ilmek nasıl atılır

Her işin bir temeli olduğu gibi örgü yapmanın da temeli vardır ve bu temel ilmek atmak üzerine kurulmuştur. Bu yüzden ilmek nasıl atılır ile alakalı en ufacık bir bilgiye sahip olmadan kesinlikle örgü yapılması mümkün değildir çünkü örgü ürünler çeşitli teknikler kullanılarak atılan ilmeklerin bir araya gelmesinden meydana gelir.

İlmek nasıl atılır konusunda bilgi alan kişiler aslında örgüye nasıl başlanır konusunda da bilgi almış olacak. Youtube üzerinden ilmek nasıl atılır konusu ile alakalı verilen bilgilere baktığım zaman karşıma birbirinden farklı teknikler çıktı. Bu durum eğer hiç örgü bilgisi olmayan bir kişinin karşısına çıkacak olsaydı şüphesiz gözü korktuğu için örgü örme sevdasından vazgeçerdi. Bunun bilincinde olduğumdan dolayı farklı ilmek atmak teknikleri ve örgüye başlama teknikleri ile alakalı bilgiler vereceğim.

İlmek nasıl atılır konusunu araştırırken benim dahi bilmediğim ilmek atma tekniklerinin olduğunu gördüm. Bu durum kısmen şaşırmama neden olsa da makaleyi hazırlarken kendimi de geliştirme imkanı buldum. Birbirinden farklı tekniklerin yer aldığı ilmek nasıl atılır ve örgüye nasıl başlanır konusunu gelin birlikte inceleyelim.

Basit yöntemlerle ilmek nasıl atılır?

Kolay şekilde yapılan ilmekler olduğu gibi zor şekilde yapılan ilmekler de vardır. Her biri aynı amaçla kullanıldığı için şüphesiz kolay olan ilmekler bizler tarafından daha fazla tercih edilir. Eğer basit bir şekilde ilmeğin nasıl atıldığını öğrenmek isterseniz, aşağıda yer alan video anlatımı izleyebilirsiniz.

Basit yöntemlerle yapılan ilmek atma tekniklerinin örgü dünyasındaki en eski tekniklerden birisi olduğunu düşünüyoruz. Bu tekniğin nasıl yapıldığını öğrendiğiniz zaman aslında direkt olarak örgüye nasıl başlanır konusunu da öğrenmiş olacaksınız. Basit ilmek atma tekniğini öğrendikten sonra lastik örgü nasıl yapılır uygulamasını da inceleyin.

İki ayrı renkli iplikle ilmek atma resimli anlatımlı

Normalde ilmek atarken birçoğumuz sadece tek renkte iplik kullanıyoruz fakat iki farklı renkte iplik kullanarak da ilmek atılması mümkündür. İki ayrı renkli iplikle ilmek atma sizlere sözel ve resimli anlatımlı olarak aktarılacak ve bu sayede sizler de yeni bir ilmek atma tekniği öğrenmiş olacaksınız. Bu ilmek atma tekniğine ayrıca çapraz ilmek atma tekniği de denilmektedir.

iki ayrı renkle ilmek atma

Resimli anlatımı referans alarak iki farklı renkli iple ilmeğin nasıl yapıldığını öğrenmeye çalışacağız. İpi belirli bir uzunlukta bıraktıktan sonra düğüm atın. Düğümü sıkı bir şekilde sıkmadan önce şişe geçirin. Sonrasında iki ilmeğin ara kısmından şişe geçirin ve ana renk ipi şişe dolayıp çekelim. Sonrasında ilmeği sol şişe alacaksınız.

İpi aynı renkte olan ilmeğin ara kısmından şişe geçirin ve farklı renkteki ipi işe geçirip ilmeği sol şişe alın. Yapmak istediğiniz ilmek uzunluğuna ulaşıncaya kadar bu uygulamayı tekrarlayın. Resimli anlatıma göz atarsanız iki ayrı renkli iplikle ilmek atma uygulamasını daha iyi kavrarsınız.

İtalyan ilmek atma tekniği yapılışı

Çoğu kişi eminim ki atılan bir ilmek tekniğine ilk defa İtalyan ilmeği denildiğini duymuştur. Aslına bakarsanız bu yöntem diğer ilmek atma yöntemlerinden kesinlikle farklı değildir. Her ne kadar aynı ilmek türü olsa da okurlarımız İtalyan ilmek atma tekniği yapılışı ile alakalı bilgi istediği için sizlere bu ilmeğin nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum.

Ben bu ilmek atma tekniğinde normal olan ilmekten hiçbir fark göremedim. Eğer benim gözümden kaçan bir şeylerin olduğunu düşünüyorsanız, beni aydınlatırsanız memnun olurum.

Ajurlu ilmek nasıl atılır anlatımlı

Az bilinen bir ilmek atma tekniği olsa da özellikle ajurlu örgü desenlerinin kullanılacağı örgü ürünlerde ajurlu ilmeklerden yararlanılabilir. Ajurlu ilmek nasıl atılır konusu video anlatımlıdır. Bu ilmek atma yöntemi de temelde basit ilmek atma yöntemine benziyor. Eğer basit ilmeği yapmayı biliyorsanız sadece ipliklerin konumunda değişiklikler yararak ajurlu ilmeği yapabilirsiniz.

Boncuk ilmek nasıl atılır?

Boncukla örgüye başlamak birçoğumuzun zorlandığı uygulamalardandır. Hatta daha önceden örgülerinden boncuk kullanmamış olan kişiler boncuk ilmek nasıl atılır konusunda bilgi sahibi değildir. Eğer örgülerinizde boncukları kullanacaksanız kesinlikle boncuklarla birlikte ilmeklerin nasıl atıldığını öğrenmelisiniz.

Video ve resimli anlatımlarla sizlere örgü dünyasında en çok kullanılan ilmek atma yöntemleri hakkında bilgiler verildi. İlmek nasıl atılır ile alakalı yeni yöntemlerin geliştirilmesi halinde arşiv niteliği oluşturması adına bu teknikleri de sizlerle paylaşacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here