Kokulu Taş Nasıl Yapılır Püf Noktaları

0
1114
Kokulu taş nasıl yapılır püf noktaları

Kokulu taşlar kullanılarak yapılan dekorasyon ürünleri birçok alanda karşıma çıkmaya başladı. Yapılan şeyler çok güzel olduğundan dolayı ister istemez kokulu taş nasıl yapılır diye merak etmeye başladım ve kokulu taş yapımı ile alakalı araştırmalar yaptım. Kokulu taş nasıl yapılır konusu ile alakalı çok sayıda paylaşımı inceledikten sonra sizlere öğrendiklerimi aktarmaya karar verdim. Bu sayede takipçilerim büyük bölümü kolay bir şekilde kokulu taş yapabilecek.

Kokulu taş nasıl yapılır diye araştırdığımda ustaların büyük kısmının en çok yapılan taşları kalıplardan çıkarırken dikkatli olunması gerektiğini belirttiğini gözlemlendim. Kokulu taşlara şekil vermek için çeşitli şekillerde olan kek kalıplarının kullanılması aşırı derecede yaygın. Eğer evinizde tekrardan kek yapmak için kullanmayacağınız türden kalıplar varsa bu kalıpları kokulu taş yapımında kullanabilirsiniz. Kokulu taş yapımının püf noktaları tabi ki de bunlarla sınırlı değil. Taş yapımı sırasında kullandığınız kokuların ve taş malzemelerinin kalitesi, yaptığınız çalışmaların güzel görünmesinde etkilidir. Bu yüzden kesinlikle kalitesiz olan ürünlere yönelmemenizi tavsiye ediyorum.

Kokulu taş yapımı açıklamalı

Kokulu taş tekniğiyle yapılan çerçeveler ve buna benzer süslemeler, ortamın güzel kokmasını sağladığı kadar ciddi anlamda birer dekoratif ürün olarak kabul edilebilir. Kokulu taş yapımı sırasında çeşitli püf noktalar dikkate alınırsa profesyonel anlamda çalışmalar yapılabilir. Bu yüzden sizlere gereken malzemelerden tutun da video anlatıma kadar tüm püf noktalar aktarılacak.

Kokulu taş yapmak için gerekli malzemeler

Kokulu taş yapmak için gerekli malzemeler
Kokulu taş yapmak için gerekli malzemeler
  • Kokulu taş materyalleriniz karıştırmak için geniş karıştırma kabı
  • Spatula
  • Özel kokulu taş tozu
  • Taşa koku verecek olan esans
  • Boya
  • Silikon kalıp
  • Hassas tartı (profesyonel işler için malzemelerin belirli oranda olması gerekmektedir.)

Kokulu taş yapımının püf noktaları

100 gram kokulu taş tozu için 35 gram su kullanmanız gerekmektedir. Yani oransal değişiklik yaparsak eğer 300 gram kokulu taş tozu kullanılacaksa 105 gram suyun kullanılması gerekmektedir. Bizler yaptığımız çalışmalar sonrasında ideal ölçünün bu olduğuna kadar verdik. Günümüzde kokulu taş tozları her ne kadar renkli ve kokulu olarak satılsa da kokulu taş yapımında renklendiricisiz ve kokusuz tozları da kullananlar var. Eğer sizler de bu sade tozları kullanacaksanız, kesinlikle suyun gramsal değerinden düşerek boya ve esans eklemesi yapmalısınız. Mesela koyduğumuz su 70 gram olsun. Eğer koku ve renk ilavesi yapacaksak bu katkı maddelerini suyun ağırlığından çıkaracağız. Boya ve esansın ağırlığı 10 gramsa, bizim bu durumda 60 gram su kullanmamız gerekmektedir. Böylelikle ideal karışım kolay bir şekilde yakalanabilir.

Kokulu taş yapımı püf noktaları
Kokulu taş yapımı püf noktaları

Ben kokulu taş yaparken 100 gram suyun içerisine ortalama olarak 4 ila 5 damla koku damlatıyorum. Bu sayede nefesin daralmasına neden olmayacak kadar yumuşak ve hoş kokular elde edebiliyorum. Sizler de benim gibi yumuşak kokuları seviyorsanız 100 gram suyun içine 5 damlasan fazla esans damlatmayın.

Tüm bu karışımı bir kaba koyup iyice karıştırdıktan sonra oluşan kokulu taş malzemesini kauçuk kalıpların içerisine dökebilirsiniz. Malzemenin üzerinde delikler oluşmaması için kesinlikle iyi bir şekilde karıştırılması gerekmektedir. Eğer suyla temas etmemiş olan parçalar karışım içerisinde varsa bu durum taşı kalıptan çıkardıktan sonra taşın üzerinde deliklerin oluşmasına neden olacaktır. Bun saydıklarımız kokulu taş yapımının püf noktalarıdır. En ince mevzuları öğrendiğinize göre artık kokulu taş nasıl yapılır konusunda hazırlanan video anlatımı izleyebilir ve sizler de çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz.

Kokulu taş nasıl yapılır video anlatım

Kokulu taş nasıl yapılır konusunda hazırlanmış olan çok sayıda video var. Bu yüzden sizlere hem amatör çalışmaları hem de profesyonel anlamdaki çalışmaları sunacağız. Sizler beğendiğiniz anlatımı referans alarak ya da bizim verdiğimiz püf noktaları kullanarak kokulu taşlarınızı yapıp evinizde kullanabilir ya da hediye verebilirsiniz.

Kokulu taş nasıl yapılır konusunda sizlere tüm püf noktaları aktardığımızı düşünüyoruz. Bu tarz çalışmaları yapıp satan ve ciddi ekonomik gelir elde eden ev hanımları da mevcut. Mesela kendinize özel kalıplar yaptırıp bu kalıplara nikâh ya da mevlüt şekeri dökebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız kokulu taşlar aile ekonominize ciddi katkılar sağlayacaktır.

UYARI: Kokulu taş yapmaya kalkan ve evinin musluğunu tıkayan çok sayıda takipçimizin olduğunu gördük. Kokulu taş yapımından artan malzemeleri kesinlikle musluğunuza dökmeyin. Kullanılan malzemeler donma eğilimi göstereceğinden dolayı musluklarınızın tıkanmasına neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here