Fırfırlı Bebek Yeleği Yapılışı Robalı ve Kolları Fırfırlı

0
711
Fırfırlı bebek yeleği yapılışı robalı ve kolları fırfırlı
Fırfırlı bebek yeleği yapılışı robalı ve kolları fırfırlı

Kız çocuklar için uygun olan fırfırlı bebek yeleği modeli dışarıdan bakıldığında birçok ayrıntıyı içerisinde barındırıyor olmasından dolayı en beğenilen bebek yeleği modellerinden birisidir. Bugün mağazaların en çok satışını yapmış olduğu bebek yeleği modellerinin fırfırlı bebek yelekleri olduğunu söylememiz mümkündür. Yapılışı deyim yerindeyse sır gibi saklanan fırfırlı bebek yelekleri örgü konusunda uzman olan kişilerin bu bebek yeleklerinin nasıl yapıldığını açıklamasıyla birlikte daha hızlı bir şekilde örülmeye başlandı.

Sizlerin de elinizden örgü işi geliyorsa sayfamızdan fırfırlı bebek yeleği yapılışı ile alakalı ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Şu an elimizde fırfırlı bebek yeleği yapılışı ile alakalı video anlatım bulunmuyor ancak ilerleyen zamanlarda bu bebek yeleğini biz de ördüğümüz zaman videoya alıp videolu anlatımı da sizlere sunacağız. Sizlere şimdilik resimli anlatım olarak bu bebek yeleğinin nasıl yapıldığı anlatılacak.

Robalı Fırfırlı Bebek Yeleği Yapımı Eğitim Videosu

Şerife’nin örgü dünyasın kanalın paylaşılmış olan robalı fırfırlı bebek yeleği yapılışı ile alakalı eğitim videosu, fırfırlı yelekler ile alakalı detaylı bilgi aldığımız videolardandır. Fırfırlı yelekler her zaman hoşumuza giden modellerden olmuştur. Özellikle robalı olan modeller hepsinden daha fazla ilgi görmektedir. Şu sıralar bebek yeleği yapmayı düşünenleriniz varsa, robalı fırfırlı bebek yeleği modelini örmeyi denemelidir.

Fırfırlı yeleklerin nasıl yapıldığını anlatan yeni videoların arayışındayız. Bu videolar elimize geçtikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Fırfırlı Bebek Yeleği Yapılışı Yazılı ve Resimli Açıklamalı

Fırfırlı bebek yeleği yapılışı sırasında tek renkte iplik kullanılmaktadır. Bu bebek yeleklerini kız bebekler için yapacağımızdan dolayı pembe, portakal rengi, krem, sarı ve beyaz renkteki iplikler tercihiniz olabilir. Ayrıca dilerseniz son zamanlarda mor rengi popüler olduğundan dolayı mor renkteki iplikleri de bu bebek yeleğini yapmak için kullanabilirsiniz.

Fırfırlı bebek yeleği yapılışı sözel anlatımlı olarak ele alındığı için sözel anlatımı dikkatli bir şekilde okumaya çalışın. Tüm yapılışı bir seferde okuyup uygulamaya koymaktan ziyade her sırayı okuduktan sonra bu sırayı örmeye çalışın. Bu sayede fırfırlı bebek yeleği modelini daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Yani zorluk çekmemek için sıra sıra bebek yeleği modelinin yapılması daha mantıklı olacaktır. Bu bebek yeleğinin yapmak için üç buçuk numara şişe ihtiyacınız var. Şişi ve iplikleri hazırladıysanız gelin fırfırlı bebek yeleği nasıl yapılır öğrenelim.

Fırfırlı bebek yeleği yapılışı
Fırfırlı bebek yeleği yapılışı

70 ilmek atarak örgümüze başlayalım. Birinci sırada 10 tane haraşo, 50 düz örgü, 10 haraşo yapıp sıra tamamlanıncaya kadar düz örgü yapacağız. Kol kısımlarının hemen altından 3 ilmek eksiltme yapılacak ve 18 haraşo örülecek. Akabinde örgüde yer alan tüm ilmekler 3 haraşo sırası örülecek. Sonraki sıraya gelindiğinde 25 ilmek örüp 14 ilmek kapatılacak. Şişte kalmış olan 25 ilmek örülüp sonraki sırada 4 ilmek daha kapatılacak. Bu işlem sonrasında geriye 21 ilmek kalacak.

