Derya Baykal Örgü Bebek Şapkası Yapılışları Açıklamalı

0
1750
derya baykal bebek şapkası

Şişle tıpla yapılan bebek şapkalarının büyük kısmı Derya Baykal’ın sunuculuğunu yaptığı Deryalı Günler programında anlatılıyor. Bu da ister istemez Derya Baykal örgü bebek şapkası yapılışları diye yeni bir kategorinin örgü dünyasında yer almasına neden oluyor. Birçoğu bilindik modeller olsa da büyük kitlelere kendisi tarafından ulaştırıldığı için sizlere geçmişten bu güne paylaşılmış olan en güzel örgü bebek şapkaları ve bunların yapılışları ile alakalı açıklamalı bilgiler vereceğiz.

Bebek şapkası örmek istediğimde en yeni modeller kendisi tarafından paylaşıldığı için her zaman Derya Baykal bebek şapkası modellerine ilk olarak bakıyorum. Sizin için modellerin yeni olması ve farklı tasarımları içerisinde barındırması önemliyse kesinlikle sizler de bu şapka modellerini tercih etmelisiniz ve örmek içi çaba göstermelisiniz. Tığ işi şapkalar her zaman şişle yapılan şapkalardan daha güzel görünüyordu ancak yabancı devletlerde yer alan şiş örgü teknikleri de ülkemizde kullanılmaya başlanınca şişle yapılan güzel örgüler de piyasaya çıktı. Bu yüzden dilerseniz şiş örgüsü dilerseniz tığ örgüsü şapkalardan tercihinizi kullanmanızda sakınca yoktur.

Derya Baykal bebek şapkası modelleri

Havalar bir ısınıp bir soğuduğu için bebeklerimizi soğuktan daha iyi korumamız gerekiyor. Bebek şapkaları kesinlikle soğuktan bebeklerimizi korumak için çok önemli. Küresel ısınmanın etkileri ortaya çıktığından beri kışlar daha sert geçmeye başladı. Bu da hem bebeklerin hem de biz yetişkinlerin daha fazla üşümesine neden oluyor. Tedbiri elden bırakmak istemiyorsanız kesinlikle bebeğinize aşağıda yer alan en yeni bebek şapkası örneklerinden birisini örebilirsiniz.

Derya Baykal bebek şapkası yapılışı video anlatımlı

Sürekli düz örgü tekniği uygulanarak yapılan bebek şapkaları eminiz ki birçoğunuzun sıkılmasına neden oldu. Her ne kadar sizlere video anlatımlı olarak vereceğimiz bebek şapkası modelinde uygulanan teknikler zorlanmanıza neden olacak olsa da bu bebek şapkası aşırı derecede güzel. En son Derya Baykal bebek şapkası modelleri arasında gördüğüm bu modeli yapmak isteyenler video anlatımdan yararlanarak bebek şapkasını çok rahat bir şekilde yapabilir.

Derya Baykal bebek şapkası yapımı

Puding şeklinde olan bu bebek şapkasının genişliği 14 santimetreye 28 santimetredir. Ayrıca şapkamızın yüksekliği 14 santimetre olacak. Bu bebek şapkası için gerekli olan malzemeler arasında kahverengi ve krem rengi iplikler, uç kısımdaki meyve için kırmızı ve yeşil iplikler, 4 milimetrelik tığ yer alıyor. Kahverengi ipliklerle 8 sıra boyunca lastik örün. 9. Sıraya gelindiğinde sıra sonuna kadar düz örgü yapın. 10. Sırada sonuncu ilmeğe kadar bir düz bir ters örgü yapacaksınız. Bu şekilde 2 sıra referans alınıp toplamda 8 tekrar yapılacak ve sonrasında krem rengi iplik kullanılmaya başlanacak. 27. Sırada 1 kaydırma yapıp tüm sıra örülecek. 28. Sırada 1 kaydırma yaptıktan sonra ters örgü yapılıp son ilmek düz atılacak.

derya baykal bebek şapkası yapılışı

Motif kısmı için yapılması gerekenler: 1. Sırada (6 düz örgü, 2 düz örgü birlikte) son ilmeğe kadar tekrarla, 1 düz örgü yap. 2. Sıra, 4. sıra, 6.sıra,8. Sıra,10. Sıra ters örgü olarak örülecek. 3. Sırada (5 düz örgü, 2 düz örgü birlikte) son ilmeğe kadar tekrarla, 1 düz örgü yap. 5. Sıra (4 düz örgü, 2 düz örgü birlikte) son ilmeğe kadar tekrarla, 1 düz örgü yap. 7. Sıra (3 düz örgü, 2 düz örgü birlikte) son ilmeğe kadar tekrarla, 1 düz örgü yap. 9. Sırada (2 düz örgü, 2 düz örgü birlikte) son ilmeğe kadar tekrarla, 1 düz örgü yap. 11. Sıra (1 düz örgü, 2 düz örgü birlikte) son ilmeğe kadar tekrarla, 1 düz örgü ör. 12. Sırada 2 düz örgü birlikte yapılıp son ilmeğe kadar tekrarlanacak ve son olarak 1 düz örgü yapılacak. Son olarak ipliğinizi biraz ucundan ip kalacak şekilde kesip ilmekleri kapatın. Böylelikle Derya Baykal bebek şapkasının büyük kısmı tamamlanmış olacak.

Yeşil yaprakların yapılışı: 1. sıranın tamamı düz örgü şeklinde örülecek. 2. Sırada 3 defa ilmeklere batarak örgü yapılacak. 3. sırada hem ön hem de arka kısımda 1 düz örgü yapılacak ve bu uygulama son ilmeğe kadar devam ettirilecek. 4. sırada 1 ilmek atılmayıp, 3 düz örgü yapacaksınız. 5. Sırada 1 ilmek atmayıp, 2 düz örgü yapın. 6. sırada hem ön hem de arka kısımda 1 düz örgü yapılacak ve bu uygulama son ilmeğe kadar devam ettirilecek. 7. sırada 1 ilmek atlanacak, 3 düz örgü yapılacak. 8. sırada 1 ilmek atla, 2 düz örgü yap. 9. Sırada 1 ilmek kaydır, 2 düz örgü birlikte, atlanan ilmeğin üzerine gel. 10. sırada 3 defa ilmeğe batarak örgü yapın. 11. sırada hem ön hem de arka kısımda 1 düz örgü yapılacak ve bu uygulama son ilmeğe kadar devam ettirilecek. 12. sırada 1 ilmek atlayıp 3 düz örgü yap. 13. Sırada 1 ilmek atlayıp 2 düz örgü yap. 14. sırada hem ön hem de arka kısımda 1 düz örgü yapılacak ve bu uygulama son ilmeğe kadar devam ettirilecek. 5. Sırada 1 ilmek atlayıp 3 düz örgü yapılacak. 16. Sırada 1 ilmek atlayıp 2 düz örgü yap. 17. Sırada 1 ilmek kaydır, 2 düz örgü birlikte yap ve kaydırılan ilmeğin üzerine gelerek örgü yaprak yapımını sonlandır.

Çilek motifinin yapılışı: 1 sıra: toplamda 6 ilmek yapılacak ve hem ön hem arka kısmı örülecek. 2. Sırada sıra boyunca ters örgü yapılacak. 3. Sıramızda da tamamen düz örgü yapacağız. 4. Sırada 3 defa 2 ters örgü birlikte yapılacak. Bu işlemler sonrasında çilekler de bitirilmiş olacak. Son olarak yaprakları ve çileği şapkaya dikip Derya Baykal bebek şapkası tamamlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here