Deniz Minaresi Örgü Modeli Yapılışı Anlatımlı

0
599
Deniz minaresi örgü modeli yapılışı anlatımlı
Deniz minaresi örgü modeli yapılışı anlatımlı

Video anlatımlı olarak ele alacağımız deniz minaresi örgü modeli son günlerin popüler örgü modelidir. Bu örgü modeli kullanılarak kazaklar, hırkalar ve yelekler yapılmaktadır. Deniz minaresi örgü modeli kısmi olarak kullanmaya da uygundur. Mesela bir kazak yapacaksanız deniz minaresi örgü modeli tekniğini kol kısımlarına sadece uygulayıp örgünün diğer kısımlarında farklı örgü tekniklerini kullanabilirsiniz.

Deniz minaresi örgü modeline neden bu isminin verildiği ile alakalı bir ilgimiz yoksa ancak modelde yer alan motifleri incelediğimizde modelde yer alan motifler deniz fenerine benzediği için ve uzun yapıda olduğu için modele deniz minaresi denildiğini düşünüyoruz. Ayrıca yapılan anlatımda mavi iplikler kullanıldığından dolayı da denizle özdeşleştirilmiş olabilir.

Deniz minaresi örgü modeli yapılışı biraz uzun sürüyor çünkü model gerçekten de sıkı ilmeklerden meydana geliyor. Bu yüzden kışlık örgü ürünlerde kullanmak için aşırı derecede ideal bir örgü modelidir. İçerisinde deniz geçen modeller ilginizi çekiyorsa ayrıca daha önceden paylaştığımız deniz dalgası örgü modeli makalesine de bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Deniz Minaresi Örgü Modeli Yazılı Anlatım

deniz minaresi örgü modeli

Deniz minaresi örgü modelini uygularken sıkıntıya düşmemeniz için modeli 6+5 ilmek şeklinde kurmalısınız. Model toplamda 8 sıradan oluşuyormuş gibi anlatılsa da model boyunu uzatmak için 1 – 6 sıralar arasındaki uygulamaları tekrarlamanız gerekmektedir.

  • 1. Sıra ön: 1 kenar ilmeği, 5 ters, 1 düz örgü yaparak sıra uygulamasına devam edin ve son kısma geldiğinizde 5 ters ve 1 kenar ilmek yaparak sırayı tamamlayın.
  • 2. Sıra arka: bu sırada ters olanların üstüne ters, düz olanların üstüne düz örgü yaparak sırayı tamamlayacaksınız.
  • 3. Sıra ön: 1 kenar ilmeği, 5 ters, 1 düz örgü olarak sıraya devam edin. Sona geldiğinizde 5 ters ve 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın.
  • 4. Sıra arka: terslerin üstüne ters, düzlerin üstünde düz örgü yaparak sırayı tamamlayın.
  • 5. Sıra ön: 1 kenar ilmeği, 5 ters, 1 düz örgü olarak sıraya devam edin. Sıra sonuna yaklaşınca 5 ters ve 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın.
  • 6. Sıra arka: terslerin üstüne ters, düzlerin üstüne düz örgü yaparak sırayı tamamlayın.
  • 7. Sıra ön: 1 kenar ilmeği, 5 ters örgü yap. Sonraki düz ilmeğin alt sırasına sağ şişinizi batırıp 1 ilmek çekin. İlgili uygulamayı 5 defa yukarıya doğru tekrarlayın ve sağ şişte yer alan düz ilmeği düz olarak örün. Bu uygulamayı sıra sonuna yaklaşana kadar tekrarlayın ve sıra sonuna gelince 5 ters ve 1 kenar ilmeği yaparak sırayı tamamlayın.
  • 8. Sıra arka: 1 kenar ilmeği, 5 düz örgü yap. Ön sıradan alınan ilmekler ve 1 düz ilmek birlikte tersten örülecek. Bunu sıra sonuna kadar tekrarlayın ve sıra sonuna gelince 1 kenar ilmeği yaparak sırayı sonlandırın. 1. Ve 6. Sıra sırasını tekrarlayarak model boyunu uzatabilirsiniz.

Deniz Minaresi Örgü Modeli Yapımı Video Anlatımlı

Deniz minaresi örgü modelini kullanarak çok sayıda örgü ürün yaptım. Model ezberimde olduğu için hiçbir anlatıma tabi olmadan bu örgü modelini yapabiliyorum. Bu da sanırım deniz minaresi örgü modelini ne kadar fazla kullandığımı açık bir şekilde gösteriyor. Deniz minaresi örgü modelini kullanarak yapacak bir örgü ürüne karar veremediyseniz bebek örgüleri bağlantısını kullanarak bir model beğenip bu örgü tekniğini ilgili modeller üzerinde uygulayabilirsiniz.

Anlatımda yer alan modelde mavi renk kullandığından dolayı modelin direkt olarak erkekler için uygun olacağı akıllara gelse de ben bu modeli farklı renkler kullanarak kızlar için de yaptım ayrıca sadece çocuklara değil yetişkinlere de deniz minaresi örgü modelini kullanarak çok sayıda örgü ürün yaptım. Sizler de bu modeli beğendiyseniz model hakkında bilgi almak için gelin birlikte video anlatımı inceleyelim.

Deniz minaresi örgü modeli görüldüğü üzere güzel olduğu kadar yapılışı kolay olması ile dikkatleri çekiyor. Arzu hanıma bu tarz güzel bir anlatımı bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyorum. Örgü dünyasına bu tarz yeni modellerin kazandırılması el işi ürünlerin daha da kıymetli hale gelmesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here