Çocuk Örgü Hırka Modelleri Yapılışı Anlatımlı

769
Çocuk örgü hırka modelleri yapılışı anlatımlı

Sibel Kavaklıoğlu anlatımıyla paylaşılmış olan örgü çocuk hırkası yapımı bu hırka modelinin adeta makine örgüyü kandırmasından dolayı büyük ilgi görmektedir. Derya Baykal’ın derya’nın dünyası programında örgü çocuk hırkası yapımını anlatan Sibel Kavaklıoğlu, bir anda örgü severlerin yakından takip etmeyi istediği isimlerden birisi haline geldi. Hem sözel hem de resimli açıklamalı olarak elimize geçmiş bulunan çocuk hırkasında sözel anlatıma ek olarak resimli açıklamayı incelediğiniz zaman bu bebek hırkasını hiç zorlanmadan rahat bir şekilde yapacaksınız. Sibel Kavaklıoğlu hanımefendinin özellikle çocuk örgüleri konusunda kendisine aşırı derecede yetenekli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca çocuk örgü hırka modelleri yapılışı ile alakalı şablonlar da bulunduğu için bu örgüyü yaparken işleriniz büyük oranda kolaylaşacaktır.

Örgü çocuk hırkası yapımı ile alakalı çok sayıda bilgi paylaşımı yapan örgü sever sayısı bir hayli fazla olsa da yapılan paylaşımlar aşırı derecede basite kaçtığından dolayı bayanlar bu örgüleri yapmak yerine hazır olarak hırka alarak çocuklarına bu hırkaları giydirmektedir. Bu durumun eminiz herkes farkındadır. Bu yüzden her zaman hazır örgülerden daha güzel olduğunu düşündüğümüz örgü modellerine ve anlatımlarına sayfamızda yer veriyoruz. Sibel Kavaklıoğlu tarafından yapımı hakkında bilgi verilen örgü çocuk hırkası da şüphesiz bunlardan birisi olacaktır.

Çocuk hırkası modelleri

Çocuk hırkaları her ne kadar örgü anlatımlı olarak paylaşılıyor olsa da insanlar anlatımı olmasa bile yeni çocuk hırkası modellerini görmek istiyoruz. Rengarenk iplikler ile donatılmış olan çocuk hırkalarına imrenmemek gerçekten de elde değil. Bu hırkalara bakınca insanın tekrardan çocukluk yıllarına dönesi geliyor. Örgü ürünler özellikle biz eski zaman insanlarının çocuklukları ile alakalı yılların büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Çocuğunuz için örgü ürünlerin çocukluk yılları ile alakalı güzel bir anı olmasını istiyorsanız kesinlikle sizler de bu çocuk hırkası modelleri arasında yer alan modelleri çocuklarınız için örmelisiniz. En yeni çocuk hırkası modelleri nelerdir diyorsanız gelin bu hırka modellerine birlikte göz atalım.

Çok sayıda örgü çocuk hırkası olsa da benim sürekli olarak yaptığım bir model var. Çevremdeki kişilerden de bu çocuk hırkası için olumlu yorumlar almamdan dolayı sizlere bu çocuk hırkasını paylaşmak istiyorum.

Örgü çocuk hırka modeli tavsiye
Örgü çocuk hırka modeli tavsiye

Gördüğünüz gibi bu model kapşonlu bir modeldir. Tek renk iplik kullanılarak yapılsa da gayet modern bir görünüme sahip. Özellikle bu hırkayı yapacak olan kişiler düğme seçimine dikkat etmelidir. Düğmeleri uygun seçerseniz başarılı sonuçlar alırsınız.

Örgü çocuk hırkaları anlatımlı

Kızım bu hırkayı beğendiği için torunuma bende bu hırkayı ördüm. Bu hırkayı yaparken tozpembesi rengini tercih ettim. Bu sayede hırkaya daha derin bir kadınsılık katmayı başardım. Düğmelerde de krem rengini kullanınca güzel bir örgü hırka ortaya çıktı. Sizler de beğendiğiniz renkleri kullanarak bu örgü çocuk hırkasını yapabilirsiniz.

