Bebek Bot Patik Saç Bandı Yapılışı Açıklamalı

209
bot patik saç bandı yapımı

Bebekleri için çeşitli örgüler yapan anneler bebeklerine giydirmiş oldukları örgü giyeceklerin tek parçadan oluşmasından ziyade eş olmasını tercih etmektedir. Eş olmasından kastımız aynı desene ya da motife sahip olmalarıdır. Özellikle son zamanlarda kız çocuklar için yapılan bot patiklere ek olarak saç bandı yapılması moda haline geldi. Botları örmek için kullanılan iplikler ve botları yaparken tercih edilmiş olan desenler saç bantlarına da yapılarak güzel bir bütünlük sağlanmaktadır. Anneler bu tarz örgülere imrenerek baktıklarından dolayı sizlere bebek bot patik saç bandı yapılışı hakkında açıklamalı bilgiler sunacağız. Açıklamalar hem resimli anlatım hem de sözel anlatım şeklinde olacak. Tüm detaylara yer verildiğinden dolayı da hiç zorlanmadan bebek bot patik ve modeli ve ona uyumlu olan saç bandı örülebilecek.

Sayfamızda açıklamalı yapılışı ele alınmış olan bebek bot patik saç bandı modelinde gri, pembe ve krem renklerindeki iplikler kullanılmış. Ayrıca örgü ürünlerin üzerinde yer alan çiçeklere hareket vermek için çiçeklerin tam orta kısımlarında boncuklardan yararlanılmış. Sizler de aklınızda olan renkleri ve boncukları belirledikten sonra bu bot patik modelinin ve saç bandı modelinin yapımına başlayabilirsiniz. Bot patik saç bandı şişle örülmektedir. Orta kalınlıkta bir şişi tercih etmeniz örgünüzün yeterli oranda sıkı olmasını sağlayacaktır. Gelin öncelikli olarak sözel açıklamasına daha sonrasında ise resimli anlatımına göz attıktan sonra bu bebek örgülerinin yapımına geçelim.

Bot patik yapılışı: bu patiğin yapımına haraşo örgü tekniği kullanılarak başlanmaktadır. Bu örgü tekniği ile toplamda 50 ilmek atarak patiğin yapımına başlayın. Daha sonra 5 sıra haraşo örün. Patik yüzünden 1 sıra boyunca düz örgü yapın. Patiğin tersi olarak kabul edilen kısımdan 2 ilmek örgün ve ipi şişe dolayıp 1 ilmek ile kestirin. Sırayı tamamlamak için 1 arttırma ve kesme işlemi yapın. Bunu tüm sıra boyunca uygulamanız gerekmektedir. Yüz kısmından 1 sıra boyunca düz örgü yapın ve arka kısmından şişteki ilmeklerle örneği yaptığınız hemen bir altındaki sıradan 1 ilmek alarak sırayı tamamlayın. Patiğin yüz kısmından başlayıp toplamda 6 sıra haraşo örgü yapın. Daha sonra 29 haraşo örün. İki ilmek bir olarak örülmektedir ve sonrasında geriye dönülüp şişteki ilmek ile kesme işlemi yapılarak yeni sıraya başlanmalıdır. Yan kısımlarda 11 ilmek kalıncaya kadar bu örgü yapılmaya devam edilmelidir. Patiğin ön kısmı olarak nitelendirdiğimiz kısmı ördüğümüz sırada orta kısımda bırakmış olduğumuz 6 düz ilmek alınarak burgu yapılıyor. Yan kısımlarda 11 kaldığı zaman şiş baş kısma kadar örülmektedir. 11 ilmek düz bir şekilde örüldükten sonra 2 ilmek ters, 6 ilmek düz bir şekilde örülür. Akabinde ve detayında 2 ilmek ters geriye kalan 11 ilmek ise düz bir şekilde örülür. Bu uygulama 12 düz sıra elde edilinceye dek devam ettirilir. En sonunda orta kısımda kalan 6 düz ilmek ile burgu yapılmaktadır. Bu işlemler sonrasında 3 sıra haraşo örgü yapılır. 4 sıra boyunca düz örgü yapılır. 6 sıra haraşo örgü yapılır. Bunlar yapıldıktan sonra ise tüm ilmekler kesilir. Tüm bu bahsetmiş olduklarımızı yaptıysanız örneğinizin sonuna gelmişsiniz demektir. Patiğinizi ilgili olan kısımlardan dikerek bot bebek patiğini sonlandırıp saç bandını yapmaya başlayabilirsiniz.

Saç bandı yapılışı: saç bandının yapımına 22 ilmek atılarak başlanır. Örgüye 1 sıra boyunca ters örgü yapılarak devam edilir. Saç bandının yüz kısmından 8 ters örgü, 6 düz örgü, 8 ters örgü yapılır. Bu uygulama toplamda 8 sıra boyunca saç bandının yüz kısmından uygulanmaktadır. Örme işlemini tersten yaparken 4 ters örgü, 4 düz örgü, 6 ters örgü, 4 düz örgü ve 4 ters örgü yapılır. 8 sırada 1 olmak üzere ön yüzde yer alan orta kısımda 6 ilmek kullanılarak burgu yapılır. 14 burgu elde edilinceye dek örgü işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında saç bandı bitmiştir. Bandın formu yakalamak için uç kısımlardan saç bandını örmeniz yeterli olacaktır. Son olarak bot patik üzerinde ve saç bandı üzerinde yer alan çiçek motifleri yapılır ve ürünlerin üzerine dikilir. Bu sayede birbirine uyumlu saç bandı ve bot patik elde edilmiş olur. Sözel anlatımın daha iyi pekişmesini için alt kısımda yer alan resimli anlatıma da bakmanızı tavsiye ederiz.

Bebek bot patik saç bandı yapılışı açıklamalı olarak sizlere aktarıldı. Örgü içerisinde tüm detaylara mümkün olduğunca yer verildi. Bu modele çiçekler yapılmayacak olursa model aşırı derecede sade görünecektir. Bu yüzden kesinlikle modelin üzerinde yer alan çiçekleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. İllaki bu çiçekleri yapmanıza gerek yoktur. Yapılışı hakkında bilgi sahibi olduğunuz daha farklı motifleri örerek saç bandını ve bot patik modelini süsleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin