Kahve Çekirdeği Örneği Yapılışı

0
1076
Kahve çekirdeği örneği yapılışı
Kahve çekirdeği örneği yapılışı

Kahve çekirdeği örneği kendinden motifli bir örgü modelidir. Kahve çekirdeği örneği yapılışı farklı örgü teknikleri kullanıldığından dolayı birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu örgü modeli az bilinen bir örgü modeli olduğu için insanlar ister istemez çok az sayıda kişi tarafından yapılan bu tarz örgü tekniklerini merak etmektedir. Bu yüzden sizlere sözel anlatımlı ve resimli anlatımlı olarak kahve çekirdeği örneği yapılışı hakkında bilgi vereceğim.

Bu örgü modelini kullanarak kazak, yelek, hırka, atkı gibi örgü ürünler yapabilirsiniz. Bu modele bazı kişiler ajurlu lale örneği de demektedir ancak halk arasında örgünün ismiyle ilgili yaygın olan bilgi kahve çekirdeği örneğidir. Sizlere yeni elimize geçmiş olan video anlatımda sunulacak. Bu video anlatımda ajurlu lale modeli diye bir tanımlama yapılması sizleri yanıltmasın. Mevcut örgü modeli makale başlığında da belirttiğimiz gibi kahve çekirdeği örneğidir.

Kahve Çekirdeği Örneği Yapımı Yazılı ve Resimli Anlatım

Şişle yapılan bu örgü modelini yapmak için 1 ters 3 düz örgü yaparak 2 sıra örgü ile örgümüzü yapmaya başlayalım. 1 sıra bu şekilde örülüp arka kısma gelindiğinde düz olan örgüleri ters, ters olan örgüleri de düz olacak şekilde örün. Yani ön kısmın tersi olduğundan dolayı 1 düz 3 ters örgünün arka kısımda yapılacağını söyleyebiliriz. Aynı şekilde ön kısımda olduğu gibi arka kısımda da bu tekniği kullanarak 2 sıra örgü yapın. Bunu yapıp ön kısma gelindiği zaman ilk ilmeği alıp 1 ters 3 düz örgü yapın ve sağ şişte yer alan üçüncü ilmeği sol şişe alarak 2 ilmeğin üst kısmından atlayıp bırakın. Bunu uyguladığınız zaman 1 ilmeğin eksildiğini göreceksiniz.

Örgüye devam ederken 1 ters 3 düz örgü yapın. Sonra sağ şişte yer alan üçüncü ilmeği bir sonraki ilmeğin üzerinden alarak sol şişle aracılığıyla geçirip bırakın. Bu işlemin tüm sıra sonuna kadar devam ettirilmesi gerekiyor. Kenar ilmeğini örüp geri dönüş yapın. Arka kısımda kenar ilmekleri alınıp ön kısımda ters olan ilmekler düz olacak şekilde örülecek. Ön kısımdan örgü yapıldığı zaman 1 ilmek atlanıp üçüncü ilmek ikinci ilmeğe düşürülecek ancak bu sırada arttırma yapılması gerekiyor.

İkinci ilmek örülüp ip sağ şişe bir defa dolanır ve aynı şekilde ikinci ilmek örülür. Bu teknik uygulandığı zaman doğal olarak ilmek sayısı üçe çıkmış olacak. Sonra 1 ters örgü yapılır, geriye kalan 2 ilmeğin ilki örülür. Sağ şişe ipi dolayın ve arttırma yapın. Aynı şekilde diğer ilmekte örülmektedir. Bu işlemlerin tamamı sıra sonuna kadar uygulanmalıdır. Alt kısımda eksiltilen ilmeklerin arka bölümde arttırılması gerektiğini sakın unutmayın. Model en baştan itibaren uygulanan tüm teknikler uygulanarak devam ettirilir. Kahve çekirdeği örneği yapılışı bu şekildedir. Anlatımdaki sır perdelerini kaldıramadıysanız resimli ve videolu anlatıma da göz atabilirsiniz.

Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı Videosu

Kahve çekirdeği örneği gerçekten de birçok modelin yapımına göre daha karmaşık. Bu özelliğinden dolayı modeli yapmak için yazılı anlatım sıkıntıya düşmenize neden olabilir. Eğer takıldığınız kısımlar varsa bir de video anlatımı incelemelisiniz.

Eğer daha farklı bir video anlatıma ihtiyacınız olursa, kahve çatlağı olarak bilinen bu modelin nasıl yapıldığını aşağıdaki eğitim videosundan da öğrenebilirsiniz.

Kahve çekirdeği örneği yapılışı sözel, resimli ve videolu anlatımlı olarak ele alındı. Kahve çekirdeği örneği yapılışı artık birçoğunuz tarafından öğrenilmiştir. Bu örgü tekniğini uygulayabileceğiniz çeşitli örgü modelleri ilerleyen günlerde sizlerle paylaşılacak. Bu kahve çekirdeği örneğini kullanarak çeşitli örgü ürünler yapabileceksiniz. Farklı örgü tekniklerini öğrenmek istiyorsanız sizlere daha önceden çok sayıda örgü modelini sunmuştuk. Bu örgü modellerine bakarak farklı teknikler ve uygulanışları hakkında bilgiler almanız mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here