Bebek Hırka Modelleri Yapılışı Anlatımlı Baştan Sona

815
Bebek hırka modelleri yapılışı anlatımlı baştan sona

Erkek ve kız bebek hırkası modelleri kışın bebekleri en iyi soğuktan koruyan şeylerdir. Örgü bebek hırkası modelleri özellikle maharetli ellerde yapıldığı zaman gerçekten de çok güzel oluyor. Eminiz ki bizleri takip eden bayanların büyük bölümü bir hayli maharetlidir. Bundan şüphemiz olmadığı için sizlere bebek hırka modelleri yapılışı hakkında bilgi vereceğiz. Anlatımlı bebek hırka modelleri sayesinde artık tüm bebekler kış mevsimini sıcacık bir şekilde geçirecek.

Şişle ve tıpla yapılan bebek hırka modellerinin büyük bölümünde düz örgü teknikleri kullanılıyor. Örgü tamamlandıktan sonra hırkalara çocuksuluk katmak için buna uygun düğmelerin seçimi gerçekten de çok önemli. Ayrıca bebek hırkalarında kurdele arma gibi ürünleri kullanırsanız bunlarda hırkanın daha sevimli olmasını sağlayacaktır. Yeni doğan bebekler özellikle aşırı derecede üşümektedir. Bunun için de yeni doğan bebeklerin soğuktan daha iyi muhafaza edilmesi gerekiyor. O yüzden gelin vakit kaybetmeden hangi modelleri bir araya getirdiğimize göz atalım.

Bebek hırka modelleri

Bebekleri soğuktan koruyan en önemli örgü ürünler arasında bebek hırka modelleri yer almaktadır. Örgü ürünlerde moda her yıl değiştiğinden dolayı örgü bebek hırka modelleri de büyük değişime uğramaktadır. Bu yüzden sizlere bu yılın modası olarak kabul edilen örgü bebek hırka modelleri aktarılacaktır. Bebek hırka örnekleri bölgeden bölgeye göre değişiklik göstermektedir çünkü örgü konusunda maharetli olan bayanlar yapmış olduğu örgüleri paylaşmayıp sadece bölgelerinde kalmasını isteyebiliyor. Bu da bazı örgü bebek hırka örneklerinin sadece belirli bir bölgeye has olarak kalmaya devam etmesine neden olmaktadır. Bizler elimizden geldiğince çok az sayıda kişide bulunan ve günün modası olarak kabul edilen örgü bebek hırka modellerini sizler için bu makalemizde bir araya getirmiş bulunuyoruz.

Bebek hırkaları arasından ben bir model beğendim ve bu modeli sizin de beğeneceğinizi düşündüm. Sade bir model olmasına rağmen bu bebek hırkası gönlümü fethetmeyi başardı. Eminim sizler de bu bebek hırkasını beğeneceksiniz.

Örgü bebek hırkası modeli tavsiye
Örgü bebek hırkası modeli tavsiye

Sizlere tavsiye niteliğinde paylaştığım bebek hırkası modeli üzerinde oynamalar yapmaya uygundur. Mesela sizler çiçek motifi yerine daha farklı motifleri kullanarak ya da farklı düğmeleri dikerek, hırkanın daha farklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Daha farklı modeller için yakadan başlamalı bebek hırkası sayfasına da göz atabilirsiniz.

Kısa kollu bebek hırkası nasıl örülür video anlatımlı

Bebek hırkası dediğimizde birçoğumuzun aklına uzun kollu hırkalar gelse de bebekler için yapılan kısa kollu hırkalar da mükemmel. Elimize yapılışı ile alakalı bilgi verilen çok güzel bir kısa kollu bebek hırkası geçince sizlere bunu sunmak istedik. Video Türkçe anlatımlı olduğu için eminiz ki herkes bu bebek hırkası modelini rahatlıkla yapacaktır.

Bu bebek hırkasını yaparken özellikle kol kısımlarında farklı bir teknik uygulandığı için zorlanabilirsiniz. Bu bilgiyi almış olduğunuzdan dolayı kol bölümünün yapılışına ayrı bir şekilde dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Eğer yelek modellerini hırkaya dönüştürmek isterseniz bebek yelek modelleri anlatımlı sayfasından destek alabilirsiniz.

Cepli yakalı örgü bebek hırkası açıklamalı

Cepli yakalı örgü bebek hırkası anlatımlı olarak elime geçtiği zaman bende bu bebek hırkası yaptım. Kesinlikle güzel bir hırka modeli olduğunu söyleyebilirim. Hırkayı yapmak için gerekli olan malzemeleriniz hazırsa hırkanın yapımına hırkanın arka kısmından başlayabilirsiniz.

cepli yakalı bebek hırkası

Arka: Hırkanın arka kısmı 70 ilmek ile başlanmaktadır. Yaklaşık olarak 5 santimetre civarında 1+1 olmak üzere lastik örülmesi gerekiyor. Beden boyunu 17 santimetre yapmanız yeterli olacaktır. Kolları oluşturmak için yan kısımlarda 3+2+1 ilmek kesimi yapılmalıdır. Daha sonrasında 16 santimetre örgü yapılır ve kalan ilmeklerin tamamı tek seferde kesilir. Böylelikle hırkanın arka kısmı bitirilmiş olur.

