Erkek örgü yelek modelleri yapılışları

0
13642
anlatımlı erkek yelekleri

Örgü erkek yelekleri hem mevsimsel geçişlerde hem de kış mevsiminde erkekler tarafından sıklıkla kullanılan örgü ürünlerdir. Her ne kadar örgü erkek yelekleri popüler hale gelmiş olsa da klasik, şişme, kumaş yelek modelleri de erkekler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. El emeği göz nuru olan ürünler her zaman daha çok tercih edildiğinden dolayı bu makalemizde sizlere örgü erkek yelek modelleri hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca birçok örgü yeleğin yapılışı anlatımlı olarak sizlerle paylaşılacak.

Bayanlar hem erkek çocuklarına hem de eşlerine sıklıkla yelek ördüğü için erkek yelekleri arasına her gün yeni bir model dahil oluyor. Moda erkekler için de önemli olduğundan dolayı kesinlikle eski modelleri seçmeyin. Bir tane örgü yelek öreceksiniz kesinlikle tercihiniz yeni modellerden yana olmalıdır. Bu bağlamda sizlere hem yetişkin erkek yelek modelleri hem de erkek bebek yelek modelleri aktarılacak. Ayrıca yapılışları hakkında da kısmi bilgiler verilecek.

Örgü erkek yelekleri modelleri

Örgü erkek yelek modellerinde sıklıkla düz örgü teknikleri kullanılsa da ajurlu, saç örgüsü gibi örgü modelleri de kullanılmaktadır. Yeni örgü tekniklerinin büyük bölümü daha çok bayanlar için yapılan örgü yeleklerde kullanıldığından dolayı temel düzeyde örgü bilgisi olan bayanlarda örgü erkek yelek modelleri arasında bulunan yelekleri kolaylıkla yapabilir. Erkek yelekleri yapılırken genellikle mavi, lacivert, siyah gibi renkler tercih edilmektedir. Sizler dilerseniz tek renk iplik kullanarak bu yelekleri yapabilirsiniz. Ayrıca çeşitli şeritler yapıp bu şeriflerde daha farklı renkteki iplikleri kullanarak modeli daha cazibeli hale de getirebilirsiniz. Gelin sizler için hazırlamış olduğumuz erkek yelekleri arasında hangi modeller bulunuyor birlikte göz atalım.

Örgü erkek yelek yapılışı anlatımlı

Daha önceden örgü yapmış olan her bayan örgü erkek yelek modelleri arasında bulunan yeleklere baktığı zaman sadece modele bakarak bu yelekleri yapabilir. Erkek yelekleri çok kolay örgü tekniklerinin uygulandığı örgü ürünlerdir. Durum her ne kadar böyle olsa da sizlere öncelikli olarak sözel anlatım şeklinde bir erkek yelek modelinin yapılışını anlatımlı olarak sunacağız.

Arka: yeleğin yapımına arka kısımdan başlıyoruz. 112 ilmek atarak yeleği yapmaya başlayalım. Yaklaşık olarak 6 santimetre 2+2 şeklinde lastik örün. Daha sonra 4 sıra boyunca düz örgü, 4 sıra ters örgü ve dört sıra düz örgü yapın. Bu uygulamayı tekrarlayarak yelek boyunun 42 santimetreye ulaşmasını sağlayın. Kol oyuklarını oluşturmak için yeleğin her iki kısmından 4+3+2+1+1 şeklinde ilmek kesme yapın. Beden boyunu 65 santimetreye ulaştırın. Yakayı oluşturmak için ilmekleri ortalayın ve ortadaki 30 ilmek bir defada omuz kısımlarında kalan 30 ilmek 3 aşama sonrasında kesilerek yeleğin arka kısmını bitirin. Bu uygulamadan sonra yeleğin ön kısmını yapmaya başlayabilirsiniz

Ön: yeleğinin ön kısmında 63 ilmek atarak örgüye başlanmalıdır. Ön kısmın hemen ortasından 3 ilmek tüm beden boyunca haroşa şeklinde örülmelidir. Bunun böyle yapılmasındaki temel neden fermuar kısmının oluşturulmasıdır. Sonrasında kalmış olan 60 ilmek 6 santimetre boyunca 2+2 şeklinde lastik örüldükten sonra ön kısmın ortasından başlanır. 3 ilmek haraşo 12 ilmek düz örgü 3 haraşo ve kalan 45 ilmek 4 sıra boyunca ters 4 sıra boyunca düz bir şekilde örülmektedir. Diğer uygulamamızda olduğu gibi beden boyu 42 santimetreye ulaştığı zaman kol kısımlarının yapılması gerekiyor. Bunun için de 4+3+2+1+1 şeklinde ilmek kesimlerinin yapılması gerekmektedir. Beden boyu 55 santimetreye ulaştığında yaka için ön kısmın hemen ortasından 12+4+3+2+1 şeklinde ilmek kesimi yapılacak. Beden boyu 65 santimetreye ulaştığında omuzda kalan 30 ilmek bir önceki uygulamada olduğu gibi üç aşamada kesilir ve böylece ön kısımda yer alan bir parça bitirilmiş olur. Aynı şekilde ikinci parçayı da yapmanız gerekmektedir.

anlatımlı erkek yelekleri

Kol lastikleri: Omuz kısımlarından parçaların dikimini yaptıktan hemen sonra şişinize 132 ilmek çıkarın. 3 santimetre 2+2 şeklinde lastik örün. Sonrasında ilmekleri bir defada keserek kol lastiklerini oluşturun.

