Baklava Örneği Nasıl Yapılır?

0
514
Baklava örneği nasıl yapılır

Baklava örneği, Türk örgü kültüründe baklava desenlerinin büyük ilgi görüyor olmasından dolayı sevilen bir model olduğunu söylememiz mümkün. Ben örgü yapmaya başladığım yıllarda düz örgü modelinden sonra ilk olarak baklava örneğini yapmıştım. Bu örnek sayesinde başarılı bir şekilde çok sayıda örgü giyecek yaptığımı söyleyebilirim. Birçoğunuz örgüye yeni ilgi duymaya başladığı için baklava örneği nasıl yapılır konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Baklava örneği nasıl yapılır konusu sözel, resimli ve videolu anlatımlı olarak ele alındı. Mevcut modelin tüm detaylarına değinilmeye çalışıldı. Bu model dışında da baklava desenlerinin yer aldığı bir örneği yapmak isterseniz ajurlu baklava dilimi örneği sayfasında modeli inceleyebilirsiniz. Baklava dilimleri oluşturmaktan keyiz alırsanız baklava dilimli lif yapılışı sayfasındaki uygulama da sizlere uygun olabilir.

Baklava örneği yapılışı anlatımlı

Bu örgü örneğinin yapımına 6 tane ters örgü yaparak başlıyoruz. Sonrasında 8 düz örgü yaparak modelin ilk sırasını tamamlayın. Örgümüzün ters yüzünde yapmış olduğumuz 6 tane ters örgüyü düz bir şekilde örü. Yapılan 8 ilmeği de ters olarak öreceksiniz. 6 tane olan ters ilmeğin 3 ilmeği sağ kısımda çaprazlanacak.

3 ilmeği sağ kısma alırken 1 ilmeğin iç taraftan alınması gerekmektedir. Diğer 3 ilmek sol kısımda çaprazlanacak. Bu uygulama referans alınarak ara kısımda yer alan ilmekler 8 ilmek oluncaya kadar baklava açılır. Yapılan bu uygulama sonrasında uygulamaların tam tersi yapılarak ilmekler içe doğru kaydırılır ve 3’er ilmekler yan yana geldiği zaman kapatma yapılır. Tepe kısımda 6 tane ters örgü yapılır. Yapılan bu uygulama sonrasında baklava örneği yapılışı tamamlanmış olur.

Baklava örneği yapılışı resimli anlatımlı

Bu örgü modelinin nasıl yapıldığını daha iyi anlamak için kesinlikle resimli anlatımlar da sizlere büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ayrıca sizlere baklava örneği yapılışı ile alakalı video anlatım da sunacağız.

Baklava örneği yapılışı

Baklava örneği yapımı video açıklamalı

Sözel ve resimli anlatıma rağmen bu örneğin uygulamasında sıkıntılar çekiyorsanız bBu örgü modelinin yapımı video açıklamalı olarak sizlere sunulmuş durumda. Video anlatım Türkçe olduğu için bu örneği zorluk çekmeden öğrenebileceğinizi düşünüyorum.

Baklava örneği yapımı sizlere en ince ayrıntısına kadar aktarılmış durumda. Bu güzel örgü modeli kazaklarda, berelerde ve yeleklerde kullanılmaya uygundur. Baklava dilimli örgü battaniye kesinlikle sizlere ilham kaynağı olabilir. Kışlık ürün hazırlığında olan herkese bu örgü modelinin uygun olmasını dileriz. Bu örgü modelini diğer modellerden ayıran en önemli özellik, uygulama sırasında yapan kişiyi hiç sıkmamasıdır. Kesinlike bu uygulama sırasında keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here