Horozlu Lif Annemin Çeyizinden Anlatımlı

0
1268
horozlu lif modelleri anlatımlı

Horozlu lif modelleri normalde bizler örgü ürünlerimizde hayvan figürlerini kullanmayı sevmesek de sıklıkla tercih edilen bir lif örneğidir. Horozlu lif yapılışı bu yüzden bu lifi örmek isteyenler tarafından sıklıkla aranıyor. İlk söylendiği zaman sıradan bir lif modeli olarak düşünülse de çeyizlere dahi girmeyi başaran bu lifler, şüphesiz lif dünyasının en ayrıntılı liflerinden birisidir. Hal böyle olunca bizler de bu liflere sayfamızda yer vermek istedik. Harika anlatımlı içerik sayesinde artık hepiniz bu liflere sahip olacaksınız.

Horozlu lif örneği sadece bir örnekten ibaret değildir. Bu alanda da tasarımcılık yeteneklerini konuşturan örgü tutkunları gerçekten de birbirinden farklı ve güzel olan horozlu lifler yapmış durumda. Sizlere her ne kadar bir modelin nasıl yapıldığını anlatacak olsam da diğer modellere de yer vererek bakış açınızı genişletmek istiyorum.

Horozlu lif modelleri yeni tasarımlar

Horozlu lifler sayesinde sıradanlıktan kurtulabiliriz. Hepimiz kalpli çiçekli lifleri örmeye devam ettiğimiz için bir süre sonra sıradanlık ortaya çıkıyor ve yaptıklarımızı beğenmemeye başlıyoruz. Bunu ön yargılarımızı kırıp yeni tasarımlar yapmaya başlayarak yok edebilir. Bu yüzden ben de bu makaleyi bitirdikten sonra horoz desenli lif yaparak kendimi geliştirme konusunda bir adım daha atacağım. Öncelikli olarak gelin yeni tasarımlar da dahil olmak üzere nasıl horoz desenli lifler varmış öğrenelim. Belki sizin de gönlünüze yatan bir modele buradan ulaşırsınız. Lif modelleri içerisinde en çok ilgi gören lif modelinin bu model olacağını düşünüyorum.

Horozlu lif yapılışı video anlatımlı

Horozlu lif modeli yapılışı model içerisinde farklı renkte iplikler olduğu için ilk bakıldığında zor gibi görünebilir. Fakat örgü teknikleri açısından incelediğimizde bu lifi yaparken sadece düz örgü uygulandığından dolayı kesinlikle başlangıç düzeyde örgü bilgisi olanlar bile bu lifi yapabilir. Her şeye rağmen video anlatıma ihtiyaç duyuyorsanız gelin bu lifin nasıl yapıldığını öğrenelim. Bu lifler hayvanlı lifler arasında bulunan bir lif modelidir.

Bu lif modelini yapıp kullanan bazı kişiler lifte bir süre sonra büzülmelerin olduğunu söyledi. Sizler de bu durumla karşılaşacağınızı düşünüyorsanız lifi ördükten sonra gerdirme yapın. Örgü motif gerdirme konusunu inceleyerek örgü ürünlerin nasıl gerdirildiklerini öğrenebilirsiniz.

Horozların örgü ürünlerde neden kullanıldığını incelediğimizde horozların gücü simgelediklerini görüyoruz. Özellikle erkekler ile özdeşleştirilen horozlar birçok örgü üründe tarih boyunca kullanılmıştır. Horozlu lif modelleri sadece bunlardan birisidir. Erkeği çağrıştırdığından dolayı bana göre bu lifleri erkek çeyizlerinde kullanmak daha uygun. Tabi ki hiçbir sınırlama yoktur. Civciv ya da tavuk şeklinde lifler yaparak bu lifleri bir takım haline de getirmek mümkün.

Horozlu lif yapımı açıklamalı

horozlu lif yapımı açıklamalı

Yukarıda görselini görmüş olduğunuz horoz şeklindeki lif modelini yapmak için beyaz, kırmızı, sarı ve siyah pamuklu ipliklere ihtiyacınız var. Liflerde pamuklu iplik kullanmamızın en büyük nedeni vücudumuzu keselerken vücudumuzun zarar görmemesidir. Eğer bu malzemeleri hazırladıysanız lifin yapımına geçebiliriz.

