Kapşonlu Tulum Bebek Battaniyesi Modelleri ve Yapılışı

1430
kapşonlu bebek battaniyesi

Uyku tulumu şeklinde olan kapşonlu bebek battaniyesi modelleri, soğuktan korunmak için daha iyi olduğundan dolayı bebek sahibi annelerin diğer battaniyelere göre daha fazla tercih ettiği modellerden birisi oldu. Kapşonlu tulum bebek battaniyesi modelleri incelenecek olursa aslında diğer battaniyelerden pek de bir farklarının olmadığı görülür. Normal yaptığınız yani düz bir şekilde olan bebek battaniyelerine kapşon ilave ederek bu ürünleri kapşonlu hale de getirebilirsiniz.

Bu battaniyelerin büyük bölümü tulum şeklinde olduğu için bebeğiniz uyduğu zaman kolaylıkla üstünü açamaz. Bu sayede soğuktan daha iyi korunuz. Uyku tulumu şeklinde olan battaniyeler hem kız hem de erkek bebekler için örülüyor. Birçok anne bu örgü ürünlerin büyüsüne kapılmış olsa da yapılışları ile alakalı bilgiler paylaşılmadığı için çoğu kişi bu tarz örgüleri satın alıyor. Bunun farkında olduğumuz için sizlere örgü bebek tulumu battaniyesi modelleri hakkında bilgi vereceğimiz gibi bunların nasıl yapıldığını da anlatacağız.

Kapşonlu Tulum Bebek Battaniyesi Modelleri

Bu bebek battaniyelerini yaparken kapşonun boyutunu biraz büyük tutun çünkü bebekler hızlı büyüdükleri için yapılan küçük kapşonlar battaniyelerin kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Buna dikkat ederseniz uzun süre kullanabileceğiniz bir battaniyeyi örmeniz mümkün.

Ben bu battaniyeleri il gördüğüm zaman gerçekten de çok başarılı tasarımlar olduğuna karar verdim. Özellikle yandan düğmeli tuşum şeklinde olan ve ekstra olarak bir kapşonu bulunan bu battaniyeler halen en çok keyif alarak yaptığım örgü bebek battaniyeleri arasında yer almaya devam ediyor. Eminim ki sizler de bu battaniyeleri hem örerken hem de kullanırken keyif alacaksınız.

Kapşonlu Tulum Bebek Battaniyesi Yapılışı Video Anlatımlı

Video anlatımlı olan kapşonlu tulum bebek battaniyesi yapılışı tüm ayrıntıları içeriyor. Bu yanda düğmeli tulum şeklinde olan bebek battaniyesi sizlere daha önceden bahsettiğim ve en çok yaptığım bebek battaniyesi modelidir. Mağaza vitrinlerine koyabilecek kadar güzel olan bu model bebeğinizi soğuktan yeterli ölçüde koruyacaktır. Kırmızı renklerle yapılan bu modelde dilerseniz sizler daha farklı renkleri de kullanabilirsiniz.

Kapşonlu Tulum Battaniye Yapımı

örgü tulum bebek battaniyesi

Yapacağınız bebek battaniyesinin karışık olmaması sizin için önemliyse sadece haraşo örgü tekniğini kullanarak yapacağınız yukarıda yer alan model tam da size göre. Bu modelin de yan kısımlarında düğmeler var. Toplamda 6 tane düğme kullanacağınız bu modeli yaparken 7 numara şiş kullanmanız gerekiyor. İp rengini size bırakıyoruz. Dilediğiniz renkteki iplikleri bu bebek battaniyesini yaparken kullanabilirsiniz.

Kapşonlu tulum battaniye yapımına 50 ilmek atarak başlayacaksınız. İlk sıradan başlayıp haraşo örgü tekniğini kullanarak 55 santimetre örgü yapın. Sonrasında ilk ilmeklerinizi açın. Her iki ilmeğin arasının 12 diş olması gerekiyor. Her iki taraftan da 3’er tane düğme iliği açmalısınız. Toplam boy 90 santimetreye ulaşınca ilmekleri kesip örgünüzü tamamlayın. Kapşon kısmını yapmak için atkı şeklinde 2 parça yapmalısınız. Parçaların eni 15 santimetre olacak ve 20 ilmek genişliğinde yapılacak. 43 santimetre haraşo tekniğini kullanarak örgünüzü yapacaksınız ve ilmeklerin tamamını tek seferde keseceksiniz. Daha sonra yapılan parçalara kapşon şeklini verip bebek battaniyesinin üzerine dikin. Böylelikle örgü tulum şeklinde bebek battaniyesi tamamlanmış olacak.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin