Ajurlu Delikli Yelek Örneklerinin Anlatımı

0
3621
Ajurlu delikli yelek örneklerinin anlatımı

Modelde çok sayıda deliklerin yer aldığı, kimi bayanların delikli yelek modelleri olarak nitelendirmiş olduğu ajurlu delikli yelek örneklerinin görünüşleri güzel olmasından dolayı en çok sevilen örgü yelekler arasında yer almaktadır. Ajurlu yelek modelleri emin olun birçok yelek modeline göre yapımı daha zordur. Bu yüzden özel bir maharet gerektirdikleri söylenebilir. Ajurlu bayan yelek örnekleri ilgi gördüğü gibi ajurlu bebek yelekleri de ilgi görmektedir. Bu yelekleri sadece modele bakarak yapmak zordur. Bu yüzden ajurlu bayan yeleği yapılışı hakkında bilgi verileceği gibi ajurlu bebek yeleği modelleri yapılışı anlatımlı olarak ele alınacak. Açıklamalı oldukları için hepiniz bu yelekleri rahat bir şekilde yapabileceksiniz.

Delikli ajurlu yelek modelleri dışarıdan bakıldığı zaman tığ işi örgü teknikleri kullanılarak yapılmış izlenimi veriyor olsa da bu yeleklerin şişlerle yapıldığını bilmenizi isteriz. Böyle düşünülmesindeki en büyük neden bu yeleklerin güzel görünüme sahip olmasıdır. Sürekli olarak şişlerle düz örgü tekniği kullanarak yelek yapmaktan sıkıldıysanız ajurlu yelekler ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Aklında Kalsın: Eğer ajurlu delikli yelek yapma niyetiniz varsa bu yeleklerin yazlık ve kışlık olarak kategorilendirildiğini bilmelisiniz. Üzerindeki delikler büyük olan yelekler yazlık, küçük olanlar ise genel olarak kışın giymek için örülür.

Ajurlu yelek modelleri

Ajurlu delikli yelek modelleri farklı örgü teknikleriyle bir arada kullanmaya uygun olduğu için çok farklı sayıda ajurlu yelek modeli bulunmaktadır. Mesela bu yeleklerde fıstık motifleri sıklıkla kullanılıyor. Bayanlar tarafından beğenilen yeleklerin büyük bölümü bu yüzden ajurlu fıstıklı yelek modellerdir.

Üzerlerinde delikler olsa da kalın iplikler kullanılarak yapıldıklarından dolayı sizi soğuktan iyi bir şekilde koruyacaktır. Üzerinde yer alan delikler kesinlikle yanılmanıza neden olmasın çünkü bu yelek modelleri sayesinde kış mevsimini sıcak bir şekilde geçirebilirsiniz.

Ajurlu delikli yelek örnekleri arasında çok sayıda model olsa da benim favorim olan modeller de var. Bu yüzden genellikle yelek yaparken bu tarz modelleri tercih ediyorum. Model belirlerken sıkıntı yaşayanlarınız olabileceği için size sevdiğim modelleri de sunmak istiyorum.

Ajurlu delikli yelek tavsiye
Ajurlu delikli yelek tavsiye

Gördüğünüz gibi bu yelek modeli diğer ajurlu delikli yelek modellerine göre daha güzel ve yapılışı daha kolay. Ben sadelikten yana olduğum kadar modern görünümü de severim. Sizler de benimle aynı fikirdeyseniz bu yeleğin örneğini çıkarmaya başlayın.

Anlatımlı ajurlu yelekler

Daha önceden hiçbir örgü üründe ajurları kullanmadıysanız bu örgü tekniğini kullanarak yelek yapmanız aşırı derecede zordur. Bu yüzden sizlere ajurlu yelekler anlatımlı bir şekilde sunulacak. Açıklamalı olarak bilgi verilen bu yeleklerdeki tüm aşamaları dikkatli bir şekilde inceleyip uygulamaya koyduktan sonra bir hataya düşmeden bu yelek modellerini yapıp kullanabilirsiniz.

Bu anlatımımızda sizlere ajurlu fıstıklı bir bayan yelek modelinin nasıl yapıldığı ile alakalı bilgi verdik. Sizler de video anlatım içerisinde yer alan bilgileri uygulayarak bu yelek modelini yapabilirsiniz. Bu model minimalist bir modeldir ve uzun yıllardan beri yapılmaktadır. Eski örgülerimizi çağtıştıran bir şeyle ryapmak isterseniz kesinlikle tercihinizi bu yelekten yana kullanın.