Kalan bu 21 ilmeğin 7’si haraşo, 7’si düz ve 7’si haraşo şeklinde kol altına gelinceye kadar örülecek. Burada ön kısım örülmeye başlandı ve diğer omuz kısmı şişte beklemektedir. Kol boyu tamamlandığı zaman 18 haraşo sırası örülüp kolun alt kısmında 3 ilmek arttırılacak. İlgili kısımda bulunan 7 haraşo 10 oldu. Diğer kısım yani ön taraf 7 haraşo olacak şekilde devam etmektedir. Bunları yaptıysanız şimdi örneğin yapımına geçiş yapacağız.

Fırfırlı bebek yeleği yapılışı
Fırfırlı bebek yeleği yapılışı

Birinci sırada 7 haraşoyu örüp 3 düz, 1 dola, 1 düz, 1 dola, 3 düz, 10 haraşo yapacağız. İkinci sırada 7 haraşo, 3 düz, 1 dola, 3 düz, 1 dola, 3 düz, 10 haraşo yapılacak. Üçüncü sırada 7 haraşo, 3 düz, 1 dola, 5 düz, 1 dola, 3 düz, 10 haraşo yapıyoruz. Dördüncü sırada 7 haraşo, 3 düz, 1 dola, 7 düz, 1 dola, 3 düz, 10 haraşo yapılacak. Mevcut model hep aynı nokta referans alınarak 8 defa tekrarlanmaktadır.

Bu işlem sonunda 8 örnek oluşmuş olacak ve örnekleri bitirdiğiniz zaman şişte 88 ilmeğin olması gerekmektedir. Bundan sonra ilmeklerin hepsini alıp ön kısma geçiş yapın. İkinci ön kısımda diğer ön kısım gibi örülecek. İkinci örnekte bir sıra örgü yapıldıktan hemen sonra tüm ilmeklerin haraşo şeklinde 3 haraşo sırası yapılmalıdır. Bu kısmı yaparken toplamda 5 tane düğmeler için ilik kısmını da yapmayı unutmayın. 5 haraşo sırasını elde ettiğiniz zaman fırfırlı örneğin olduğu kısma geçeceksiniz.

Fırfırlı örneği yapmak için 2 ters, 1 düz, 1 dolama, 4 ters, 1 düz, 1 dolama, 4 ters örgü yaparak birinci sırayı tamamlıyoruz. İkinci sıraya geçtiğimiz zaman 2 ters, 2 düz, 1 dolama, 4 ters örgü, 2 düz, 1 dolama, 4 ters örgü yapıyoruz ve ara kısımda bulunan düz örgü sayılı 6 oluncaya kadar ilgili uygulama tekrar edilecek. Sonrasında tüm ilmekler gevşek bir şekilde kapatılacak.

Fırfırlı bebek yeleği yapılışı
Fırfırlı bebek yeleği yapılışı

Şişe 10 ilmek attıktan sonra haraşo şeklinde örün. İlmekleri kapatmadan ilmeklerin aşağıya gelmesini sağlayarak sağ tarafa dikin. Sonrasında aşağıya doğru fırfır kısmına geçiş yapın. İlk örülen ön kısmın ilmekleri şişe alınıp arka kısımla yan kısımda diline bölüm ön parçayla birlikte şişe alınacak. Kenar bandıyla birlikte haraşo şeklinde ön ve arka kısma fırfırlı örnek yapılarak bitirilecek. Sonrasında büyük ön kısım diğer ön kısmın önüne dikilerek model sonlandırılacak. Daha farklı yelekleri de örmek istiyorsanız farklı bebek yelekleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Fırfırlı bebek yeleği yapılışı bu şekildedir. Elbette anlatımı biraz uzun olabilir ancak yapılışının kolay olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden anlatımın uzun olması gözünüzü korkutmasın ve bu fırfırlı bebek yeleği modelini mutlaka yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here