Çilek Desenli Lif Örnekleri Nasıl Yapılır?

1108
çilek desenli lif örnekleri nasıl yapılır

Çeyizlik ve gündelik kullanım derken birçoğumuz farkında olmadan çok sayıda örgü lig modeli yapıyoruz. Son zamanlarda çilek desenli lif örnekleri popüler hale geldiği için, çilek desenli lif örnekleri nasıl yapılır konusunu ele almaya karar verdim.

Çilek lif yaprak yapımı ve çilek lif eksiltme yapılışı bu lifleri yaparken en çok zorlanılan kısımlardan. Bu yüzden bu lif bölümlerinin nasıl yapıldığını hem resimli hem de sözel anlatımlı olarak ele almaya çalışacağım. Ayrıca örgü dünyasına yeni dahil olmuş olan çilek desenli lif örnekleri de sizlere verilecek.

Çilek desenli lif örnekleri

Çilek lifin yaprağının yapılışı en çok zorlanacağınız kısımdır. Bu yüzden yaprakları yaparken daha bir özverili olmanız gerekmektedir. Çilek desenli lif örnekleri elbette bunlarla sınırlı değildir. Daha çok sayıda çilek desenli lifin olduğu biliniyor. Kendinizi sınırlamayın ve yeni tasarımlar oluşturmak için bireysel olarak çaba gösterin.

Eğer çilek desenli bir lifi kendiniz tasarlayacaksanız örgünüzde yapacağınız çilek desenlerinin orjinal çileğe ne yaparsanız daha çok benzeyeceğini düşünün. Benzerliği ne kadar iyi yaparsanız yaptığınız örgü tasarımları o kadar güzel olacaktır.

Çilek denildiği zaman akla direkt olarak kırmızı renk gelse de bu lif modelinde kırmızı haricindeki renkleri de kullanabilirsiniz. Ben çilek desenli lif örnekleri nasıl yapılır konusunda bilgi aldıktan sonra eflatun renkte iplikleri kullanarak bu lifi yaptım. Sizlere ön bilgi vermesi için farklı renklerde yapılan aşağıdaki çilek desenli lif örneklerine göz atabilirsiniz.

Çilek şeklinde lif örneği

Hangi lif modelini yaparsanız yapın, fiyatı yüksek olsa bile her zaman özel olarak üretilen lif iplerini tercih edin. Bu lif modelini yapmak elbette diğer liflere göre zor olabilir ancak çeyizimdeki lif modelleri arasında en güzel lifin bu lif modeli olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Çilekli lif modeli yapımı video anlatımlı

Sayfamıza eklenen çilek motifli lif yapılışı incelenecek olursa bu lifin yapılışında kırmızı, yeşil ve su yeşili renklerine sahip olan ipliklerin kullanıldığını görebilirsiniz. Yapacağınız bu lif örneğinde motiflerin güzel görünmesini istiyorsanız mutlaka lif ipi kullanın.

Sizlerinde bildiğiniz gibi lif ipi ile yapılan lif modelleri normal ipliklere oranla daha güzel görünmekte ve motiflerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Her ne kadar fiyatı diğer ipliklere oranla yüksek olsa da mutlaka tercihiniz lif ipi olsun. Bizler sizlere sunmuş olduğumuz çilek desenli lif modelinde çilek motiflerinin aşırı derecede küçük olmasını istedik. Bu sayede daha gerçekçi bir havanın yakalanabileceğini düşünüyoruz.

Lifler her ne kadar banyo içerisinde kullanılıyor olsa da bayanlar sanki bu lifleri herkes görüyormuş gibi düşünür ve bu yüzden ördüğü liflerin güzel olmasını ister. Özellikle banyo lavabonuz ya da klozetiniz misafirleriniz tarafından kullanılıyorsa büyük ihtimalle liflerinizi inceleyeceklerdir. Bu yüzden sizler de banyoda kullanmak için çilek motiflerinin yer aldığı lifleri tercih edebilirsiniz.

Çilek lif modelleri yapılışı resimli anlatımlı

Çilek lif modelleri yapılışı resimli anlatımlı

Sıradan örgü teknikleri kullanılarak yapılan örgü lif modellerinden sıkılan benim gibi bayanlar, şüphesiz yeni tasarım arayışlarındadır. Çok fazla kişide olmamasından dolayı çilekli lif modeli bence bizim gibi düşünenlerin seveceği türden bir modeldir. Eğer bu tarz bir life ihtiyacınız varsa resimli anlatımlı olarak paylaştığımız bu lif örneğini yapmayı kesinlikle deneyin.