Yaka: Yakanın etrafından şişinize 146 ilmek alın. 6 santimetre 2+2 şeklinde lastik örün. Daha sonrasında ilmekleri bir defada kesin ve yakayı iç kısma kıvırarak dikin. Böylelikle hem yeleğin yakası tamamlanmış olacak hem de örgü erkek yeleği yapılışı bitmiş olacak.

Örgü erkek bebek yelek modelleri yapılışları

Erkek bebekler için sürekli olarak yeterli oranda örgü modeli paylaşılmadığı yönünde yakınmalar olduğundan anlatımlı olarak olmasa da bugün sizlere erkek bebek örgü yelek modelleri hakkında bilgi vererek yakınmaları büyük oranda azaltmaya çalışacağız. Erkek bebek örgü yelek modelleri hazırlanırken kesinlikle kolaya kaçmadık. Özellikle en yeni örgüleri ele almaya çalıştık. Tabi ülkemizde erkekler için gerçekten de yapılan örgü sayısı az olduğu için bir araya getirmiş olduğumuz erkek bebek yelek modellerini yurtdışı üzerinden paylaşım yapan kişilerden temin ettik. Benim için moda aşırı derecede önemli diyorsanız sizlere sunduğumuz örgü erkek bebek yelek modelleri arasında birisini seçerek gönül rahatlığıyla örebilirsiniz çünkü bu yeleklerin tamamı günümüz modasını büyük oranda yansıtıyor. Moda sürekli olarak değişir şeklinde söylemler de olacaktır ancak erkekler için modanın uzun süre değişmediğini söyleyebiliriz. Bayanlar arasında moda neredeyse her yıl değişiyor olsa da erkekler de durumun böyle olmadığını, erkekler için yapılan herhangi bir örgü yeleğin uzun yıllar boyunca popüler olarak kalmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Sizler sunduğumuz örgü erkek yelek modellerinin büyük bölümü tığ işi örgüler sınıfında yer alır. Şiş kullanılarak yapılan erkek bebek yelek sayısı aşırı derecede azdır. Bu yüzden bu yelekleri örmek için kesinlikle tığ işi örgü tekniklerini bilmeniz gerekmektedir. Erkek bebekler için yelek örülecekse özellikle ip renkleri dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Mavi, lacivert, gri, yeşil ve kahverengi öncelikli olarak seçeceğiniz renkler arasında yer almalıdır. Kısacası koyu renklerin erkekler için daha uygun renkler olduğu söylenebilir.

Kız bebekler için yapılan bebek yeleklerinde ponponlar, kalpler gibi can alıcı ek örgüler yer alıyorken erkek yelekleri daha sadece yapıdadır. Bu tarz modelleri sadelikten kurtarmak için yeleklerin üzerine hayvan desenleri ve araba figürleri eklenebilir. Yani erkekler için seçeneklerin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar durum dar bir çerçevede ele alınıyor olsa da erkek bebeklerde üşüyüp hasta olmaktadır ve bu yüzden soğuğa karşı korunmalıdırlar. Bebeğinizi soğuktan korumak için uygun formda bir erkek bebek yeleği örneği arıyorsanız gelin bu yılın ve büyük ihtimalle gelecek yılın modası olacak olan örgü bebek yeleklerine birlikte göz atalım.

Erkek spor yelek modelleri

Yelekleri daha çok gençler giydiğinden dolayı gençler giymiş oldukları yeleklerin spor görünüme sahip olmasını istemektedir. Erkek spor yelek modelleri bu yüzden bir erkeğe örgü yelek yapmak isteyen bayanların tercihleri arasında baş sırada bulunur. Sizler de yapmış olduğunuz bir yelek modeliyle bir erkeği mutlu etmek istiyorsanız kesinlikle tercihinizi spor yeleklerden yana kullanmalısınız. Spor erkek yelekleri arasından bir modeli beğendikten sonra bu yeleği örmeye başlayabilirsiniz.

Erkekler biz bayanlara göre daha fazla örgü yelek giymektedir. Bu yüzden daha az hasta olduklarını düşünüyorum. Biz bayanlar sırf süslenmek uğruna çoğu zaman kendimizi soğuğa karşı koruyamıyoruz. Hal böyle olunca da erkeklere göre daha fazla soğuk algınlığı oluyoruz. Sizler de erkek çocuğunuzun, bebeğinizin ya da kocanızın soğuktan üşüyüp hasta olmasını istemiyorsanız kesinlikle bu yelekler arasında yer alam modellerden birisini örmenizi tavsiye ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here