgü hırka modelleri nasıl örülür konusunda bilgiler vermek istiyoruz.

Pirinç örgü yapılışı sayfasında sizlere bu modelin uygulamasının nasıl yapıldığını anlatmıştık. Modelde ilgili tekniği kullanacağımız için sizlere hatırlatma yapmak istiyorum. Modelin ön sırasında 1 düz 1 ters örgü yapacaksınız. Arka sırada ise bunun tam tersi olarak 1 ters 1 düz örgü yapılacak. Bu iki sıranın tekrar edilmesiyle de model oluşturulacak. Kısacası terslerin üstüne düz, düzlerin üstüne ters örgü yapacaksınız.

Pirinç Örgü Hırka Modeli Yapılışı

Pirinç örgü modeli kullanılarak yapılan çok sayıda hırka modeli olsa da internet dünyasında bu hırkaların yapılışları ile alakalı çok az sayıda bilgi var. Bu yüzden size güzel ve ayrıntılı bir modelin yapılışı ile alakalı bilgi vereceğiz. Bu model adeta bir ceketi andırıyor. Bu özelliğinden dolayı özel günlerde bile giyilebilecek kadar güzel.

Pirinç Örgü Hırka Modeli Yapılışı
Pirinç Örgü Hırka Modeli Yapılışı

Sağ ön yapılışı: toplamda 74 ilmek atarak düz örgü ile modelin yapımına başlanır. Bu şekilde 5 santimetre kadar örgü yaptıktan sonra pirinç örgü modeli uygulaması yapılmaya başlanır. Pirinç örgüye geçince düğmelerin yer alacağı kısmı düz örgü olarak yapmalısınız. Tahmini olarak 5 santimlik bir yeri bu şekilde yapmanız yeterlidir.

31 santimetre boyunca uygulamayı yaptıktan sonra kol oyuklarını yapmanız gerekiyor. Kol oyuğunu oluşturmak için ilk olarak 4 ilmek kesimi yapın. Daha sonra kesim işlemlerine 3 – 2 ilmek olarak devam edin. Düğmelerin olduğu taraftayken 40 santimetreye ulaşınca 5 santimetre olarak yapılan düz ilmekler çengelli iğne takılarak sabitlenir. Ya da bu ilmekleri farklı bir şişe de alabilirsiniz.

Pirinç olan yaka oyuğunu yapmak adına her sırada 1 ilmek kesmelisiniz. Kol uzunluğu 20 santimetre olunca omuzların 11 santimetre olarak kesilmesi gerekmektedir. Çengelli iğneye aktarmış olduğumuz düz örgüler, 5 santimetre daha örüldükten sonra kesilerek hırkanın sağ ön kısmı tamamlanır.

Sol ön yapılışı: toplamda 62 ilmek yaparak hırkanın sol ön kısmını başlanmaktadır. Diğer kısımda olduğu gibi 5 santimetre düz örgü yapılıp daha sonra pirinç örgü modeli uygulamasına geçilir. 31 santimetre pirinç örgü uygulanır ve kol kesimi 4-3-2 şeklinde ilmek keserek yapılır. 40 santimetrede yer alan yaka oyuğu için her gelişte 1 tane ilmeğin kesilmesi gerekiyor. Kol yüksekliği 11 santimetre ulaştığı zaman, omuzların 11 santimetre kesilmesi gerekmektedir. Bu uygulama sonrasında hırkanın sol ön yapılışı tamamlanmış olacak.

Arka yapılışı: arka kısma 109 düz örgü ile başlanır. 5 santimetre düz örgü yaptıktan sonra pirinç örgüye başlanmaktadır ve bu şekilde 31 santimetre örgü yapılır. Daha sonra kol oyukları 4-3-2 şeklinde ilmek kesilerek yapılmalıdır. Kol yüksekliği 18 santimetre olunca yaka oyuğunu oluşturmak için orta kısımda yer alan 43 ilmek kesilecek. Kolun yüksekliği 20 santimetre olunca kolun ilmekleri de kesilir ve arka kısım tamamlanır.

Kol: hırkanın koluna 56 düz örgü yaparak başlanır. 5 santimetre düz örgü yapıldıktan sonra pirinç örgüye geçilir. 10 sırada 1 olmak üzere kenarlardan 1 arttırma yapılmalıdır. 39 santimetreye ulaştıktan sonra yan kısımlardan 3-2-1 şeklinde ilmek kesimi yapılmalıdır. Bu uygulamadan sonra 15 santimetre daha örgü yapılarak hırkanın kolları tamamlanır.

Pirinç örgü hırka modelleri elbette bunlarla sınırlı değildir. Sizlere ilham olması için aşağıda yer alan, pirinç örgüsü kullanılarak yapılan hırkalara da bakmalısınız.

Pirinç örgü hırka modelleri
Pirinç örgü hırka modelleri
Pirinç örgü hırka modelleri
Pirinç örgü hırka modelleri

Yalancı Pirinç Örgü İle Kız Bebek Hırkası Yapımı

Bu model normal pirinç örgüsü ile de yapılabileceğinden dolayı sizlere video anlatımlı olarak yalancı pirinç örgü modeliyle yapılan bu hırkayı sunmak istiyorum.

Pirinç örgü denilince aklınıza her ne kadar sıradanlık abidesi olarak kabul edilen örgü ürünler gelse de, bu kız bebek hırkası düşüncelerinizi değiştirecek. Modelde yer alan cepler hırkanın farklı bir hava kazanmasını sağlamış gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here