Lastik örgü nasıl yapılır çeşitleri

Örülen kazak, yelek ve hırka gibi ürünlerin kol, yaka ve bel kısımlarında lastik örgüsü yer alır. Bu örgü tekniğinin ilgili kısımlarda kullanılmasının en büyük nedeni sünmeleri önlemektir. Ayrıca kışlık örgü ürünlerde rüzgardan dolayı bu kısımlardan hava girişi olmasını engelleyip kişiyi soğuktan korumak için de sıkı yapıda olan lastik örgü tekniği kullanılmaktadır.

Örgü öğrenme gayreti içerisindeyseniz ilmek atmayı öğrendikten sonra ilk öğrenmeniz gereken şey lastik örgü nasıl yapılır konusudur çünkü yaptığınız örgü ürünlerin neredeyse tamamında bu tekniği kullanacaksınız.

Bu teknik ilk keşfedildiği zaman sıradanlığı ortadan kaldırmak için birbirinden farklı lastik örgüsü çeşitleri de geliştirilmiştir. Sizlere öncelikli olarak bu çeşitler hakkında bilgi vereceğiz. Daha sonra da yapılışlarını video anlatımlı olarak ele alacağız.

Lastik Örgüsü Çeşitleri

  • 1+1 şeklinde yapılan lastikler
  • 2+2 çift lastik örgüsü
  • Torba lastik modeli
  • Bağlamalı lastik örneği
  • Fantazi lastiği örgüsü
  • İngiliz lastiği örgüsü
  • Tırtıklı lastik örgü

Bunlar örgü dünyasında en çok kullanılan lastik örgüsü çeşitleridir. Yaptığınız örgülerde farklı türden lastikleri kullanmak isteyebileceğinizden dolayı her birini ayrı başlık altında ele almaya çalışacağım.

Bir ters bir düz lastik örgü nasıl yapılır?

1 düz 1 ters örgü şeklinde olan lastik örgü modelinde bir tane ilmek yapılınca diğer yüze geçiş yapılır ve örgü ipi bize doğruysa ipi baktığı taraf ters örgüdür. Eğer bunun tam tersi bir durum söz konusuysa yani ip diğer tarafa bakıyorsa bu düz örgüdür diyebiliriz. Bu lastiği yaparken sadece bir ters ve bir düz örgü yapıldığından dolayı en kolay örgü tekniklerinden birisi olarak kabul edilir.

Video anlatımda görüldüğü üzere bu örgü lastiği yapmak gerçekten de çok kolay. Eğer örgü yapmaya yeni başladıysanız kesinlikle ilk olarak bu lastiğin nasıl yapıldığını öğrenmelisiniz.

Bağlamalı lastik nasıl örülür?

Bu tekniği kullanırken 4 numara şişle örgünüzü yapmalısınız. Bağlamalı lastikleri kazak, yelek ve bere manşetlerinde kullanabileceğiniz gibi sadece örgü modeli olarak da kullanabilirsiniz. Yani sadece bu örgü tekniğini kullanarak çeşitli ürünleri de örmek mümkündür. Az bilinen bir teknik olmasından dolayı video anlatımdan uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

İngiliz lastiği örgü modeli yapımı

Bu uygulamanın bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmesinin en büyük nedeni makine örgüsünü andırmasıdır. Yapılışı farklı olsa da dışarıdan bakıldığı zaman Selanik örgüsünü andırmaktadır. Sadece bu tekniği kullanarak bere ve atkı gibi örgü ürünler yapabilirsiniz.

Lastik örgü nerelerde kullanılır?

En çok kullanılan örgü tekniklerinden olan lastik örgüsünü yapmayı öğrenmiş bulunuyorsunuz. Şimdi sizlere detaylarıyla birlikte bu örgü tekniğini nerelerde kullanabileceğiniz konusunda bilgiler vereceğim.

Lastik örgü nerelerde kullanılır

Lastik örgü tekniği, genellikle şiş örgüsü olan ürünlerin kol, boyun ve alt kısımlarında kullanılır. Kazaklarda, yeleklerde ve hırkalarda ilgili kısımları incelerseniz, tüm bu kısımlarda ilgili örgü tekniğinin kullanıldığını görürsünüz. Bu tarz örgü ürünlerde lastiklerin kullanılmasının en büyük nedeni yapılan ürüne esneklik kazandırmaktır.

Özellikle kış mevsiminde kol, boyun ve alt kısımdan esen rüzgâr vücudumuza girebilir. Yapılan lastikler örgü ürünün vücudu tam olarak sarmasını sağlayarak kişinin soğuktan korunmasına yardımcı olur. Ayrıca örgüye kazandırmış oldukları esneklikten dolayı, örgü ürünlerin ömrünü de uzatmaktadır. Daha farklı örgü tekniklerini öğrenerek örgü bilginizi geliştirmek isterseniz örgü teknikleri sayfasından yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here