Örgü Motif Gerdirme Nasıl Yapılır?

266
örgü motif gerdirme nasıl yapılır

Motiflerden oluşan örgülerde yaşanılan en büyük sıkıntı yapılan motiflerin çekerek küçülmesidir. Özellikle motifli şal ve motifli bebek battaniyesi yapanlar tüm motifleri birleştirmeden önce her birisini ütüyle gerdirmek zorunda kalır. Ütü dışında olan farklı yöntemlerle yaptığınız motifleri daha basit bir şekilde gerdirmeniz mümkündür. Bu yüzden sizler hem resimli hem de video anlatımlı olarak örgüde motif gerdirme nasıl yapılır konusunda bilgiler vereceğiz.

Motifleriniz ister tığ işi isterse şiş örgü olsun vereceğimiz teknikleri tüm motiflerde kullanabilirsiniz. Ben işimi ütüyle görüyorum, ekstra bir tekniğe ihtiyacım yok diyenleriniz illaki olacaktır ancak bilmelisiniz ki ütüyle motif gerdirme yaparken ipler aşırı derecede yıpranmakta ve motifler yeni görünümünü kaybetmektedir. İpler ütüyle temas ettiği zaman kendisini gereğinden fazla salabilir. Bu da motiflerin istenmeyen derecede büyümesine neden olur. Emeklerinizin ziyan olmasını istemiyorsanız kesinlikle vereceğimiz teknikleri denemelisiniz. Kırlent, şal, bebek battaniyesi, hırka, bluz ve daha birçok örgü ürünlerde motif kullanıyorsanız artık işiniz öncekine göre çok daha kolay olacak.

Örgü motif gerdirme yapılışı video anlatımlı

Bu gerdirme tekniğinde çubuklardan yararlanıyoruz. Bir kutunun üzerine saplayacağımız ahşap çubuklara motiflerimizi gerdirerek takacağız ve bu sayede motifler olması gereken şekli alacak.

Örgü motif gerdirme resimli açıklamalı

Sürekli olarak örgü yapan ve sıklıkla motifli olan örgüleri ele alan kişiler yukarıda yer alan video anlatımdaki bilgileri uygulamak yerine ahşap olan ürünlerden yararlanabilirler. Bu uygulamamızda farklı olan en önemli şey çubukların saplandığı kısımdır. Video anlatımda karton kutudan yararlanılmıştı. Bu uygulamada ise ahşap düzeneklerden yaralanılacak. Resimli anlatımlara göz attıktan sonra aşağıda yer alan sözel açıklamayı da incelemenizi tavsiye ederiz.

İlk olarak ahşap zemin üzerine çubuklarımızı saplamak için gerekli olan delikleri matkapla açın. Motiflerin aralıkları düzgün olmalıdır. Bu yüzden deleceğiniz kısımları ölçerek işaretleyin. Bu sayede hata yapma olasılığınız azalacaktır. Daha sonra açtığınız deliklere ahşap çubukları saplayın. Motiflerin kendisini salması için motifleri ılık suda ıslatın ve daha sonra resimli anlatımdaki şekliyle çubuklara geçirin. Islak olan motifler yaklaşık olarak 1 gün içerisinde kuruyacaktır. Daha sonra çubuklarda yer alan motifleri çıkarıp örgünüzü tamamlamak için birleştirme işlemine geçebilirsiniz. Örgü motif gerdirme işlemi bu şekildedir. Sizin kullandığınız farklı teknikler varsa bu tekniklerin neler olduğunu öğrenmek isteriz.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin