Kastırmalı Bere Yapılışı Örgü Kastırmalı Bere Nasıl Örülür?

185
kastırmalı bere yapılışı

Kastırmalı bere modeli bayanlara uygun olduğu gibi erkekler için de uygun olan bir modeldir. Ayrıca hem yetişkinler hem de çocuk ve bebekler için de rahatlıkla örülebilir. Yapılışı zor gibi görünen ancak gerçekten çok kolay olan bu kastırmalı bere modeli, eminiz ki sizlerin her yaş grubunda olan kişiler için sıklıkla ördüğünüz bir bere modeli haline gelecek.

Kastırmalı bere modelini yetişkinler için yapacaksanız ortalama olarak 90 ilmekle örgünüze başlayabilirsiniz. Ortalama 10 yaşında bir çocuk için yapılacak olursa berenin yapımına 50 ilmekle başlanmalıdır. Bazı kişilerin kafa yapısı ortalamaya göre büyük ya da küçük olabilir. Bu yüzden bu ve diğer tüm örgü bereleri yapmadan önce kafa ölçüsünü alın. Bu sayede bol ya da aşırı dar olmadan tüm örgü bereleri örebilirsiniz.

Kastırmalı bere modeli nasıl yapılır?

Bu bere modelimizde orta kalınlıkta olan yün ipleri ve 5 numara şiş kullanıyoruz. Modelde bozulmaların olmaması için berenin ölçüsünü 14 ve katları olacak şekilde ayarlamalısınız. Berenin yapımına 86 ilmek atarak başlayın. Biz bu bereyi yetişkinler için öreceğiz. Bebekler için yapacaksanız ilmek sayısını azaltmalısınız. Berenin başınızdan düşmemesi için lastik örmeniz gerekiyor. Lastiğin uzunluğunu sizlere bırakıyoruz. Yani lastiği istediğiniz uzunlukta yapabilirsiniz.

Örgümüzün il sırasını ters örgü şeklinde yapıyoruz. İlk sıramızdan sonraki 10 sıra düz örgü olacak şekilde örülecek. Daha sonra kenar ilmeğini alıp 6 ters örgü yapın. 7. İlmeğe gelindiği zaman aşağı iniş yaparak ilk sırada yer alan haroşa ilmeklerine batın ve bu şekilde ilmeği örün. Daha sonra 8. İlmeği hiza olarak alarak aşağıya inin ve battıktan sonra örgüye devam edin. 12 ters örgü yaptıktan sonra 13. İlmeği referans alarak aşağıya inin ve iki sıraya aynı anda batarak örgünüzü yapın.

14 İlmeğe yukarıda anlatmış olduğumuz işlemlerin aynısı yapılacak. Daha sonraysa 12 ilmek ter şekilde örülecek. Bu uygulamaya devam edildiğinde başlangıçta olduğu gibi 6 ilmek elde edilecek. Sonra bir sıra boyunca haraşo örgü yapılacak. Berenin ön kısmında iki sıra ter örgü olması gerekmektedir. 10 Sıra boyunca düz örgü yapın ve sonrasında bereye ismini veren kastırma kısmını tekrar uygulayın. Yapacağınız kastırma bir önceki kastırmanın tam ortasında yer almalıdır. Tüm bu uygulamaları tekrarlayarak bere istenilen boyuta gelene kadar kastırmalar yapılmalıdır. Kastırmalı berede yapılan kastırmaların nasıl yapıldığını kavramak için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

Son haraşo uygulamasına geldiğiniz zaman iki ilmeği birlikte alı ve sıranın sonuna kadar birlikte kestirin. Anlayacağınız üzere bunu yapmamızdaki amaç ilmek sayısını yarıya düşürmek istiyor olmamızdır. Sonraki sıralarda da ilmekler ikili olarak alınacak ve yine ilmek sayıları yarıya düşürülecek. Sona gelindiği zaman kalan ilmekleri toplayıp dikin. Dikişin görülmemesi için berenin üstüne ponpon dikebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin