Kesme Şeker Yelek Yapılışı Anlatımlı

0
1053
kesme şeker yelek yapılışı anlatımlı

Kesme şeker yelek yapılışı denildiğinde akla ilk olarak bebek yelekleri gelir. Küp şeklindeki desenlerin yer aldığı bu örgü tekniği bebek yeleklerine gerçekten de sempatiklik kazandırıyor. Birçok anne yapılışı kolay olduğu için bebek yeleklerinde kesme şeker modelini tercih ediyor. Eğer sizler de bebek yeleği yapmayı düşünüyorsanız sizlere verdiğimiz en güzel ve en kolay modelleri yapabilirsiniz.

Sayfamızda yer alan yelekler hem video anlatımlı hem de sözel açıklamalı olarak ele alındı. Temel düzeyde örgü bilgisi olanlar bile tüm detayları ele aldığımız için bu yelekleri örebilecektir. Bu yelekler bebek yelekleri olarak yapılsa da yetişkin yeleklerinde de kesme şeker örgü tekniği kullanılabilir. Modeli yaparken kalın şiş ve ip kullanırsanız yeleğiniz daha kısa sürede bitecektir ancak yıkama durumunda sünmeler olacaktır. Bu yüzden bizler her zaman ince iplik ve şişlerin kullanılmasından yanayız.

Kesme şeker bebek yeleği yapılışı anlatımlı

Bu yeleğin yapımında orta kalınlıkta şiş ve iplik kullanıyoruz. Yeleğimizin yapımına arka kısımdan başlayacağız. Daha sonra yeleğimizin önünde yer alan her iki parça yapılacak.

kesme şeker bebek yeleği arka

Arka yapılışı: arka kısmı yapmaya toplamda 40 ilmek atarak başlıyoruz. Sonrasında 3 diş haraşo örgü yapın. Modelde 8’in katları kullanılacak. Bu yüzden 8 düz 8 ters örgü olarak sıramızı tamamlamamız gerekiyor. Genel olarak ters örgülerin üzerine düz, düz örgülerin üzerine ters örgü yaparak yeleğimize ismini veren küp şekerleri oluşturacağız. Bu uygulamayı toplamda 65 sıra kareler oluşturana kadar tekrarlayın. Daha sonra kol kısımlarını oluşturmak adına yan kısımlardan 4 ilmek kesin. Yan kısımlardan 4 tane haraşo ördükten sonra kesme şeker örgü modelini kullanarak arka kısmı örmeye devam edin. Yandaki 4 haraşodan sonra 3 tane kesme şeker motifi oluşunca yeleğimizin arka kısmı bitmiş olacak. Bu işlem sonrasında yeleğin ön kısmını örmeye geçeceğiz.

kesme şeker bebek yeleği ön

Ön Yapılışı: yeleğimizin ön kısmı iki parçadan oluşmaktadır. 30 ilmek atarak yeleğimize başlıyoruz. Sonrasında 3 diş haraşo yapın. Daha sonra ön kısımda olduğu gibi kesme şeker desenini oluşturmak için 8 ters 8 düz örgü yaparak örgümüze devam ediyoruz. 5 adet kesme şeker motifi oluşunca kol kısımlarını keseceksiniz. Sonrasında 3 kare olunca omuz kesimi yapılıyor. Daha sonra lastik için bırakılan kısım 8 diş haraşo yaptıktan sonra kapatılır. Bu yeleğin ön kısmının diğer parçası için de yapılacak. Bu işlem sonrasında yeleğin tüm parçalarını birleştirerek yeleğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kesme şeker yelek yapımı açıklamalı

Bu yeleğin yapımında 100 gram bebek yünü, 4 numara şiş, 6 tane düğme kullanacaksınız. Yeleğimizi arka ve ön şeklinde örüp daha sonra tüm parçaların birleştirmesini yapacağız. Bu işlemler sonrasında kesme şeker yelek modelimiz tamamlanmış olacak.

kesme şeker yelek arka

Arka yapılışı: yeleğimizin arka kısmına 54 ilmek atarak başlıyoruz. Daha sonra toplamda 25 adet kesme şeker motifi örülecek. Motifi diğerinden farklı olarak 2 ters 2 düz şeklinde öreceğiz. Bu sayede yelekte yer alan motifler diğer modelimize göre daha küçük olacak. Toplamda 25 şeker motifi olunca ara kısımlarda 10 ilmek kesimi yapacaksınız. Yani bu kesme işlemiyle birlikte 54 ilmekle başladığımız model 44 ilmeğe kadar inecek. 5 ters, 1 düz, 1 ters, 4 düz, 1 ters, 1 düz, 5 ters, 1 düz, 1 ters, 1 düz, 1 ters şeklinde yeleğin arka kısmında yer alan diğer motifi yapacaksınız. Modelde yer alan saç örgüleri 6 sırada 1 olmak üzere döndürülmektedir. Kol kısımlarında yer alan haraşolar 17 olduğu zaman kesme yapacaksınız. Yani yeleğimiz kısmen kısa kollu olmuş olacak. Yapılan bu işlemler sonrasında kesme şeker yelek modelimizin arka kısmı bitmiş olacak.

kesme şeker yelek ön

Ön yapılışı: yeleğimizin ön kısmı 2 parçadan oluşuyor. 24 ilmek atarak bir parçayı örmeye başlıyoruz. Modelimiz 26 küp şeker ve 8 pat şeklinde kurulmaktadır. Motif sayısı 25 olunca kara kısımlar 7 ilmek yapılarak kapatılır. Yani toplamda 27 ilmek şeklinde model kurulumu yapılıyor. Modeli 5 ters, 1 düz, 1 ters, 4 düz, 1 ters, 1 düz, 5 ters, 1 düz, 8 ters şeklinde kuruyoruz. Pat sayısı 12 olduğu zaman 8 pat kesim yapılması gerekiyor. Koldaki haraşo sayısı 17 olduğu zaman kesme yapılarak sonlandırılır. Bu işlemler sonrasında yeleğimizin ön kısmının bir parçası bitmiş olacak. Daha sonra diğer parçada aynı teknikler uygulanarak yapılacak. Yeleği yaparken ilmekler açılabileceği gibi ilmekler parçalar bitirildikten sonra da açılabilir. Bonbon şeker örgü modeli kullanılarak da bu yeleğin aynısını örmek mümkündür.

kesme şeker yelek birleştirme

Yeleğimizin ön ve arka kısımları tamamlandıktan sonra bu parçaların birleştirilmesi gerekmektedir. Parçalar birleştirildikten sonra kesme şeker yelek kullanıma hazır hale gelmiş olacak. Eğer daha farklı bebek yeleklerini de örmek istiyorsanız bebek yelekleri sayfasından en güzel modellere ulaşabilirsiniz. Eğer aklınıza kesme şeker yelek modelini yapmayı koyduysanız bu modelde birden fazla renkte ipliklerin de kullanılabileceğini belirtmek isteriz. Mesela mavi bir yeleği örerken beyaz renkli ipleri de örgüye dahil etmeniz mümkün. Bu nasıl mı olacak? Kesme şeker modelini uygularken bir kesme şeker modelini mavi diğerini ise beyaz renkte ipliklerle yapacağız. Böylelikle farklı ve güzel bir yelek elde etmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here