Nazar Boncuklu Lif Modelleri Anlatımlı Örnekler

0
1100
Nazar boncuklu lif modelleri anlatımlı örnekler

Lif dünyasının en gözde modellerinden olan nazar boncuklu lif örnekleri, her zamankinden daha fazla ilgi görmektedir. Uzun, yuvarlak ve sakallı ipten yapılan modeller, çeyizleri süsleyen örnekler arasında yer alıyor. Sizlere bu makalede en yeni ürünler hakkında bilgi vereceğim gibi video anlatımlı olarak nazar boncuklu lif yapılışı konusunu da ele almaya çalışacağım.

Bilgi: nazar boncuklu liflerin bu kadar fazla tercih edilmesindeki en büyük neden nazara karşı koruduğuna inanılmasıdır. Yabancı ülkelerde nazar boncuklarına şeytan gözü de denilmektedir. Bazı alimler nazar boncuklarının İslam dünyasına İslam’ı zedelemek için yabancılar tarafından sokulduğunu söylüyor. Yani nazar boncuklarının hiçbir şekilde nazardan korumadığını belirtiyor. Bunu öğrendiğim günden beri şeytan gözü olarak tabir edilen bu ürünleri artık evime sokmuyorum. Siz de bunu öğrendikten sonra bu lifleri yapmak istemezseniz lif modelleri sayfasından daha farklı örneklere ulaşabilirsiniz.

Nazar boncuklu lif modelleri

Bu liflerde desen teması aynıdır. Farklı olan tek şey ya lifin şekli ya da kullanılan ipliklerin farklı olmasıdır. Yani bir tane nazar boncuklu lif modelinin nasıl yapıldığını öğrendiğiniz zaman diğer lif modellerini de rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Sizin seçim aralığınızı arttırmak istediğim için birbirinden farklı olan bazı nazar boncuklu lif modellerini ele almak istiyorum.

En yeni nazar boncuklu lif örnekleri

Nazar boncuklu lif modelleri
Nazar boncuklu lif modelleri

Bu örneğimizde 3 farklı formda lif modeli yer almaktadır. En çarpıcı nitelikteki model ise sakallı ip kullanılarak yapılan nazar boncuklu liftir. Sakallı ipliklerin modası eskisine göre geçmiş olsa da farklı ürünlere sahip olmak için sizler de bu tarz lifleri yaparken sakallı ipleri kullanabilirsiniz.

Uzun nazar boncuklu lifler

Nazar boncuklu lif modelleri

Bu lif örneğimizde göze çarpan model uzun nazar boncuklu lif modelidir. Özellikle dekorasyon amacıyla değil de gerçekten keselenmek adına lif örmek isteyenleriniz varsa, bu kişiler uzun olan nazar boncuklu lifleri tercih etmelidir.

Nazar boncuğu yuvarlak lif modeli

Nazar boncuklu lif modelleri

Bu örneğimize baktığımızda, modellerinde üzerinde aplike çiçeklerin yer aldığını görüyoruz. Aplike çiçeklerle süslenen bu nazar boncuklu lifler çeyizler için uygundur. Çift katlı olarak yapılmaları ele geçirilmelerini sağlar ve bu sayede daha kullanışlı olmalarına imkan tanır.

Nazar boncuklu lif yapılışı anlatımlı

Üzerinde nazar boncuğu yer alan liflerin, nazara karşı koruduğuna inanılmasından ötürü bu örgü lifler çeyizlerde yer almaktadır. Böyle bir inanış olduğu için çeyizimdeki banyo lif örnekleri arasında bu lifler de yer alıyor. Dışarıdan bakıldığı zaman bir gözü andıran bu liflerin çeşitli modelleri vardır. Yuvarlak, keseli ve uzun nazar boncuklu lifler sadece bunlardan bir kaçıdır. Farklı modelleri olduğu için tüm uygulamaların yapılışlarını ele alacağım.

Nazar boncuklu kese lif yapımı video anlatımlı

Ören Hanım lif modelleri arasında anlatımına rastlamış olduğum nazar boncuğu kese lif modeli, nazar boncuklu lifler arasında en çok yapılan modeldir. Bu lif modeli iki kattan oluşmaktadır. Katları ayrı ayrı ördükten sonra birleştireceksiniz. Uç kısmını açık bırakın ki banyo yaparken keseleme sırasında lifi elinize geçirebilin. Bu sayede daha kolay bir şekilde keselendiğinizi göreceksiniz.

Bu lif modeli sizi de anladığınız gibi ören hanım lif modelleri arasında yer almaktadır. Kendisine bu akıcı anlatımından dolayı teşekkür ederim.

Nazar boncuklu uzun lif modeli yapılışı

Özellikle sırt bölgemizi keselerken zorlanırız. Bu yüzden bu bölgelere rahat ulaşmak için uzun lifleri kullanırız. Uzun lif modelleri arasında neden nazar boncuklu lifler de yer almasın diye düşündüm ve bu tarz bir lifin nasıl yapıldığını anlatan video anlatıma ulaştım. Sizlerin de tercihiniz nazar boncuklu uzun lif modelleri olacaksa bu lifi yapmayı deneyebilirsiniz.

Bu model toplamda 3 farklı nazar boncuğu şeklindeki motifin bir araya getirilmesiyle elde ediliyor. 3 tane motif yaptıktan sonra bu motifleri örgü birleştirme yöntemlerini kullanarak birleştirebilirsiniz. Lifi keseleme sırasında rahat bir şekilde tutabilmek adına uçlarına halka koyuluyor. Sizler de halkaları eklemeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Kaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here