İşkembe örgü modeli nasıl örülür
İşkembe örgü modeli nasıl örülür

İşkembe örgü tekniği birçoğumuz tarafından imrenilerek bakılan örgü modellerinde sıklıkla kullanılan bir örgü tekniğidir. Hal böyle olunca işkembe örgü tekniğini yapmayı bilmeyen bayanlar işkembe örgü modeli nasıl yapılır sorusunun cevabını aramaktadır. Kendine has ezgilerinin olmasından dolayı işkembe örgü tekniğinin en güzel örgü tekniklerinden birisi olduğunu söylememiz mümkündür. Çoğu bayan düz örgü tekniğini öğrendikten sonra kendisini örgü ustası olarak görmeye başladığından dolayı yeni örgü tekniklerinin öğrenilmesi aşırı derecede geç dönemlerde olmaktadır. Her şeyi ben bilirim bilincini ortadan kaldırdığımız zaman bu tarz örgü tekniklerinin daha hızlı yayılacağını ve bayanların öğrenme konusunda daha istekli olacağını düşünüyoruz.

İşkembe örgü modeli örgü dünyasındaki en eski örgü tekniklerinden birisidir. Örgü yapmaya başladıktan sonra kısa süre içerisinde ilk öğrendiğim örgü tekniğinin işkembe örgü tekniği olduğunu söyleyebilirim. Bu örgü tekniğini kullanarak yapmış olduğunuz örgüler uzun süre formunu koruyor çünkü işkembe örgü modeli sıkı bir örgü tekniğidir. Eğer formunu korumasını istediğiniz örgüler varsa bunları kesinlikle bu örgü tekniğini kullanarak yapabilirsiniz.

Sizlere daha önceden çift pirinç örgü modeli yapılışı gibi daha birçok örneği nasıl yapıldığı anlatılmıştı. Örgü bilgilerinizi geliştirmek için sürekli olarak yeni paylaşımlar yapmaya devam ediyoruz. İşkembe örgü modeli nasıl örülür konusunda bilgi aldıktan sonra waffle örgü modeli yapılışı sayfasındaki modeli de incelemenizi tavsiye ederim.

İşkembe Örgü Modeli Yapılışı Video Anlatımlı

İşkembe örgü modeli şişler kullanılarak yapılır. Bu örgü modelinin nasıl yapıldığı ile alakalı çekilmiş çok sayıda video bulunsa da çoğu videoda yer alan anlatımların yetersiz olduğunu düşündüğümden dolayı sadece sınırlı sayıdaki video anlatımlara yer vermek istiyorum. İşkembe örgü modeli yapılışının resimli anlatımlı olarak ele alınması mümkün değildir çünkü bu örgünün çok sayıda detayı bulunmaktadır. Resimli anlatımdan yola çıkarak bu detayları kavrayamayacağınızı düşündüğümüzden ötürü sizlere bu örgü tekniğini video anlatımlı olarak sunacağız.

Video içerisinde yer alan bilgileri harfiyen uyguladıysanız büyük ölçüde işkembe örgü modelinin nasıl yapıldığını öğrenmişsinizdir. Bu örgü modelini ezbere yapabilecek konuma gelmek için tekrarlar yapmanız mantıklı olacaktır. Yapacağınız her tekrar size örgüyü ezbere yapabilecek kabiliyeti sağlayacaktır.

Ne zaman herhangi bir anlatıma kulak vermeden ya da bakmadan bu örgü tekniğini yapabilecek konuma gelirseniz o zaman işkembe örgü modelinde ustalaşmışsınız diyebiliriz. Kültürümüzde yer alan sıklıkla kullanılan daha çok sayıda örgü tekniği bulunmaktadır. Zaman içerisinde diğer örgü teknikleri hem resimli hem de video anlatımlı olarak sizlerle paylaşılacaktır. Bu örgü tekniklerini öğrenmek için bizleri takip etmeniz yeterlidir.

İki Renkle İşkembe Örgü Modeli Yapılışı

İşkembe örgü modelinin tek renkle uygulanmasına birçoğumuz alışığız. Bazı kişiler arasında iki renkle yapılan işkembe örneğinin yaygın olduğunu gördüm ve bu tekniğin de kesinlikle arşivimizde yer alması gerektiğini düşündüm. Değişiklik arayanlarınız varsa bu tekniği iki renkle uygulamayı da denemelisiniz.

işkembe Örgü Örneği Yazılı Anlatım

Video anlatımlar haricinde modelin nasıl yapıldığını yazılı anlatımlı olarak ele almak istiyoruz.

işkembe örgü tekniği

Modelin uygulaması sırasında ip sürekli olarak bizim tarafımızda yer alacak. Modelde yapılan kenar ilmekleri işkembe örneğine hiçbir şekilde dahil edilmemelidir. 1 kenar ilmeği alarak modelin uygulamasına başlayın. Daha sonra 1 düz, 1 örmeden al, ipi şişe dola, kenar ilmeğini al, 1 düz, şişe dolanan ipi örmeden sağ şişe al ve yan kısımdaki ilmeği ör.

1 düz, şişe dolanan ipi örmeden sağ şişe al, yan kısımdaki ilmeği ör. Çift olan ilmekleri birlikte ör. Örgü sırasında çift ilmekleri birlikte alınırken, tek olan ilmekleri örmeden alın ve üstüne ipliği kendinize doğru dolayın. Çift olan ilmekleri örün ve tek ilmeklerin üstüne dolayın. Model boyunu uzatmak için yapılan uygulamaları tekrarlayın. Bu uygulama sayesinde işkembe örgü modeli tamamlanmış olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here