84 Tane Örgü Bayan Yelek Modelleri Alize Yün

Örgü bayan yelek modelleri toplamda 84 farklı örnekle ele alındı. Hem tığ işi hem de şiş örgü kadın yeleklerine yer verildi. Ayrıca alize yün bayan yelek örnekleri yapılışları yazılı ve video anlatımlı olarak bu içerikte yer alıyor.

0
24773
Bayan örgü yelek modelleri kadın yelek örnekleri
Bayan örgü yelek modelleri kadın yelek örnekleri

Örgü bayan yelek modelleri çok farklı tasarımları içerisinde barındırmaktadır. Bu yüzden 84 tane en yeni bayan yelekleri birçoğunun yapılışı anlatımlı olarak bu makalede ele alındı. Tığ işi yeleklere ulaşabileceğiniz gibi şiş örgü bayan yelek örnekleri de hem yazılı hem video anlatımlı olarak paylaşılacak.

Örgü bayan yelekleri çeyizlerde yer aldığı gibi gündelik yaşam içerisinde de bayanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yüzden örgü kadın yelek çeşitleri bayanlar tarafından sıklıkla yapılan örgüler arasında yer alıyor. Sayfamızda örgü bayan yelek örnekleri anlatımlı olarak ele alındığı için tüm bayanlar sadece yaptığımız anlatımlar sayesinde kendilerine en güzel modelleri örüp kullanabilecek. Örneklerin yapılışları yazılı, resimli ve videolu anlatımlı olarak ele alınmıştır. Sizler detaylı bulduğunuz anlatımı referans alıp bu yelekleri örebilirsiniz.

Bu örgü ürünler en çok satışı yapılan örgü ürünlerden bir tanesidir. Bu yeleklerin fiyatı yaklaşık olarak 70-500 TL’dir. Yeleğin fiyatını yelekte kullanılan örgü teknikleri belirliyor. Yani kolay örgü teknikleri kullanılarak yapılan ürünler ucuzken, yapılış zor olan örgü tekniklerinin kullanılmış olduğu ürünler diğerlerine göre daha pahallıdır.

El işi ürün satışı yapan neredeyse her yerde bu örgü ürünler yer almaktadır. Özellikle çeyizinizde eksik varsa ve çeyiziniz yetişmeyecekse bu tarz yerlerden örgü yelek beğenerek satın alabilirsiniz. Ajurlu alize yün bayan örgü yelek modelleri bu yıl moda olduğu için bu modellere yönelmenizi tavsiye ederim.

84 Tane Örgü Bayan Yelek Modelleri Yelek Çeşitleri

Sizler için 84 tane örgü bayan yelek modelleri bir araya getirildi. Tığ işi, şişle yapılan örgü yelek çeşitleri sayfamızda yeterli oranda yer alıyor. Elimizden geldiğince en popüler olan örnekleri bir araya getirmeye çalıştık. Eğer sayfamızda olmayan, beğendiğiniz daha farklı bayan yelekleri varsa model isimlerini bizlere gönderirseniz bunları da web sayfamıza eklemeye çalışırız.

Her ne kadar sürekli bayanlar için yaptığımız paylaşımlar ön plana çıksa da erkekler için de örgü ürünler yapıyoruz. Erkek örgü yelek modelleri sayfasından bu tarz örgü yeleklere de ulaşabilirsiniz.

Örgü yelekler bayanların özellikle kış mevsiminde ev ortamındayken giymeyi tercih etmiş olduğu ürünler olsa da yeni bayan örgü yelekleri abiye elbiselerin üzerine giymek için dahi aşırı derecede uygun. Sadece kullanılan örgü tekniklerinde değişiklikler yaparak eskiden sıradan olarak kabul ettiğimiz örgü yelek modelleri dahi gerçekten de göz alıcı hale gelebilir.

Tasarımcılık yönü gelişmiş olan bayanlar her gün yelekler arasına yeni yelekleri dahil ediyor ve bu durumda da günün modası ciddi anlamda değişiyor. Yeni tasarımlara olan ilgi her zaman üst boyutta olduğundan dolayı da bizler elimizden geldiğince en yeni modelleri ele almaya çalıştık.

Ben bu tarz örgü ürünleri yapmayı sevdiğim için sizlere sunduğum her modeli ördüğümü belirtmek isterim. Eğer daha fazla ve güzel modeli ulaşmak istiyorsanız tığ işi yelek modelleri sayfasından birbirinden güzel farklı örneklere de ulaşabilirsiniz.