Çilek lif modelleri yapılışı resimli anlatımlı

Çilek desenli lif modeli nasıl yapılır uygulamasına 6 tane zincir çekerek başlıyoruz. Daha sonra çektiğimiz bu zincirleri uç kısmından birleştirerek bir halka oluşturalım. Yaptığımız halkanın iç kısmına ikişer tane zincir çekerek toplamda 8 adet fıstık yapalım. Lifte ikinci sıra uygulamasına gelindiği zaman yer alan ikinci boşluğun içerisine 2 adet fıstık yapın. Ara kısımlarda yer alan zincirler sürekli olarak 2 tane olmalıdır.

Sonrasında yer alan boşluklara sıra boyunca üç fıstık yapılması gerekmektedir. Daha sonra aynı boşluklara iki fıstık yapın. Bunun yapılmasındaki temel neden yan kısımlarda arttırma yapabilmektir. Böylelikle üçüncü sıramız tamamlanacak. Bu uygulamayı kavradıysanız lifin büyük kısmında bu uygulamayı yapacağınızı bilmenizi isterim.

Çilek lif modelleri yapılışı resimli anlatımlı

Sonraki sıralarda daha önceki sırada arttırma yapılan kısımlardan arttırma yapmaya devam edeceksiniz. Ortalama olarak 12 ila 13 sıra arttırma yapmanız yeterli olacaktır. İsteyen kişiler daha fazla arttırma yaparak lifin boyunu uzatabilir. Yeterli arttırmayı yaptıysanız bir sıra herhangi bir arttırma yapmadan örgüye devam edin. Sırayı tamamladığınız zaman iki zincir çekip ve sonrasında sık iğne yaparak yan boşluğa geçiş yapın.

Çilek lif modelleri yapılışı resimli anlatımlı

Uygulama yaparken arttırma yaptığımız yerlere gelince iki fıstığı birlikte kapatmak suretiyle eksiltme yapın. Bu eksiltmelerin her iki yan kısımdan da yapılması gerekmektedir. Daha sonra çileğin sapının yani yapraklarının yapımına geçeceğiz. Yeşil olan ipi alın ve 4 zincir çekin. Daha sonra aynı noktaya sık iğne olarak sabitleyin. Bir zincir çekin ve yan boşluğa geçip sık iğne yaparak sabitleyin. Lifin tam orta kısmına gelindiğinde 4 zincir çekin ve sabitleme yapın. Akabinde 15 zincir çekerek örgüye devam edin.

Çilek lif modelleri yapılışı resimli anlatımlı

Dönüş yapın ve sık iğne ile tutturun. Aynı şekilde geriye dönüp zinciri sık iğneyle dolayın. Sıra sonuna kadar kenar oyasına devam edin. Yaprak kısımlarını oluşturmak adına 13 zincir çekin. İkinci zincirden başlayarak 12 tane sık iğne yapın. 2 zincir çektikten sonra sık iğnelerin karşısına on tane sık iğne yapın. İki zincir çekip dönün 10 tane sık iğne yapıp sonrasında 1 tane boşluğa sık iğne yapın.

Çilek lif modelleri yapılışı resimli anlatımlı

2 adet zincir çektikten sonra yer alan boşluğa 1 sık iğne yapın ve sonrasında 10 tane sık iğne yaparak örgüye devam edin. İki zincir çektikten sonra geriye dönün, 11 tane sık iğne sonrasında boşluğa 1 sık iğne yapın. İki zincir çekin boşluğa 9 tane sık iğne yapın. İki zincir çektikten sonra dönüş yapın, 10 sık iğne yaptıktan sonra boşluğa 1 sık iğne yapın. 2 zincir çektikten sonra boşluğa 1 tane sık iğne yapın ve sonrasında 10 sık iğne yaparak örgü çilek desenli lif modeline devam edin. İki zincir çekip dönün, 11 tane sık iğne yaptıktan sonra boşluğa 1 sık iğne yapın ve ipliği koparın. Lifte yer alan yapraklardan toplamda üç tane yapılması gerekmektedir.

Lif modelinde yer alan çiçekler için 6 tane zincir çekip zincirleri uç kısımdan birleştirip halka oluşturun. 4 zincir çekin, ipliği 2 defa doladıktan sonra 3 tane trabzan yapın. 4 zincir çekerek halkayı sabitleyin. Bu uygulamayı tekrarlayıp 3 tane daha yaprak yapın ve böylelikle lif modelindeki çiçeği tamamlayın. Daha sonra yaptığınız yaprakları ve çiçeği lifin üzerine dikerek çilek desenli lif modelini kullanıma hazır hale getirin.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin