Bal peteği örgü modeli yapılışı
Bal peteği örgü modeli yapılışı

Örgü üzerinde yer alan desenlerin arılar tarafından yapılan bal peteğini andırıyor olmasından dolayı bu örgü modeline bal peteği örgü modeli denilmiştir. Yapılışı hakkında Türkçe anlatımlı olarak sizlere bilgi verilecek olan bu örgü modeli yeleklerde, hırkalarda ve kazaklarda kullanmak için idealdir. Bal peteği örgü modeli yapılışı tüm detayları ile ele alındığı için bu örgü modelini hiç zorlanmadan yapacağınızı düşünüyoruz. Bal peteği örgü modelinde sadece tek renkte iplik kullanılmaktadır.

Tek renkte iplik kullanılıyor olmasına rağmen model üzerindeki desenler net bir şekilde görülebiliyor. Bugüne kadar sizlere başka hiçbir yerde olmayan örgü modellerini atardık. Şüphesiz bal peteği örgü modeli de bunlardan birisidir. Çevrenizde yer alan kişilerden görmüş olduğunuz bu modelin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız gelin video anlatımlı olarak ele alınan bu örgü modelinin yapılışı hakkında bilgiler alalım.

5 numara şiş kullanılarak yapılan bal peteği örgü modeli 2 ilmek ve katları şeklinde örülmektedir. Örgünün üzerindeki deliklerin daha fazla olmasını istiyorsanız daha kalın şişleri eğer sıkı bir örgüye sahip olmak istiyorsanız daha ince şişleri kullanarak bu örgü modelini yapabilirsiniz. Bal peteği örgü modeline dışarıdan baktığınızda örgü modelinin zor olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu örgü modelini yapmaya başladığınızda gerçekten de yapılışının oldukça basit olduğunu göreceksiniz.

Bal Peteği Örgü Modeli Yapılışı

Bal peteği örgü modeli
Bal peteği örgü modeli

Modeldeki kenar ilmekleri yaptıktan sonra 2 ilmeği şişi kullanarak sağ kısma çaprazlayın. Çaprazladığınız ilmekleri sol şişe alıp düz örgü olarak örün. Yandaki 2 ilmeği sol şiş yardımıyla sola doğru çaprazlayın.

Daha sonra sol şişe alıp düz örgü yapın. Modelin tamamında arka sıralar ter örgü olarak yapılır. İkinci sırada ve sonraki sıralarda birinci sırada sağa doğru çaprazlanan ilmekleri sola, sola çaprazlananları da sağa çaprazlayacaksınız. Böylelikle modele ismini veren bal peteklerini oluşturacaksınız. Bu örgü modelini beğendiyseniz haroşa yapraklar örgü modelini de inceleyin.

Bal Peteği Örgü Modeli Yapılışı Video Anlatım

Yapılışı ile alakalı bilgiye ilk olarak arzu hanım’ın yapmış olduğu paylaşımlardan ulaştığım bal peteği örgü modelini kullanarak bir kaç tane yelek yaptım. Yaptığım örgü ürünler başarılı oldu. Örgüyü daha önceden denemiş birisi olduğum için sizlere kesinlikle bu örgü modelini kullanarak kazak, hırka, süveter gibi ürünleri örmenizi tavsiye ediyorum. Yüzde yüz pamuk olan ipliklerinizi ve örgü yapmak için gerekli olan şişinizi hazırladıysanız modelin uygulamasına geçebiliriz.

Bal peteği örgü modeli hakkında resimli anlatımlı olarak bilgiler vermemizi isteyen kişi sayısı çok fazla. Modeli resimli anlatımdan öğrenmek zor olduğu için yazılı ve videolu anlatım yaptık. Bu yüzden detaylı bir araştırma yaptıktan sonra güzel bir video anlatıma ulaştım ve bunları sizlere sundum. Eğer zaman içerisinde anlatımının daha iyi olduğunu düşündüğüm video içerikler ya da resimli içerikler elime ulaşacak olursa bunları da sizlerle paylaşacağım. Bal peteği örgü modeli ayrıca daha farklı örgü modelleri ile bir arada kullanılabilir. Mesela bir kazak yapacaksınız kollarını saç örgüsü gövde kısmını ise bal peteği örgü modeli kullanabilirsiniz. Tercih tamamen sizlere kalmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here