İlmek Değiştirmeli Ajurlu Örgü Nasıl Örülür?

0
673
ilmek değiştirmeli ajurlu örgü modeli yapılışı

Daha çok bayanlar için yapılan örgü ürünlerde kullanmaya uygun olan ilmek değiştirmeli ajurlu örgü modeli, yapılışı ne kadar karmaşık olsa da el alıştığı zaman bir o kadar kolay hale geliyor. İlmek değiştirmeli ajurlu örgü modelini yeleklerde, hırkalarda, kazaklarda, şallarda ve pançolarda kullanabilirsiniz.

İlmek değiştirmeli ajurlu örgü modelinin üzerinde yer alan delikler biraz geniş. Bu yüzden yazın serin akşamlarda giymek için örülen şeylerde kullanılması daha uygun olacaktır. Bu modelde tek renk iplik kullanılıyor. Kırmızı, pembe, beyaz ve yeşil gibi renkler modelin kendisini daha net bir şekilde göstermesini sağlamaktadır.

İlmek değiştirmeli ajurlu örgü modeli nasıl örülür?

Modelimize 1 sıra ters, 1 sıra düz örgü yaparak başlıyoruz. Daha sonraki sıramızda ilk ilmeği boş bir şekilde diğer şişe aktarın. İkinci ilmeği düz bir şekilde örün. Yapılan iki ilmeği şişten çıkarın ve daha sonra ilk ilmeği bizden tarafta olan, solda kalan şişe aktarın. Sonrasında diğer ilmek arka kısımdan alınacak ve düz bir şekilde örülecek. Yapılan bu uygulamanın tamamı sıra sonuna kadar tekrarlanacak.

Daha sonraki sıranın tamamı ters örgü şeklinde yapılacak. Daha sonraki sıra düz örgü olarak örülecek. Sonra 1 sıra düz örgü yapılacak. Bu işlem sonrasında toplamda beş sıra örgü örmüş olacağız. Bu uygulamayı 2 defa yaptıktan sonra sonraki sıra ilmek değiştirilerek örülecek. Yaptığınız örgü dilediğiniz uzunluğa gelince, ajurları oluşturmak için arada kalan ilmekleri sökeceksiniz. Bu uygulama sonrasında video anlatımlı olarak da vereceğimiz bu modeli tamamlamış olacaksınız. Sözel anlatımdan pek bir şey anlamadım diyenler aşağıda yer alan video anlatımı da inceleyebilir. Ajurlu hırka örnekleri bu örgü tekniğini uygulamak için uygundur.

İlmek değiştirmeli ajurlu örgü modeli yapılışı hem sözel hem de video anlatımlı olarak ele alındı. Bu model şişle yapıldığı için herkes rahat bir şekilde uygulama yapabilir. İlerleyen günlerde sizlere bu örgü tekniği kullanılarak yapılan hırkalar, kazaklar ve yelekler hakkında da bilgiler vermeye devam edeceğiz. Modelin yapılışını tam olarak kavradığınızı düşünüyorsanız, sizler bizi beklemeden çeşitli örgü ürünlerde bu örgü modelini kullanmaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here