Bayan Örgü Yelek Modelleri Yapılışları Kış ve Sonbahar İçin

2242
bayan örgü yelek modelleri yapılışları anlatımlı

Örgü bayan yelekleri çeyizlerde yer aldığı gibi gündelik yaşam içerisinde de bayanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yüzden bayan örgü yelek modelleri bayanlar tarafından sıklıkla yapılan örgüler arasında yer alıyor. Sayfamızda örgü bayan yelek örnekleri anlatımlı olarak ele alındığı için tüm bayanlar sadece yaptığımız anlatımlar sayesinde kendilerine en güzel modelleri örüp kullanabilecek. Bayan örgü yelek modelleri ve yapılışları sözel, resimli ve videolu anlatımlı olarak ele alınmıştır. Sizler detaylı bulduğunuz anlatımı referans alıp bu yelekleri örebilirsiniz.

Bu örgü ürünler en çok satışı yapılan örgü ürünlerden bir tanesidir. Bayan örgü yelek modelleri yaklaşık olarak 70-500 TL arasındaki rakamlara satılıyor. Yeleğin fiyatını yelekte kullanılan örgü teknikleri belirliyor. Yani kolay örgü teknikleri kullanılarak yapılan ürünler ucuzken, yapılış zor olan örgü tekniklerinin kullanılmış olduğu ürünler diğerlerine göre daha pahallıdır. El işi ürün satışı yapan neredeyse her yerde bu bu örgü ürünler yer almaktadır. Özellikle çeyizinizde eksik varsa ve çeyiziniz yetişmeyecekse bu tarz yerlerden örgü yelek beğenerek satın alabilirsiniz. Ajurlu bayan örgü yelek modelleri bu yıl moda olduğu için bu modellere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Bayan örgü yelek modelleri

Sizler için 100’den fazla bayan örgü yelek modelleri bir araya getirildi. Tığ işi, şişle yapılan örgü bayan yeleği çeşitleri sayfamızda yeterli oranda var. Elimizden geldiğince en popüler olan örnekleri bir araya getirmeye çalıştık. Eğer sayfamızda olmayan, beğendiğiniz daha farklı bayan yelekleri varsa model isimlerini bizlere gönderirseniz bunları da web sayfamıza eklemeye çalışırız. Her ne kadar sürekli bayanlar için yaptığımız paylaşımlar ön plana çıksa da erkekler için de örgü ürünler yapıyoruz. Erkek örgü yelek modelleri sayfasından bu tarz örgü yeleklere de ulaşabilirsiniz.

Örgü yelekler bayanların özellikle kış mevsiminde ev ortamındayken giymeyi tercih etmiş olduğu ürünler olsa da yeni bayan örgü yelekleri abiye elbiselerin üzerine giymek için dahi aşırı derecede uygun. Yeni örgü bayan yelekleri bu kapsamda büyük ilgi görmeyi gerçekten de hak ediyor. Sadece kullanılan örgü tekniklerinde değişiklikler yaparak eskiden sıradan olarak kabul ettiğimiz örgü yelek modelleri dahi gerçekten de göz alıcı hale gelebilir. Tasarımcılık yönü gelişmiş olan bayanlar her gün yelekler arasına yeni yelekleri dahil ediyor ve bu durumda da günün modası ciddi anlamda değişiyor. Yeni tasarımlara olan ilgi her zaman üst boyutta olduğundan dolayı da bizler elimizden geldiğince en yeni modelleri ele almaya çalıştık. Ben bu tarz örgü ürünleri yapmayı sevdiğim için sizlere sunduğum her modeli ördüğümü belirtmek isterim. Eğer daha fazla ve güzel modeli ulaşmak istiyorsanız tığ işi yelek modelleri sayfasından birbirinden güzel farklı örneklere de ulaşabilirsiniz.