Ajurlu bebek yelek modelleri

Ajurlu delikli yelek modelleri yetişkinler için yapıldığı gibi bebekler için de yapılmaktadır. En güzel şişle yapılan bebek yeleklerinin neredeyse tamamı üzerinde çeşitli delikler bulunan ajurlu yeleklerdir. Ajurlu bebek yelek modelleri arasına her gün yeni bir model eklendiği için sizlere en son çıktığını düşündüğümüz bebek yelekleri aktarılacak. Sizler de farklı örgü modelleri ile bir kombinasyon oluşturup daha farklı delikli bebek yeleği yapabilirsiniz. Her zaman cesur olun ve yeni şeyler denemeye çekinmeyin. Bu sayede çok farklı ve kimsede olmayan örgü ürünlere sahip olabilirsiniz. Anlatımlı bebek yelekleri sayfasından daha farklı bebek yeleklerine de ulaşabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi modeller arasından bir model belirlemekte zorlananlarınız olacak. Bu yüzden sizlere tavsiye niteliğinde severek yaptığım bir ajurlu delikli bebek yeleği örneğini vereceğim.

Ajurlu bebek yeleği yapılışı anlatımlı

Sizlere ajurlu bebek yelekleri sunulmuş olsa da eminiz ki içinizde yer alan bazı kişiler bu yeleklere bakarak örnek çıkaramadı. Şevkinizi kırmamak için ajurlu bebek yeleği yapılışı anlatımlı olarak ele alınacak. Her zaman olduğu gibi tercihimizi video anlatımdan yana kullandık. Yelekte uygulanan genel tekniği kavradıktan sonra daha önceden yapamadığınız yelek modellerini de yapmaya çalışın. Tekniği öğrendiğiniz için eminiz ki diğer yelek modellerini de anlatıma gereksinim duymadan yapabileceksiniz. Bu yeleklerde genellikle tek renk iplik kullanılıyor. Özellikle beyaz ve siyah renkteki ipliklerin tercihleriniz arasında olmasını tavsiye ederiz.

Bayan ajurlu delikli yelek örnekleri

Çeyizlik yelekler incelendiği zaman bayan yeleklerinin çoğunun ajurlu olduğu görülür. Çeyizinizde bayan yelek eksiğiniz varsa bayan ajurlu yelek örnekleri yapabileceğiniz örneklerdendir. Bu yüzden bir örneği beğenip örmeye başlayabilirsiniz. Biz bayanlar gün geçtikçe hazıra daha fazla alıştığımız için örgülerden uzaklaşır hale geldik ve en basit örgüleri bile hazır olarak almaya başladık. Bunun boşa para harcamaktan başka bir şey olmadığını düşünüyorum ve her bayanın kendi örgü yeleğini örmesi gerektiğine inanıyorum.

Elbette herkes örgü konusunda maharetli değildir ancak çok sayıda bayan örgü yapmaktan uzaklaştığı için bunu bir sitem olarak kabul edebilirsiniz. Sizlere hiç değilse ilham verebilmek için bu yılın modası olan bayan ajurlu yelek örnekleri verilecek. Bayan yelek örnekleri sayfasından daha farklı bayan yelekleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Ajurlu yelekler yüzdesel olarak ele alınacak olursa bu yeleklerin %90’lık kısmının bayanlar için yapıldığını, nu yüzden örgü dünyasında çok sayıda modelin olduğunu söyleyebiliriz. Hal böyle olunca model belirlemekte de zorlanıyoruz. Sizler de model karmaşasına girdiyseniz size tavsiye olarak vereceğim yelek modeline göz atın.

Ajurlu delikli bayan yeleği tavsiye
Ajurlu delikli bayan yeleği tavsiye

Ajurlu salaş bayan yeleği yapılışı resimli açıklamalı

Ajurlu salaş bayan yeleği yapılışı

Yaz mevsiminin serin akşamlarında yelek giydiğim zaman bile terlediğim oluyor. Bu yüzden tercihimi her zaman salaş yeleklerden yana kullanıyorum. Elime yeni geçen bir tane ajurlu salaş bayan yeleğinin yapılışı var. Sizlerin de bu modeli beğeneceğini düşündüğüm için resimli ve açıklamalı olarak yeleğin yapımı hakkında bilgiler vereceğim.

Bu yeleği yapmak için gerekli olan malzemeler arasında 3 çile ip ve 5 numara şiş yer alıyor. Geriye sadece maharetlerinizi göstermek kalıyor. Yeleğimizin yapımına arka kısmından başlayacağınız ve bu kısım bittiğinde diğer kısımların yapılmasına geçeceğiz.

Salaş ajurlu bayan yeleğinin arkasının yapılışı

Yeleğin arka kısmında birbirinden farklı olan 2 adet ajurlu örnek var. Bu yüzden sizlere birinci ve ikinci olmak üzere ajurların nasıl yapıldığını anlayacağız. Ben arka kısmının yapımına 68 ilmekle başladım. Daha sonra 3 diş haraşo örgüyle devam ettim. Zaten bu uygulamaların sonrasın ajurların yapımı başlıyor. Dilerseniz hep birlikte ajurların nasıl yapıldığını öğrenelim.

Birinci ajurun yapılışı: 10 adet düz örgü yapılacak ve son 2 ilmek birlikte örülecek. 1 arttırma, 2 düz örgü, 1 arttırma, 21 düz örgü yapılacak ve baştakiyle sonraki iki ilmek birlikte örülerek kesilecek. Bu uygulama sonrasında 1 arttırma, 2 düz örgü, 1 arttırma, 21 düz örgü yapılıp baştakiyle sondaki iki ilmek birlikte örülüp kesiliyor. 2 düz örgü, 1 artırma, 10 düz örgü yapılacak. Başta yer alan iki düz ilmeğin birlikte örülmesi gerekmektedir.

Birinci ajurun yapılışı

İkinci ajurun yapılışı: 8 düz örgü yapılacak ve bu düz örgüler yapılırken baş ve son kısımda bulunan 2 ilmek birlikte örülüp kesilecek. Sonrasında 1 artırma, 1 düz örgü, 1 artırma, 8 düz örgü yapılacak. 8 düz örgü yapılırken baş ve son kısımda bulunan 2 ilmeğin birlikte örülüp kesilmesi gerekiyor. Daha sonrasında koltuk kesimi yapılarak örgüye devam edilecek.

ikinci ajurun yapılışı

Salaş ajurlu bayan yeleğinin ön kısmının yapımına geçebiliriz.

Ajurlu yeleğin önünün yapılışı

Yeleğimizin ön kısmına 97 ilmek atarak başlıyoruz. Sonrasında 3 ters örgü örerek örgümüzü oluşturmaya devam ediyor. Örneği yaparken kesme ve arttırma işlemlerini sıraların tersinde yapacaksınız. Koltuk kısmına geldiğiniz zaman 1’er ilmek keserek koltuğu oymanız gerekmektedir. Toplamda 25 ilmek yapıldıktan sonra kesmeye başlanması yeterli olacaktır. Sizlerin kullanacağı şişler ve iplikler farklı olacağından dolayı sizler koltuk kesimlerini ideal boyuta ulaştığınızı düşündüğünüz zaman yapabilirsiniz. Böylelikle yeleğimizin ön kısmının bir tanesi tamamlanacak. Aynı uygulamalarla diğer bölümü de yapacaksınız ve sonrasında tüm parçaları birleştireceksiniz. Böylelikle ajurlu delikli bayan eleği kullanıma hazır hale gelecektir.

Derya Baykal ajurlu örgü modelleri

Neredeyse örgü ile alakalı her konuda paylaşım yapan Derya Baykal ajurlu yelekler ile ilgili de paylaşım yapıyor. Bu yüzden sizlere Derya Baykal ajurlu örgü modelleri aktarılıyor. Mesela bu anlatımda sizlere çok az sayıda kişi tarafından bilinen geçmeli ajur örgü modeli anlatılacak. Bu geçmeli ajur örgü modeli yeleklerde de rahatlıkla kullanılabilir. Video anlatım gerçekten de çok detaylı. Kesinlikle yelek örmeyi düşünüyorsanız geçmeli ajur örgü modelini kullanarak bir yelek örmenizi tavsiye ederiz. Kendisi tarafından yapılan daha farklı paylaşımlar da olsa da bu modeli çok beğendik ve sizlere sunduk.

Basit ajur nasıl yapılır?

Bazı ajur modelleri aşırı derecede zordur. Bu yüzden sizlere basit ajur nasıl yapılır konusunda da bilgi vermek istiyoruz. Yapılışı anlatımlı olarak ele alınan bu ajur modeli toplamda 3 adımda ortaya çıkmaktadır. Mevcut örnek 8 ilmek ve katlarından oluşmaktadır. Modeli yapmak için öncelikle kenar ilmeğini yapın. Daha sonra 1 düz, 1 dolama, sıradaki ilmeği örmeden al, sonraki ilmeği örüp örmeden alınan ilmeği üzerinden geçirin. Bu uygulama sonrasında 3 tane düz örgü yapın. Sonraki 2 ilmeği birlikte olacak şekilde düzden alıp 1 dolama yapın. Böylelikle bu basit ajur modelindeki ilk kısım tamamlanmış olacak. Sonrasında yapacağınız tekrarlar sayesinde modeli devam ettirmeniz gerekmektedir.

Şemalı ajur örgü tekniği modelleri Birçok örgü ile alakalı dergide paylaşılıyor. Çeşitli örgü ile alakalı dergileri alarak bu şemalar sayesinde daha farklı basit ajurlar da yapabilirsiniz. Örgü ipliği satan neredeyse her yerde bu tarz dergiler bulunmakta ve fiyatları gerçekten de ucuz. Kesinlikle bu dergileri bu yüzden temin edip incelemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here