Örgü Bayan Yelekleri Yapılışları

Gelin bohçalarında yani çeyizlerinde hem kaynana hem de anne için örgü yelekler bulunuyor. Çok eski adetlerden olduğundan dolayı damat ve gelin bohçalarına anne yelekleri koyulmaktadır. Normalde bu yelekler her yaş grubundaki kişiler için uygundur fakat bohçalara koyulan bu yeleklere bu isim verildiği için sizlere örgü anne yeleği modeli yapılışı adı altında video açıklamalı bilgiler vereceğiz. Bayan örgü yelek örnekleri arasında yer alan bu modeli çok seveceksiniz.

Çeyizlik Örgü Bayan Anne Yeleği Yapılışı

Bu tarz yelekler genelde göze hitap eden türden olur. Ne kadar zor görünürlerse görünsünler her zaman tek renk iplik kullanıldığı için yapılışları kolaydır. Bu tarz şeyleri bohçaya eklemek için para ödemek yerine sizler de eğer kısıtlı vaktiniz yoksa bu tarz yelekleri örüp eksiklerinizi giderebilirsiniz.

Bayan örgü yelek örnekleri arasında yer alan bu anne yeleği aslında her yaşta olan kişiler için uygun. Ben defalarca bu yeleğin çeyizlerde yer aldığını gördüm. Adı her ne kadar anne yeleği olsa da aslında bu yelek kesinlikle çok modern bir görünüme sahip. Bayan örgü yelek modelleri ve yapılışları bunlarla sınırlı kalmayacak. Size daha birçok modelin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Tığ İşi Örgü Bayan Yeleği Yapımı Eğitim Videosu

Tığ işi yeleklerde farklı örgü teknikleri rahat bir şekilde uygulanabilir. Bu da birbirinden farklı, bir o kadar da göz alıcı yeleklerin ortaya çıkmasını sağlar. Birçoğunuzun en çok beğendiği bayan yelek modelleri arasında kesinlikle tığ işi yelekler vardır. Bu yüzden sizlere videolu anlatımlı olarak bir yelek modelinin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Şiş Örgü Bayan Yelek Yapılışı

Her zaman şile yapılan örgüler biz bayanlara kolay gelmiştir fakat öyle modeller örgü dünyasında yer almaya başladı ki birçoğumuz şişle örgü bayan yelek modeli yaparken bile zorlanmaya başladık. Zorlanacağınızı düşündüğümüz, kısmen karışık olan şiş örgüsü bir bayan yelek modelinin nasıl yapıldığını bu yüzden sizlere video anlatımlı olarak sunacağız.

Bayan Yeleği Yapılışı Yazılı Anlatımlı

bayan örgü yelek örnekleri anlatımlı

Bayan örgü yelek modelleri arasında bulunan yelekler genellikle düz örgü tekniklerinden oluşuyor olmasına rağmen yelekleri yaparken birçoğumuz ciddi anlamda zorlanıyoruz. Bu yüzden örgü bayan yelek örnekleri anlatımlı olarak ele alınsın istiyoruz. En iyi anlatım sözel anlatım olduğu için sizlere bir tane bayan yeleğinin nasıl yapıldığını sözel yani yazılı anlatımlı olarak sunacağız.

Bu sözel anlatım sayesinde eminiz ki sizler anlatılan yelek modelini rahat bir şekilde yapacaksınız. Bu örgü ürünlerde ne kadar fazla detay olsa da kesinlikle bu durum sizleri korkutmasın. Bu ürünler sevilerek yapılan, nasıl bittiği anlaşılamayan, yaparken kişiyi kendisine bağlayan örgülerdir. Kesinlikle her modeli yaparken ciddi derecede keyif alacaksınız. Makalemizin başında sizlere ajurlu yeleklerin bu yıl moda olduğunu belirtmiştik. Ajurlu yelekler sayfasından bu tarz yeleklere de ulaşabilirsiniz.

Çift tohum ilmeğinin yapılışı (2 ilmeğin 1 fazlası olacak)

 • 1. Sıra(sağ taraf): 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 2. Ve 3. Sıra: 1 ters örgü, birlikte 1 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 4. Sıra: 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
  Not: 1 ve 4. Sıralar motif için tekrarlanacak (10 ilmeğin 1 fazlası olacak)

Bayan örgü yelek motiflerin yapılışı

 • 1. Sıra(sağ taraf): 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 2. Sıra (ters taraf): 1 ters örgü, birlikte 1 düz örgü, 3 ters örgü, 1 düz örgü, 3 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 3. Sıra: 1 ters örgü, birlikte 3 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 4. Sıra: 1 düz örgü, birlikte 3 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü, 3 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 5. Sıra: 1 ters örgü, birlikte 2 düz örgü, (1 ters örgü, 1 düz örgü ) iki defa, 1 ters örgü, 2 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 6. Sıra: 1 düz örgü, birlikte 2 ters örgü, ( 1 düz örgü, 1 ters örgü) iki defa, 1 düz örgü, 2 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 7. Ve 8. Sıra: 3. Ve 4. Sıralar tekrarlanacak
 • 9. Ve 10. Sıra: 1. Ve 2. Sıralar tekrarlanacak.
 • 11. Sıra: 1 ters örgü, birlikte 1 düz örgü, 1 ters örgü, 2 düz örgü, 1 ters örgü, 2 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 12. Sıra: 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 1 düz örgü, 2 ters örgü, 1 düz örgü, 2 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • Not: 1. Ve 12. Sıraların arası desen için tekrarlanacak.

Bayan örgü yelek arka yapılışı

101 ilmekle başlayacaksınız. Çift tohum ilmeğinin yapılışında anlattığımız 4. Sıra örgü tekniğini uzunluk 15 santimetre oluncaya kadar tekrarlayıp sıranın tersini yapmaya geçeceksiniz. Çift tohum dikişinden 11 ilmek yapın, yerinizi belirleyin, sonraki işimiz 101 ilmek 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak şekilde olacak.

Daha sonra yerinizi belirleyin, çift tohum dikişinden 11 ilmek yapın. Yerinizi belirleyip işaretlediğiniz yere kadar çift tohum dikişi yapın, işaretlediğiniz içeri örmeden atlayın, sonraki işaretlenen kısma kadar motifi yaparken uyguladığımız teknikleri uygulayın, işaretlenen kısma gelince örmeden atlayın ve sonuna kadar çift tohum örneğindeki tekniği uygulayın. 46 santimetreye ulaştığınız zaman yeleğin arka kısmı bitmiş olacak. Bayan örgü yelek modelinin zor olan kısmını atlatmış bulunuyorsunuz.

Bayan Yelek Modelleri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biz bayanlar her zaman giyim ve kuşamımız ile dikkatleri üzerimize toplamak isteriz. Giyim hususundaki ince noktaları iyi bilenlerimiz elbette daha fazla ilgi çekmeyi başarmaktadır. Bayan örgü yelek modelleri herkes tarafından örülüp giyilebilir ancak doğru modeli belirlemeniz daha fazla ilgi görmenizi sağlayacaktır.

Bayan örgü yelek seçimi
Bayan örgü yelek seçimi

Bayan yelek modelleri genelde kalça hizasında yapılsa da belden oturmalı modeller de ilgi görüyor. Özellikle genç kızlar vücudunu daha iyi sarmasından dolayı belden oturmalı modelleri diğerlerine göre daha fazla tercih ediyor. Buradan yola çıktığımızda, gençler için belden oturmalı modelleri, yaşı ilerlemiş olan kişiler içinse bol yapıda olan uzun modelleri tercih etmemizin gerekli olduğunu anlayabilir.

Örgü yelek yaparken en çok dikkat edilmesi gerekilen şey renk seçimidir. Gençler için yapılan örgü yeleklerde pastel yani açık tonlu renkler, orta yaşlılar içinse daha koyu renkler tercih edilmeli. Renkler yaşla ilgili bir durum olsa da aşırı kilosu olan kişilerin, kilolarını gizlemek adına koyu renkleri tercih etmesini tavsiye ediyorum.

Yeleklerin kullanılacak mevsime göre de seçilmesi önemlidir. Yazın kullanılan yelekleri yaparken tığ işi yelekler arasından seçim yapılmalıdır. Ayrıca kış için yelek örülecekse şişle yelek örnekleri arasından seçim yapılmalıdır. Tüm bu saydıklarımıza dikkat ederseniz, en güzel bayan örgü yelek modelleri sizin yaptığınız yelekler olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here