Mandalina Örgü Modeli Yapılışı

0
651
Mandalina örgü modeli yapılışı
Mandalina örgü modeli yapılışı

Bu modelin üzerinde yer alan motifler mandalina dilimine benzediği için mandalina örgü modeli ismini almıştır. Mandalina dilimi örgü modeli yapılışı sırasında birçok kişinin bilmiş olduğu örgü tekniklerine oranla daha farklı örgü teknikleri uygulanmaktadır. Mandalina örgü modelini öğrendikten sonra neler yapabilirim diyorsanız bu örgü tekniğini kullanarak kazak, hırka ve yelek gibi ürünleri yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bu örgü modelini incelerseniz, modelin üstünde saç örgüsüne benzeyen desenlerin olduğunu görürsünüz. Bu desenler nedeniyle mandalina örgü modeli kabarık örgüler sınıfına yer almaktadır.

Bu örgü modeli hem yetişkinler hem de bebekler için uygundur. Buna rağmen daha çok bebekler için yapılan örgü ürünlerde mandalina dilimi örgü modeli kullanılır. Bu özelliğinden dolayı yakın zamanda bebekler için bir şey örecekseniz, mandalina örgü modelini kullanabilirsiniz.

Mandalina örgü modeli yapılışı sırasında diğer birçok örgü modelinde olduğu gibi sadece tek renkli iplik kullanılıyor. İp değiştirmeye gereksinim kalmadığı için bu örgü modelini rahat bir şekilde yapabileceğinizi düşünmekteyim. Daha farklı örgü tekniklerine de gereksinim duyuyorsanız mandalina örgü modeli ile birlikte kullanabileceğiniz tarzda olan sarhoş yolu şaşırdı örneği hakkında da bilgiler alabilirsiniz. Her iki modeli bir araya getirecek olursanız gerçekten de farklı ve güzel bir görünüme sahip örgü ürünler elde etmeniz mümkündür.

Mandalina Örgü Modeli Yazılı Anlatım

Mandalina örgü modeli 10 ilmek katlarından meydana gelir. +5 ilmek de modelin oluşturulmasında kullanılır. Yani mandalina örgü modeli denildiği zaman 10+5 ilmek akla gelmeli.

Mandalina örgü modeli
Mandalina örgü modeli
  • 1. Sıra ön: 1 kenar ilmeği, * 5 ters, 5 düz örgü olarak sırayı devam ettirin ve sıra sonuna yaklaşınca 5 ters ve 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın.
  • 2. Sıra arka: 1 kenar ilmeği, 5 düz, 1 dolama, 1 ters, 1 dolama, 1 ters, 1 dolama olacak şekilde modeli örmeye devam edin. Sıra sonuna gelince 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın.
  • 3. Sıra ön: 1 kenar ilmeği, 5 ters örgü yap. Sırada yer alan 5 düz ilmeği ve dolamayı örmeden sağ şişe alın. İlmekleri şişten çıkarmadan sağ şişle arkadan batıp 1 düz örgü yapın. 1 dolama, 1 düz, 1 dolama, 1 düz örgü yapın ve sol şişten bırakın. Bunu sıra sonuna kadar tekrarlayın ve sıra sonuna yaklaşınca 5 ters 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın.
  • 4. Sıra arka: 1 kenar ilmeği yapın. Düzlerin üstüne düz terslerin üstüne ters örgü yapın. 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın.
  • 5. Sıra ön: 1 kenar ilmeği yapın. Düzlerin üstüne düz terslerin üstüne ters örgü yapın. 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın.
  • 6. Sıra arka: 1 kenar ilmeği yapın. Düzlerin üstüne düz terslerin üstüne ters örgü yapın. 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın.
  • 7. Sıra ön: 1 kenar ilmeği yapın. Düzlerin üstüne düz terslerin üstüne ters örgü yapın. 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın. Modelin boyunu uzatmak için tüm sıraları tekrarlayabilirsiniz.

Mandalina Örgü Modeli Yapılışı Video Anlatımlı

Mandalina örgü modeli yapılışı sizlere biraz karışık gelebilir. Bu yüzden anlatımı izlerken bir kağıda not almanızı tavsiye ediyoruz. Sürekli videoyu açıp nerede kalmıştım gibi sorularla mücadele etmektense küçük notlar alarak örgüyü daha kolay hale getirebilirsiniz.

Birkaç defa tekrar yaptıktan sonra zaten anlatıma gereksinim duymadan bu örgü modelini rahatlıkla uygulayabilir düzeye geleceksiniz. Örgü ürünlerde bu modeli kullanmaya karar verdiyseniz gelin mandalina örgü modeli yapılışı hakkında hazırlanmış olan video anlatımı inceleyelim.

Mandalina örgü modeli yapılışı bu şekildedir. Dışarıdan bakıldığı zaman karmaşık olarak görülebilir ancak modeli yapmaya başladığınızda gerçekten de modelin birçok modelle olanlar kolay olduğunu göreceksiniz.

Bu modelde temel düzeyde örgü teknikleri uygulanıyor fakat bu tekniklerin uygulanış biçimi farklı olduğu için aklınız kısmen de olsa karışabilir. Her şeye rağmen örgü bilginizi üst düzeye ulaştırmak için bu tarz farklı denilebilecek nitelikteki örgü tekniklerini sıklıkla denemenizi tavsiye ediyorum. Bu sayede örgü konusunda kendinizi daha iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz. Emin olun paylaşmış olduğumuz örgü modellerini sürekli olarak tekrarlarsanız, hiçbir anlatıma ihtiyaç duymadan kendiniz de örnek çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here