Örgü anne yeleği modeli yapılışı video açıklamalı

Gelin bohçalarında yani çeyizlerinde hem kaynana hem de anne için örgü yelekler bulunuyor. Çok eski adetlerden olduğundan dolayı damat ve gelin bohçalarına anne yelekleri koyulmaktadır. Normalde bu yelekler her yaş grubundaki kişiler için uygundur fakat bohçalara koyulan bu yeleklere bu isim verildiği için sizlere örgü anne yeleği modeli yapılışı adı altında video açıklamalı bilgiler vereceğiz. Bu tarz yelekler genelde göze hitap eden türden olur. Ne kadar zor görünürlerse görünsünler her zaman tek renk iplik kullanıldığı için yapılışları kolaydır. Bu tarz şeyleri bohçaya eklemek için para ödemek yerine sizler de eğer kısıtlı vaktiniz yoksa bu tarz yelekleri örüp eksiklerinizi giderebilirsiniz. Bazı anneler kendileri için yaptığı yeleklerin bebekleriyle uyumlu olmasını istiyor. Siz de bu düşüncedeyseniz bebek yelek modelleri sayfasından birbirinden güzel modellere ve yapılışları ile alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bayan örgü yelek örnekleri anlatımlı

bayan örgü yelek örnekleri anlatımlı

Bayan örgü yelek modelleri arasında bulunan yelekler genellikle düz örgü tekniklerinden oluşuyor olmasına rağmen yelekleri yaparken birçoğumuz ciddi anlamda zorlanıyoruz. Bu yüzden örgü bayan yelek örnekleri anlatımlı olarak ele alınsın istiyoruz. En iyi anlatım sözel anlatım olduğu için sizlere bir tane bayan yeleğinin nasıl yapıldığını sözel yani yazılı anlatımlı olarak sunacağız. Bu sözel anlatım sayesinde eminiz ki sizler anlatılan yelek modelini rahat bir şekilde yapacaksınız. Bu örgü ürünlerde ne kadar fazla detay olsa da kesinlikle bu durum sizleri korkutmasın. Bu ürünler sevilerek yapılan, nasıl bittiği anlaşılamayan, yaparken kişiyi kendisine bağlayan örgülerdir. Kesinlikle her modeli yaparken ciddi derecede keyif alacaksınız. Makalemizin başında sizlere ajurlu yeleklerin bu yıl moda olduğunu belirtmiştik. Ajurlu yelekler sayfasından bu tarz yeleklere de ulaşabilirsiniz.

Çift tohum ilmeğinin yapılışı (2 ilmeğin 1 fazlası olacak)

 • 1. Sıra(sağ taraf): 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 2. Ve 3. Sıra: 1 ters örgü, birlikte 1 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 4. Sıra: 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
  Not: 1 ve 4. Sıralar motif için tekrarlanacak (10 ilmeğin 1 fazlası olacak)

Motiflerin yapılışı

 • 1. Sıra(sağ taraf): 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 2. Sıra (ters taraf): 1 ters örgü, birlikte 1 düz örgü, 3 ters örgü, 1 düz örgü, 3 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 3. Sıra: 1 ters örgü, birlikte 3 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 4. Sıra: 1 düz örgü, birlikte 3 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü, 3 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 5. Sıra: 1 ters örgü, birlikte 2 düz örgü, (1 ters örgü, 1 düz örgü ) iki defa, 1 ters örgü, 2 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 6. Sıra: 1 düz örgü, birlikte 2 ters örgü, ( 1 düz örgü, 1 ters örgü) iki defa, 1 düz örgü, 2 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 7. Ve 8. Sıra: 3. Ve 4. Sıralar tekrarlanacak
 • 9. Ve 10. Sıra: 1. Ve 2. Sıralar tekrarlanacak.
 • 11. Sıra: 1 ters örgü, birlikte 1 düz örgü, 1 ters örgü, 2 düz örgü, 1 ters örgü, 2 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • 12. Sıra: 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 1 düz örgü, 2 ters örgü, 1 düz örgü, 2 ters örgü, 1 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak.
 • Not: 1. Ve 12. Sıraların arası desen için tekrarlanacak.