Ön: Hırkanın ön kısmına 35 ilmek atarak başlanmaktadır. 5 santim boyunca 1+1 şeklinde lastik öreceksiniz. Lastik ördükten sonra örgünüze düz örgü tekniğini kullanarak devam edin. 17 santimetre örgü yapıldıktan sonra kol oyuklarını oluşturmak için 3+2+1 şeklinde ilmek kesimi yapın. Sonra 8 santimetre düz örgü yapın. 5+3+2+2+1 şeklinde ilmek kesimi yaparak omuz kısmındaki ilmekleri tek seferde kesip örgünüzü sonlandırın. Bu ön kısmın sadece bir parçası için yapılması gerekenlerdir. Diğer parçayı da aynı uygulamaları yaparak yapmanız gerekmektedir. Ön kısımda bulunan bant için 50 ilmek toplama yapın. 5 santimetre 1+1 lastik örerek örgünüzü tamamlayın. Bunları yaptıktan hemen sonra kol kısmını örmeye başlayabilirsiniz.

Kol: Omuzların dikimi yapıldıktan sonra kol etrafı referans alınarak şişe toplamda 60 ilmek toplanmalıdır. Yaklaşık olarak 20 santimetre kol kısmının örgüsü yapılmalıdır. Şeritlere geldiğiniz zaman iplik renklerini değiştirerek örgünüze devam edin. Sonrasında bilek kısımları için 5 santimetre 1+1 şeklinde lastik örerek kıl kısmını sonlandırın. Bu sadece 1 adet kolun yapımıydı. Aynı uygulamayı tekrarlayarak diğer kolu da örebilirsiniz.

Yaka-Cep: Yaka ve cep kısımlarının yapımına geçecek olursak öncelikli olarak cep kısmının nasıl yapıldığını anlatmak istiyoruz. Cep kısmına toplamda 20 ilmek atarak başlanır. 20 sıra boyunca örgüye devam edilir. Şeritlerin olmasının istendiği kısımlarda ip renginin değiştirilmesi gerekmektedir. Bunu kendi tercihlerinize göre yapabilirsiniz. Bu uygulamayı yaptıktan sonra cebin üst kısmını yapmak için 5 santimetre 1+1 şeklinde lastik örmeniz gerekmektedir. Bu işlem sonrasında cep tamamlanmış olacak. Yaka kısmı için yaka kısmının etrafından şişe toplamda 65 ilmek alın ve 7 santimetre 1+1 şeklinde örgü yapın. Bu uygulama ile yaka kısmı da tamamlanmış olacak.

Altıgen motiften bebek hırkası yapılışı resimli anlatımlı

Bu hırka modelinde ilmekler 6’nın katı olacak şekilde yapılmaktadır. Hırkayı yaparken en çok hata bu kısımda yapılıyor. Bu yüzden ilmeklerin sürekli olarak 6’nın katları olmasına özen gösterin. Bu modelde toplamda iki tane altıgen motif katlanarak modeli oluşturmaktadır.

altıgen bebek hırkası yapılışı

6 zincir çekerek örgüye başlanır. Çekilen bu zincirle halka oluşturulur. Sonra 3 zincir çekip hemen yan kısmına 2 tırabzan yapılmaktadır. Bundan hemen sonra 2 zincir çekin ve 3 tane tırabzan yapın. Bu uygulama 6 yuva elde edilinceye kadar yapılmalıdır. 6 yuva yapıldıktan sonra 3 zincir çekilir, 2 tırabzan yapılır. Yuvaların iç kısmına 2 tırabzan, 2 zincir ve 2 tırabzan yapılacak. Örgüye daha önceden yapmış olduğunuz tırabzanların üzerine tırabzan yaparak devam edin. Bu uygulama sonra sıralarda da yapılacak. Toplamda ilgili uygulamanın 11 defa tekrarlanması gerekiyor. Hırkada istenilen uzunluk yakalayıncaya kadar bu uygulamaların yapılması gerekmektedir.

Yukarıdaki anlatımı referans alarak toplamda 2 adet parça yapmanız gerekmektedir. Daha sonra bu parçaları katlayıp birleştireceksiniz ve hırkanız bu sayede büyük ölçüde tamamlanmış olacak. Altıgen motiften hırka yapılışı sizlere sözel anlatımlı olarak aktarıldı. Modelin gözünüzde canlanması için hazırlamış olduğumuz resimli anlatıma da göz atarak altıgen motiften hırka yapılışı hakkındaki detaylı bilgilere ulaşın

Örgü bebek hırkası yapılışı video anlatımlı

Bebek hırkalarının nasıl yapıldığı ile alakalı videolar bulmak gerçekten de çok zor. Bu yüzden bir örgü bebek hırkası modelinin nasıl yapıldığı ile alakalı video anlatım elimize geçince bunu sizlere sunmak istedik. Aşağıda yer alan videodan bebek hırkasının nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Örgü bebek hırkası modelleri ve yapılışları sizlere ayrı başlık altında sunuldu. İlerleyen günlerde yapılışları ile alakalı yeni bebek hırkası modelleri hakkında bilgiler elimize geçecek olursa bu hırkalar ile alakalı bilgileri de sizlere aktaracağız. Örgü bebek hırkası yapılışı sırasında farklı yani herkes tarafından bilinmeyen bir örgü tekniği kullanılacak olursa bu örgü tekniklerinin nasıl uygulandığını dilimiz döndüğünce sizlere anlatmaya çalışacağız.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin