Kalpli Lifler ve Yapılışı Değişik El Örgüsü

0
1676
Kalpli lif modelleri yapılışı anlatımlı

Örgülerde kalpleri kullanmak çok yaygındır. Bu yüzden kalp şeklinde lifler neredeyse her bayan tarafından yapılır. Kalpli lif modelleri hayatının her anında aşkı hisseden kişiler için idealdir. Kalp sevgiyi sembolize ettiği için kalp şeklindeki lifler ayrıca çeyizlere koyulabilir. Bu yüzden hem gündelik yaşam içerisinde hem de çeyizlerde kullanmak için bir örgü lif arıyorsanız tercihiniz kalpli lif modelleri olabilir.

Kalp şeklinde lifler yapılırken kırmızı renk daha çok tercih edilmelidir. Kırmızı renk aşkı temsil ettiğinden dolayı kalp desenlerinin yer aldığı lifleri yaptığınızda etkileyicilik katsayısı ciddi anlamda artacaktır. Birden farkla renkte iplik kullanmanız gerekirse kırmızı ile uyumlu olan renkleri tercih edebilirsiniz. Mesela beyaz ve krem renkli olan iplikler büyük ölçüde işinizi görecektir.

Kalpleri genellikle sevgimizi ifade etmek için kullanırız. Bu yüzden kalpli lifler sevgiyi ifade etmek için kullanılabilir. Örgü yaparken bir süre sonra çoğumuz sıkılırız ancak bu durum kalpli olan lifleri yaparken olacağını hiç sanmıyorum çünkü sürekli olarak aklımıza aşk ve sevgi geleceğinden dolayı bu lifleri yaparken daha ön verili olacağımızı düşünmekteyim.

Kalpli lif modelleri

Örgü dünyasında yer alan kalp lif modelleri incelendiğinde birden fazla lif modelinin olduğu görülüyor. Bu yüzden kalpli lif örnekleri denildiğinde sadece bir tek paylaşım yapmaktansa daha fazla paylaşım yapmamız gerekiyor. Tüm lif modellerinin yapımı hakkında bilgi vermeyeceğiz çünkü sadece bir modele yapılan kalplerin nasıl yapıldığını öğrendiğiniz zaman bunu tüm lif modellerinde uygulayabilirsiniz ve sayfamızda bulunan lif modellerinin tamamını bu şekilde yapabilirsiniz. Lifleri yapmak için malzemeleriniz hazır ancak model belirlenmemişse gelin günün modası olan kalpli lif modelleri nelermiş öğrenelim.

Aklında Kalsın: Kalpli lifler sevgiyi aşkı çağrıştırdığından dolayı biz bayanlar bu lifleri genelde çeyizler için yaparız. Yani eğer birisine hediye olarak bu örgü lifi yapacaksanız pek uygun olmayacaktır. Ancak çeyiz hazırlığı içerisinde olan genç kızlara hediye etmenizde bir sakınca yoktur.

Ben kalpli lif yaparken kullanımının daha kolay olmasından dolayı uzun olan modelleri tercih ediyorum. Sıklıkla yaptığım kalpli uzun lif modeli aşağıda yer almaktadır.

Kalpli uzun lif modeli yapılışı

Kalpli uzun lif modeli yapılışı ile alakalı bilgi vermesek bile bu lifin yapılışı kolay olduğu için tavsiye olarak verdiğimiz modele bakarak örnek çıkarabileceğinizi düşünüyoruz. Modelin büyük kısmı fıstık örgü olarak yapılmaktadır. Modele 10 fıstık yaparak başlamanız yeterlidir. Fıstık örgüyü yapmayı öğrenirseniz neredeyse her lif modelini rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer ben her şeye rağmen zorlanıyorum derseniz aşağıdaki video anlatımdan bu uzun kalpli lif modelinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Kalp şeklinde lif yapımı

Örgülerde kullanılan kalp desenleri şüphesiz samimiyeti bizlere daha fazla hissettirmektedir. Bu yüzden örgü dünya arasında yer alan örgülerin büyük bölümünün üzerinde kalp desenleri ve kalp motifleri sıklıkla yer almaktadır. Kullanıcılarımızın büyük bölümü piyasada kalpli lif modeli olduğunu ve bunları aşırı derecede beğendiğini sürekli olarak dile getiriyor.

Kalpli örgü lif modeli yapılışı hakkında hazırlanmış olan video anlatım Türkçe anlatım olduğundan dolayı bu lifi yaparken zorlanmanız mümkün değildir çünkü lifin yapılışını anlatan arzu hanımefendi gerçekten de tüm ayrıntılara girmiş ve lifin yapılışını kolay hale getirmiştir. Örgü konusunda maharetlerine güvenmiş olduğumuz arzu hanımefendiye yapmış olduğu bu kaliteli paylaşımdan dolayı gerçek anlamda teşekkür ettiğimizi belirtmek isteriz. Arzu hanımın anlatımlarını beğendiyseniz kendisini youtube kanalından takip edebilirsiniz.

Yapılışı hakkında bilgi verilen kalpli lif modelinde iki farklı renkte iplik kullanılmıştır. Lifi anlatılan boyutta yaptıktan sonra lifin yapılışını anladığınızdan dolayı lif boyutlarında kendinize göre değişimlerde yapabilirsiniz. Kiminiz daha fazla büyük kiminiz daha fazla küçük liflere bu sayede sahip olabilir yeni video anlatımdan yola çıkarak kalpli lif modelinin nasıl yapıldığını birlikte öğrenelim ve bu lifi elimizden geldiğince örmeye çalışalım.

Kalpli lif modeli yapılışı resimli anlatımlı

kalpli lif modeli yapılışı resimli anlatım

Özellikle aşkı simgelemesinden dolayı çeyizlerde görmeye alışık olduğum kalpli lifler, yaparken en çok keyif aldığım örgü ürünlerden birisidir. Çeyiz hazırlama telaşında olan genç kızlarımız lif eksiklerini bu kalpli lif modelleriyle giderebilir. Sizlere resimli anlatımlı olarak sunacağım bu lifi kısa süre içerisinde bitirip çeyizlerinizde yer almasını sağlayabilirsiniz.

kalpli lif modeli yapılışı resimli anlatım

İlk olarak lifin yapımına 9 tane fıstık yaparak başlıyoruz. 9 tane fıstık örgü yaptıktan sonra resimli anlatımdaki gibi fıstıkların ucuna ikili fıstık örgü yapmamız gerekiyor.

kalpli lif modeli yapılışı resimli anlatım

Tabi ki ikili fıstık yapımı bununla sınırla kalmayacak. Resimli anlatımda da gördüğünüz gibi sırayı tamamlayana kadar ikili fıstık yapımına devam etmelisiniz.

kalpli lif modeli yapılışı resimli anlatım

Yukarıda ikinci sırada yapmış olduğumuz uygulamaları toplamda 4 sırada tekrarlamamız gerekmektedir. 4 sıra boyunca ikili fıstık yaptığınız zaman resimde olduğu gibi bir görüntü elde edeceksiniz.

kalpli lif modeli yapılışı resimli anlatım

Yapılan 4 fıstığı referans alıp, bu fıstıkların üstüne toplamda 4 sıra daha fıstık yapalım.

kalpli lif modeli yapılışı resimli anlatım

Yukarıdaki uygulamayı tamamlandığınız zaman kalpli lif modelimizde yer alan kalbin oluşmuş olması gerekmektedir. Resimli anlatıma bakarak sizler de yaptığınız uygulamalar sonrasında kalbin nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

kalpli lif modeli yapılışı resimli anlatım

Farklı renkte iplikler kullanarak toplamda 4 adet kalp yapmanız gerekmektedir. Birinci parçayı alıp fıstıkların üstüne yukarıdaki görselde olduğu gibi 3’er tane zincir çekin. Daha sonra ikinci parçayı resimli anlatımda olduğu gibi birleştirin. Tüm parçaları bu şekilde bir araya getirerek kalpli lif modelinin yapımını tamamlayacaksınız. Bu life kalpli fırfırlı lif yapılışı olarak rastlarsanız modelin bu örneğin aynısı olduğunu bilmelisiniz.

Kalp şeklinde lif nasıl yapılır?

Kalp şeklinde olan lifleri her ne kadar yapmak kolay olsa da kimi zaman bazı zorlandığımız kısımlar oluyor. Bu yüzen sizlere video anlatımlı olarak bir kalp lif modelinin yapılışı ile alakalı hazırlanmış olan videoyu da sunacağız. Bu lif modeli kalpli lif modelleri olarak yaptığımız paylaşımlar arasındaki en güzel lif modelidir. Büyük ihtimalle modellere bakarken birçoğunuz en çok bu lif modelini beğendi. Türkçe anlatımlı olarak elimize bir video geçince de bunun da sizlere faydalı olacağını düşündük.

Bu lif modelini yaparken anlatımı yapan hanımefendi mor ve beyaz renkleri tercih etmiş. Sizler dilerseniz daha farklı renkteki iplikleri de bu kalpli lif modelini yaparken kullanabilirsiniz. Tabi ki örgü dünyasındaki lifler bunlar sınırlı değildir. Lifler bağlantısını kullanarak daha farklı lif modellerinin yapılışı ile alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Lif dünyasında o kadar fazla örgü lif modeli var ki gerçekten de lif örmek isteyince insan hangisini öreceği konusunda çelişkiye düşüyor. Bu yüzden asla pişman olmayacağınız kadar güzel olduğunu düşündüğümüz modelleri ele almaya çalışıyoruz. Eğer ben daha farklı lifleri de görmek istiyorum diyorsanız gelin hep birlikte Derya Baykal lif modelleri arasında bulunan liflere de bakalım. Verilen bağlantıda yer alan lifler takipçilerimizin en fazla ilgi göstermiş olduğu liflerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here