çocuk hırkası yapımı

Bu hırkayı yapmak için 400 gram orta kalınlıkta ipe, 6 numaralı şişe ihtiyacınız vardır. Ayrıca en son hırkayı tamamlandıktan sonra hırkaya uygun düğmelere de ihtiyacınız olacaktır. Bu malzemeleri hazırla duysanız 50 ilmek atarak bu hırkanın yapımına yakadan başlayabilirsiniz.

çocuk hırkası yapımı

Daha sonrasında 12 diş haraşo örülmelidir. 2 yan kısımda 10 ilmek artırılarak örgü devam ettirilir. 17 ön 8 kol 12 arka için gerekli ayrımlar yapılır. Artırma işleminin toplamda 18 defa yapılması gerekmektedir. Toplam ilmek sayısını saydığımızda 216 ilmek olduğunu görüyoruz. Kol kısmı için 46 ilmek ayrılmaktadır. 14 santimetreye ulaşınca 8 düz 2 ters saç örgüsü yapılmalıdır. Ön ve arka kısımlar birleştirilerek 6 diş haraşo örülür ve beden de yer alan saç örgü 25 haraşo 2 ters 8 düz şeklinde örülmektedir. Daha sonrasında 28 sıra daha örgü yapılarak örgü çocuk hırkası bitirilmektedir. Sözel anlatımı pekiştirmek adına sayfamızın devamında bulunan resimli anlatımı da incelemeniz mantıklı olacaktır.

çocuk hırkası yapımı

Bu hırkayı yaparken şablon kullanmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bu yüzden aşağıda yer alan çocuk hırka şablonunu da incelemenizi tavsiye ederim.

çocuk hırkası yapımı

Sibel Kavaklıoğlu örgü çocuk hırkası yapımı genel olarak bu şekilde. Sözel anlatıma ek olarak şablonlar verildiğinden dolayı bu bebek hırkası hiç zorlanmadan yapılabilecek nitelikte, modern görünümde olan bir bebek hırkasıdır. Bu bebek hırkası yakadan başlamalı hırkalar sınıfında bulunur. Eğer yakadan başlamalı çocuk hırkası örmek istiyorsanız bu hırkayı tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Erkek çocuk hırkaları yapılışı

Nedenini birçoğumuz bilmesek de çoğu zaman kız çocuklar için daha fazla örgü yapıyoruz ve bu durum da erkekler için bir şeyler örmeye karar verdiğimizde zorlanmamıza neden oluyor. Bu yüzden bu makale içerisinde kesinlikle erkek çocuk hırka modelleri ve yapılışları hakkına bilgilerin yer alması gerektiğine karar verdik.

Bu güne kadar yapılmış anlatımları inceledik ve en detaylı erkek çocuk hırka modeli yapılışıyla alakalı güzel bir video anlatıma ulaştık. Sizler eğer erkek çocuk hırka modeli arıyorsanız kesinlikle bu video anlatımda bulunan hırka modelini yapmalısınız. Hırkayı yapmak kolay olduğu kadar hırkanın güzel bir görüntüsünün olması etkilenmenizi sağlayacaktır. Yetişkinleri de düşündük ve erkek hırka modelleri sayfasında çok sayıda modele yer verdik.

Video anlatım yabancı dildedir. Biz Türk bayanlar gerçekten de video anlatımlı paylaşımlar yapma konusunda yetersiz kalıyoruz. Hal böyle olduğu için bizler de birçok anlatımı yabancı içeriklerden sağlıyoruz. Videoyu dikkatli bir şekilde izlediğiniz zaman yabancı dilde olsa da yapılanları anlayıp sizler de bu erkek çocuk hırkasını örebilirsiniz. Bunu ördünten sonra erkek bebek yelek modelleri makalesini de inceleyin.

Kız çocuk hırkası yapılışları anlatımlı

Yapılışı hakkında bilgi vereceğimiz örgü kız bebek hırkası 1 ila 2 yaşındaki bebekler için uygundur. İlmek sayılarında değişiklikler yaparak bu hırkayı daha küçük ya da daha büyük kişiler için de örebilirsiniz. Bu hırkayı yaparken hem tığ hem de şiş kullanacaksınız. 4,5 numara şiş ve 3,5 numara tığ işinizi görecektir. Öncelikli olarak hırkanın motif kısmının nasıl yapıldığını öğrenelim. Yetilşin bayanları da düşündük ve bayan hırka modelleri sayfasında birçok hırkanın yapılışını anlattık.