  • Adım 1: 3 zincir çekerek sihirli daire yapın. sihirli daireye 10 tane ikili trabzan yapın, zincirin üst kısmından ilmek kaydırarak 3 -11 ikili trabzan yapın.
  • Adım 2: 3 zincir çekin (bu ikili trabzan sayılacak), aynı ilmeğin üzerine 1 tane ikili trabzan yapın, bir sonraki ve diğer ilmeklerin arasına ikili trabzan yapın, birleştirme yapmadan 22 tane ikili trabzan yaparak dönün.
  • Adım 3: 3 zincir çekin (bu ikili trabzan sayılacak), kalan ara kısmı örmeden 2 tane ikili trabzan yaparak geri dönün, sıra sonuna kadar 1 tane ikili trabzan ve 2 tane ikili trabzan olacak şekilde örgünüze devam edin.
  • Adım 4: 3 zincir çekin (bu ikili trabzan sayılacak), sıra sonuna kadar 1 ikili trabzan, 1 ikili trabzan ve 2 ikili trabzan şeklinde tekrar yaparak sırayı tamamlayacaksınız, birleştirme yapmadan 44 tane ikili trabzan yapmış olacaksınız.
  • Adım 5: 3 zincir çekin, 1 ikili trabzan 2 ikili trabzan 3 ikili trabzan 2 ikili trabzan olacak şekilde sıra sonuna kadar tekrar yaparak sırayı tamamlayın.
  • Adım 6: Şimdi başlangıç kısmından iç kısma doğru yani merkez yönüne ilmek kaydırarak örgü yapın, merkez kısma geldiğinizde 10 zincir çeki, oluşan zinciri merkeze batarak birleştirin. Bu işlem sonrasında sık iğne olacak şekilde merkezden diğer uca doğru örgü yapmaya devam edin.
  • Adım 7: Tığınızı değiştirip daha kalın bir tığ alın, 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 1 ikili trabzan yapıp diğer ilmeğe geçin, 1 ikili trabzan, 6 tane dörtlü trabzan, 1 ikili trabzan yaparak diğer ilmeğe geçin, 1 ikili trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne yaparak diğer ilmeğe geçin. Kaldığınız yerden devam ederek 7 sık iğne yapıp beyaz iplikleri kullanarak yaptığınız örgüyü bitirin.
  • Adım 8: Kırmızı ipliği kullanarak örgünüze baş kısımdaki dördüncü ilmekten başlayın, 1 tekli trabzan, 1 ikili trabzan, 1 tekli trabzan tapıp diğer ilmeğe geçin, 1 tekli trabzan 1 ikili trabzan 1 tekli trabzan yapıp sonraki işleme geçin, 1 tekli trabzan 1 ikili trabzan 1 tekli trabzan yapın, 1 zincir çekin ve sonlandırın. Bu işlem sonrasında horozun ibiği tamamlanmış olacak.
  • Adım 9: baş kısımdan 1 ilmek atlama yaparak sarı ipliliği alın, 3 zincir çekin, 2. Zincire batıp 1 sık iğne yapın, ilmek kaydırarak iki ilmek yapın ve 1 zincir çekerek sonlandırın. Bu işlem sonrasında horozun gagası bitmiş olacak.
  • Adım 10: Bu adımda horozun gözlerini yapacağız. Siyah ipliği alıp başın üst kısmına göze uygun olan yere ilmek atın. Böylelikle horozun gözü tamamlanmış olacak. Daha sonra sarı ve kırmızı iplikleri kullanarak alt ibiği ve lif modelinin dış kısmını yaparak lifi sonlandırın.

Sizlere her ne kadar bu lif modelinin nasıl yapıldığı sözel anlatımlı bir şekilde aktarılmış olsa da video anlatıma ihtiyacı olanlarınız olabilir. Bu yüzden yukarıya horozlu lif modelleri yapılışı ile alakalı videoyu ekledik. Buna rağmen aklınıza takılan kısımlar varsa bunları çekinmeden bizlere sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here