Yeleğin arkasının yapılışı

101 ilmekle başlayacaksınız. Çift tohum ilmeğinin yapılışında anlattığımız 4. Sıra örgü tekniğini uzunluk 15 santimetre oluncaya kadar tekrarlayıp sıranın tersini yapmaya geçeceksiniz. Çift tohum dikişinden 11 ilmek yapın, yerinizi belirleyin, sonraki işimiz 101 ilmek 1 düz örgü, birlikte 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü, 3 düz örgü, 1 ters örgü, 1 düz örgü; üstten birlikte tekrarlanacak şekilde olacak. Daha sonra yerinizi belirleyin, çift tohum dikişinden 11 ilmek yapın. Yerinizi belirleyip işaretlediğiniz yere kadar çift tohum dikişi yapın, işaretlediğiniz içeri örmeden atlayın, sonraki işaretlenen kısma kadar motifi yaparken uyguladığımız teknikleri uygulayın, işaretlenen kısma gelince örmeden atlayın ve sonuna kadar çift tohum örneğindeki tekniği uygulayın. 46 santimetreye ulaştığınız zaman yeleğin arka kısmı bitmiş olacak.

Elbette sizlere sadece bir modelin nasıl yapıldığını anlatmamız yeterli olmayacaktır. Bu yüzden belirli zaman aralıklarıyla hem video anlatımlı hem de resimli anlatımlı olarak daha farklı modellerin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız. Maharetleri üst düzey olan takipçilerimiz elbette bizlerin bu yelek modellerini nasıl yapıldığını anlatmamızı beklemeden örnek çıkarıp yelekleri kendileri örebilir.

Tığ işi bayan yelek modeli yapılışı resimli anlatımlı

Tığ işi yeleklerde farklı örgü teknikleri rahat bir şekilde uygulanabilir. Bu da birbirinden farklı, bir o kadar da göz alıcı yeleklerin ortaya çıkmasını sağlar. Birçoğunuzun en çok beğendiği bayan yelek modelleri arasında kesinlikle tığ işi yelekler vardır. Bu yüzden sizlere resimli anlatımlı olarak bir yelek modelinin nasıl yapıldığını anlatacağız. Tığ işi yelekleri yapmak diğer yeleklere göre zordur. Bu yüzden eğer daha önceden tığ işi örgüler konusunda kendinizi geliştirmediyseniz resimli anlatımlar yerine videolu anlatımları tercih edin. Resimli, anlatımlarda anlatımlar sınırlı olduğu için zorlanabilirsiniz.

Şişle örgü bayan yelek modeli yapımı

Her zaman şile yapılan örgüler biz bayanlara kolay gelmiştir fakat öyle modeller örgü dünyasında yer almaya başladı ki birçoğumuz şişle örgü bayan yelek modeli yaparken bile zorlanmaya başladık. Zorlanacağınızı düşündüğümüz, kısmen karışık olan şiş örgüsü bir bayan yelek modelinin nasıl yapıldığını bu yüzden sizlere video anlatımlı olarak sunacağız. Eğer daha fazla modele ve yapılışına ihtiyaç duyuyorsanız şişle örgü yelek modelleri sayfasındaki paylaşımlar ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Sizlere tığ işi, şişle örülen bayan örgü yelek modelleri yapılışları sözel, resimli ve video anlatımlı olarak sunuldu. Zaman içerisinde yeni modeller popüler hale geldikçe sizlere bu modelleri ve yapılışları ile alakalı açıklamaları aktarmaya devam edeceğiz. Bizler ne kadar fazla bayan yeleği paylaşsak da internet dünyasına yeni modeller dahil olmaya devam ediyor. Women’s Vest Knitting Patterns sayfasına takip ederek en yeni modellere ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Sayfanızdaki bayan örgü yelek modelleri mükemmel ve son model diyebilirim. Anne yelekleri içinde ideal olan örgü bayan yelek örnekleriniz var. Daha fazla modelin yapılışı hakkında bilgi verin lütfen.

CEVAP VER

Yorum yaz
İsminizi girin