Lastik Örgü Nasıl Yapılır Çeşitleri

0
832
Lastik örgü nasıl yapılır çeşitleri

Yapılan örgülere baktığımızda örgülerin büyük bölümüne lastik yaparak başladığını görüyoruz. Bu yüzden örgü yapmak isteyen bayanların lastik örgü nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. Örgü bilgisi gelişmiş olan bir kişiye örgü lastik nasıl yapılır diye soracak olursanız size bir ters bir düz örgü yapacaksınız şeklinde cevap verecekti. Yapılan neredeyse tüm örgü modellerinde örgü lastikler kullanıldığı için mutlaka bu örgü tekniğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Örgü lastik yapmak adına 3 numara şişe ve örgü yapmak için belirlenmiş olduğunuz renkteki ipliklere ihtiyacınız var. Bu malzemeler hazırlandıktan sonra lastik örgü modelinin yapımına başlayabilirsiniz.

Lastikler örgünün başlangıcında yer alsa da dışarıdan bakıldığında görüldükleri için bayanlar görüntü farklılıkları oluşturmak adına farklı örgü lastikleri geliştirilmiştir. Yani lastik örgü örnekleri sadece bir teknikten ibaret değildir. Lastik formu olan birbirinden farklı örgü teknikleri de bulunmaktadır. Bu yüzden sizlere bildiğimiz tüm lastik örgü tekniklerini aktarmaya çalışacağız.

Bir ters bir düz lastik örgü nasıl yapılır?

Bir ters bir düz örgü şeklinde olan lastik örgü modeli kesinlikle en çok tercih edilen ve neredeyse herkes tarafından bilinen bir modeldir. 1 düz 1 ters örgü şeklinde olan lastik örgü modelinde bir tane ilmek yapılınca diğer yüze geçiş yapılır ve örgü ipi bize doğruysa ipi baktığı taraf ters örgüdür. Eğer bunun tam tersi bir durum söz konusuysa yani ip diğer tarafa bakıyorsa bu düz örgüdür diyebiliriz. Bu lastiği yaparken sadece bir ters ve bir düz örgü yapıldığından dolayı en kolay örgü tekniklerinden birisi olarak kabul edilir.

Video anlatımda görüldüğü üzere bu örgü lastiği yapmak gerçekten de çok kolay. Eğer örgü yapmaya yeni başladıysanız kesinlikle ilk olarak bu lastiğin nasıl yapıldığını öğrenmelisiniz.

Bağlamalı lastik nasıl örülür?

Bu lastik modelini yaparken 4 numara şiş kullanmanız gerekmektedir. Bu lastik vazifesi göreceği gibi çeşitli örgü ürünlerde örgü modeli olarak da kullanılmaya uygundur. Bağlamalı lastik nasıl örülür ile alakalı video anlatımı inceledikten sonra sizler de bu tekniği kolay bir şekilde uygulayacak bilgiye sahip olacaksınız.

İngiliz lastiği örgü modeli yapımı

Bu lastik modelinin bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmesinin en büyük nedeni makine örgüsünü andırmasıdır. Yapılışı farklı olsa da dışarıdan bakıldığı zaman Selanik örgüsünü andırmaktadır. Bu örgü lastik tekniğini kullanarak bere ve atkı gibi örgü ürünler yapabilirsiniz.

Lastik örgü nerelerde kullanılır?

Lastik örgü nerelerde kullanılır
Lastik örgü nerelerde kullanılır

Lastik örgü tekniği, genellikle şiş örgüsü olan ürünlerin kol, boyun ve alt kısımlarında kullanılır. Kazaklarda, yeleklerde ve hırkalarda ilgili kısımları incelerseniz, tüm bu kısımlarda ilgili örgü tekniğinin kullanıldığını görürsünüz. Bu tarz örgü ürünlerde lastiklerin kullanılmasının en büyük nedeni yapılan ürüne esneklik kazandırmaktır. Özellikle kış mevsiminde kol, boyun ve alt kısımdan esen rüzgâr vücudumuza girebilir. Yapılan lastikler örgü ürünün vücudu tam olarak sarmasını sağlayarak kişinin soğuktan korunmasına yardımcı olur. Ayrıca örgüye kazandırmış oldukları esneklikten dolayı, örgü ürünlerin ömrünü de uzatmaktadır. Daha farklı örgü tekniklerini öğrenerek örgü bilginizi geliştirmek isterseniz örgü teknikleri sayfasından yararlanabilirsiniz.

Lastik örgü nasıl yapılır konusunda vereceğimiz bilgiler bu şekilde. Örgü lastikleri kazak başlangıçlarında ve kazakların kol kısımlarında yer alan manşetlerde kullanabilirsiniz. Örgü lastikler özellikle bebek örgülerinde kullanılmalıdır. Hem kol kısımlarında hem de bel kısmında kullanılan örgü lastikler hava geçişine sınırlama getirdiğinden dolayı bebekler soğuğa karşı örgü lastikler sayesinde daha iyi bir şekilde korunabilir. Bu yüzden kesinlikle bebek örgüsü yapan bayanların modeli bozmamak koşuluyla modellerinde örgü lastiklere yer vermesini tavsiye etmekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here