örgü kız bebek hırkası yapılışı

Kız çocuk hırkası motif yapılışı: Motifi yapmak için 7 tane zincir çekip birleştirin. Daha sonra 2 numaralı diyagramı referans alarak uygulama yapmaya başlayın. Diyagramın beşinci sırasında hemen sonra çekilen 5 zincirin iç kısmına 2 tırabzan yapın. Daha sonra hemen yanındaki zincire geçin 2 tırabzan, 2 zincir yapın ve hemen yan kısımdaki zincire geçin. Burada aynı yere batıp 2 tırabzan, 2 zincir, 2 tırabzan, zincir yapılır. Bu sıra bitene kadar tekrarlanmalıdır. Bu hırka modelinde toplamda 8 motif yapılmaktadır. Bu yüzden eğer motifi yapmaya başladıysanız 8 tane motif yapmanızı tavsiye ederiz.

Kız çocuk hırkası arka bölüm yapılışı: Hırkanın arka kısmı için yaptığınız motiflerin hemen üst kısmında 71 ilmek ile örgüye başlayın. 2 sıra düz örgü yapın ve sonrasında 2 düz, 3 ilmek birlikte alın, almış olunan ilmeklerin içerisinden 3 ilmek çıkın, 1 düz örgü yaptıktan sonra 1 numaralı diyagramı referans alarak örgünüzü devam edin. Yapmış olduğunuz örgü 13 santimetreye ulaştığı zaman kol için 3+2+1 şeklinde ilmek kesimi yapın. Yaptığınız örgü 25 santimetreye ulaştığı zaman yaka kısmını yapmak adına ilmekleri ortalayın. Orta kısımdaki 25 ilmek bir kerede, sonraki sıra ise kalan 17 ilmek omuz kısmından başlamak koşuluyla üç kerede kesilir. Bu şekilde hırkanın arka kısmı bitirilmiş olur.

Kız çocuk hırkası ön bölüm yapılışı: Hırkanın ön kısmını yapmak için yapılan motiflerin hemen üst kısmından şişe 31 ilmek çıkarın ve sonrasında 1 numaralı diyagramı referans alarak uygulamaya başlayın. Beden kısmını 13 santimetre örün kol kısmı için 3+2+1 şeklinde ilmek kesin. Beden kısmı 19 santimetreye gelince yakayı yapmak adına orta kısımdan 3+2+2+1 şeklinde ilmek kesimi yapın. Beden kısmı 25 santimetreye ulaştığı zaman omuz kısmında kalmış olan 17 ilmek 3 defada kesilerek sonlandırılır ve böylece hırkamızın ön kısmı tamamlanmış olur.

örgü kız bebek hırkası yapılışı

Kız çocuk hırkası kol yapılışı: Tüm bu kısımları bitirdiyseniz şimdi kolları yapmaya başlayabilirsiniz. Kolları 34 ilmek atarak örmeye başlayın. 1 numaralı diyagramda yer alan uygulamaları tatbik edin. Kol uzunluğu 14 santimetreye ulaştığı zaman yan kısımlardan 2 sıra ara vermek koşuluyla 5 defa 1 tane ilmek artışı yapıp 44 ilmeğe ulaşmaya çalışın. Kollar 21 santimetre olduğu zaman yan kısımlardan her sıra için 3+2+5 şeklinde 2 ilmek kesin. Kollar 26 santimetre olunca kalmış olan 14 ilmek bir defada kesilmelidir. Bu şekilde kolun birini tamamlamış olacaksınız. Bu uygulamaları yaparak diğer kolu da örmeniz gerekmektedir. Diğer kolda da tüm örgü teknikleri bu şekilde olacak.

Kollar tamamlandıktan sonra yaka ve kol bordürleri yapılmalıdır. Bu kısımları yapmak için 3 numaralı diyagramı kullanmanız gerekiyor. Sözel anlatımı pekiştirmek için makalede yer alan resimlere ve şablonlara bakmanız işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak. Ben kendim için de bir hırka örmek istiyorum diyorsanız bayan hırka yapılışları sayfasından bu konu hakkında da bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin